Hoogheemraadschap AGV pronkt met drukkersstenen Dankzij enthousiasme van archivaris Jan Blom Adri den Boer, II redacteur Het hoogheemraadschap Amstel, Gooi en Vecht be waart een complete set van vier lithografische stenen uit 1898 die uniek is in Nederland. Soortgelijke stenen zijn bijna allemaal verloren gegaan en daarom tegenwoor dig uiterst zeldzaam. Drukkerijen bewaren bij uitzonde ring nog wel stenen, zoals bij Joh. Enschede. De stenen la ten zien met hoeveel zorg in het verleden kaarten ge maakt werden die betrouwbaar moesten zijn voor het bestuur en andere betrokkenen bij het waterbeheer. Het maken van kaarten past in een lange traditie bij water schappen tot de komst van de waterstaatskaarten van de Topografische Dienst. In de archieven zijn daarvan nog vele voorbeelden te vinden. Een deel is tegenwoordig ook digitaal voorhanden.' Zo leidt de website www.agv.nl een tekst in over de vier in 2005 gerestaureerde stenen, thans geplaatst op de tiende verdieping in de nieuwbouw van Amstel, Gooi en Vecht (AGV) aan de Spaklerweg 16 te Amsterdam. Ook het Tijd schrift voor Waterstaatsgeschiedenis 15 (8-2006) geeft dit zo door in haar mededelingenrubriek 'Peilingen'. De vier stenen van Amstelland, 1898. (fo to's AGV) Etui en één van de vier kaartbladen van Amstelland, 1898. Kanttekeningen Bij alle waardering voor de zorg zijn bij deze tekst zijn toch twee kanttekenin gen te maken: er zijn gelukkig nog wel wat meer van die stenen bewaard en ook dit waterschap zette de eigen kaartpro ductie voort na de komst van de Water- staatslcaart, die van 1865-1992 werd uit gegeven door Rijkswaterstaat. In 1869 was de Waterstaatskaart van heel Noord Holland al klaar (Blauw, 2003|! De eigen kaart van Amstelland van 1898 kan dus mede een representatief doel hebben ge had. Ook het hoogheemraadschap van Schieland liet zo bijvoorbeeld in 1928 nog een eigen kaart met familiewapens maken [Hameleers, 1985]. Wat de unici teit van zelfs alleen kartografische litho grafische stenen betreft, past ook een kanttekening. Acht van zulke stenen van kaarten van de Over-Betuwe bevinden zich in het Nederlands Steendrukmuse- um te Valkenswaard. De Topografische Dienst Kadaster te Emmen koestert nog zo'n zeventig tot tachtig exemplaren in het archief, voornamelijk van de kaar ten 1:25.000, 1:50.000 en 1:200.000. En kele fraaie exemplaren liggen daar in de vaste expositie, waar ook de landmeet kundige instrumenten staan. (Juist in 2005 prijkte niet alleen een lithografi sche steen maar ook een transportkarre tje daarvoor op de Kadasterkalender.) Rijkswaterstaat AGI te Delft heeft min stens een steen van een blad van de Rivierkaart als tafelblad in een depot (de Meetkundige Dienst pronkte er ooit mee in de hal). GEO-INFO 2007-2

Geo-Info | 2007 | | pagina 41