Educatieve grondwatermeters kunnen aanmaken. Om op dit vlak sa menwerking en uitwisseling te bevor deren, wordt de informatie gestructu reerd als GPX (GPS Exchange Format). Dit is een simpel, geografisch XML-for- maat dat gebruikt wordt om GPS-gege- vens zoals routes uit te wisselen tussen applicaties en Web services. Het Expertisecentrum voor Digitale Media van de Universiteit Hasselt pre senteerde het ARCHIE-project, dat wordt uitgevoerd samen met het Gallo- Romeins Museum. In dit project ligt niet zozeer de nadruk op het samen werken tussen de leveranciers van de inhoud (kaarten, routes, informatie) maar juist op het samenwerken tussen de bezoekers van het museum. Im mers, het gebruik van zakcomputers maakt dat bezoekers zich al snel afslui ten van hun omgeving omdat zij zich alleen richten op wat de zakcomputer hen vertelt. Met be hulp van ARCHIE worden groepen bezoekers uitgenodigd om samen het museum te bezoeken. De groepen wisselen onderling informatie uit waardoor beide groepen meer in zicht krijgen in de Gallo-Romeinse samenleving. Deze infor matie is in eerste instantie namelijk alleen beschikbaar voor een bepaalde groep op een bepaalde plek in het muse um. In het museum is het GPS-signaal erg zwak. Daarom wordt voor de plaatsbepaling gebruik gemaakt van triangu latie in een draadloos netwerk (WLAN). De samenvatting van de standpunten en conclusies van de lezingen van die dag vormden de start voor de bijeenkomst van de volgende dag, waar door Vlaamse beleidsmakers ge sproken werd over het opstellen van richtlijnen en adviezen over het ontwerpen en ontwikkelen van digitale systemen in erfgoed en toerisme, het duurzaam beheer van culturele en toeristische routes en de methoden om deze systemen optimaal te gebruiken en te onderhouden om de duur zaamheid ervan te versterken. Al met al was deze workshop een mooi, inhoudelijk vervolg op het symposium 'LBS TeleCartography' (Geo-info 2006-2, p. 79). In augustus 2006 zijn er in Friesland drie 'educatieve grondwatermeters' geplaatst waaronder eentje in het na tuurgebied de Sippenfennen nabij Hurdegaryp en Veenwouden. Dit riep bij mij de vraag op of hier een geode tisch instrument werd geplaatst. Im mers: grond=aarde=geo, alsmede me- ter=desie levert toch wel een woord op met een geodetisch karakter. Op mijn dagelijks fietstochtje nam ik deze grondwatermeter in mijn route op om hem van nabij te bekijken en er een foto van te maken. Om dat ilc niet de beschikking had over technische specificaties, kon er nog geen oordeel worden gegeven of het hier inder daad een geodetisch instrument betrof. De stand van het grondwater blijkt, volgens persberichten die de plaatsing vergezelden, gelet op het fenomeen 'ver droging' met name voor de bedreiging van natuurgebieden actueel te zijn. Teneinde het publiek, en met name de ko mende generatie, hier opmerkzaam op te maken, zijn deze meters geplaatst zodat men kennis kan nemen van de hoog te van het grondwaterpeil in het natuurgebied. Bovendien kan men dan zelf constateren of de hoogte van het grond water ter plaatste aan de geldende eisen voldoet. Op de grondwatermeter is een schaalverdeling in hele en halve decimeters aangegeven met een beweegbare peil- streep die de hoogte ten opzichte van het maaiveld aan geeft. De nulaanduiding bevindt zich aan de bovenzijde en verder zijn er extra aanduidingen om de halve meter. De peilstreepjes zijn in zones in geel en rood aangegeven. Als de indexstreep zich in de rode zone bevindt, levert de hoog te van de grondwaterstand een acute bedreiging op voor de flora en fauna. (Gelukkig was dat tijdens mijn bezoek niet het geval want het grondwaterniveau lag dertig centimeter onder het maaiveld, wat voor dit natuurgebied acceptabel schijnt te zijn.) Dergelijke aanduidingen zouden ook op geodetische instrumenten van toepassing kunnen zijn. De vraag die ik aan de geachte lezers van Geo-Info wil voorleg gen, is of de beschreven grondwatermeter een geodetisch instrument is of dat het toch behoort tot een andere profes sie. Graag verneem ik uw reactie via redactie@geo-infb.nl. M GEO-INFO 2007-2

Geo-Info | 2007 | | pagina 40