26.643 stenen... Amstelland Op de kaarten van 1898 staat het ge bied van het hoogheemraadschap Am stelland dat bestaan heeft van 1525 tot 1990. Dat is het deel ten westen van de Vecht binnen het huidige gebied van AGV. Daarvoor waren in opdracht van het hoogheemraadschap al kaarten van hetzelfde gebied, gemaakt in 1772, 1848, 1860 en 1875, die eveneens be waard zijn. De schaal van de kaart is 1:25.000. De oudste bekende kaart van Amstelland dateert uit de zestiende eeuw. Deze stenen zijn (uiteraard) in spiegelbeeld met de hand gegraveerd door L.J.W. Meijs. Hij werkte eraan van 1893 tot 1898. Na goedkeuring van het kaartbeeld zijn ze gebruikt voor hon derd afdrukken op papier. Na het grave ren op de stenen is een overdruk gemaakt voor een productiesteen voor afdrukken op papier en voor het aan brengen van wijzigingen. Daarom staan aanpassingen niet altijd op de moedersteen maar wel op de afdruk ken op papier zoals de legenda en enke le details. Een deel van de afdrukken is verspreid over relaties bij het waterbe heer of in het archief achtergebleven. De kaarten werden gebruikt door het bestuur voor het beheer van en het toe zicht op de waterhuishouding. In to taal betaalde het bestuur 1460 gulden. Restauratie Deze 'moederstenen' zijn in 2005 geres taureerd omdat ze na ruim honderd jaar behoorlijk waren vervuild en aan getast. De stenen bestaan uit kalk- en leisteen en wegen elk ca. negentig kilo. Omdat de meest optimale bewaarcon- dities niet altijd bekend waren, werden ze lange tijd in een te koude en droge kelder gelegd waardoor de stenen bros ser en kwetsbaar waren geworden. De cennialang was ter bescherming tegen beschadiging papier (zuurhoudend) op de stenen geplakt met Arabische gom waardoor de kwaliteit van de stenen verminderde en kleurverschillen zijn ont staan op plaatsen waar het papier niet goed op stenen hecht te. Na restauratie door het Nederlands Steendrukmuseum in Vallcenswaard zijn de stenen in een goede conditie gebracht om verder verval te voorkomen en om deze aan belangstel lenden te laten zien. De website www.steendrukmuseum.nl hierover: 'De stenen zijn twee maanden bij het museum ge weest om gerestaureerd te worden door de technische dienst onder leiding van de heer F. Homan. Na een korte periode van acclimatiseren zijn de stenen in een waterbed gelegd om zo de resten papier en andere vuiligheden af te weken. Vervolgens kon het restaureren beginnen. Het recept om dit te doen, is een geheim van de meesterdrukker. U kunt begrij pen dat het per steen verschilt en dat het werk veel concen tratie met zich meebrengt.' Op de kaart zijn veel details zichtbaar die inmiddels veran derd zijn. De legenda geeft aan dat oude gebiedsgrenzen waren aangegeven en waterstaatkundige werken zoals (stoom)gemalen, bruggen, sluizen, polderpeilen, gebouwen en water- en landwegen en topografische namen. Het heraldisch wapen van het hoogheemraadschap was destijds samenge steld uit de wapens van de districten, genoemd naar gemeen ten, die deel uitmaakten van het werkgebied: Ouder-Amstel, Diemen, Mijdrecht, Uithoorn en Baambrugge. Voor 1874 stond het wapen van Amsterdam er ook bij toen het ook deel uit maakte van Amstelland. Dankzij de zorg van het hoogheem raadschap voor het behoud van waardevol cultureel erfgoed, kan iedereen op steen nu nog nagaan hoe het gebied er in de negentiende eeuw waterstaatkundig uitzag. De stenen hebben dus een plaats gekregen in de nieuwbouw op de tiende verdie ping maar gaan waarschijnlijk naar de hal bij de receptie. Daar kunnen medewerkers en bezoekers met eigen ogen zien welke veranderingen hebben plaatsgevonden in het werkge bied én in kartografïsche uitgavetechnieken. H Literatuur Blauw, Maili, Geschiedenis van de 'Waterstaalkaart van Nederland 1865-1992, Utrecht 2003. Hameleers, M., 'Recente oude kaarten' van het hoogheem raadschap van Schiéland, in: Caert-Thresoor 1985-2. TUIN VERNIELD VOOR TOPOGRAFISCHE DIENST Sinds 1818 is het voormalig logement der stad Rotterdam aan het Plein te 's-Gravenhage in gebruik als departement van Oorlog resp. Defensie. 'In 1861-62 werd de groote tuin helaas vernield en daarin door den toenmaligen Landsbouwmeester N.W. Rose, een gebouw gezet voor den Topographischen en Geneeskun digen Dienst, breed 16.80 M., lang 37.4 M. hoog meerdere verdiepingen, hetgeen fl 147.576,37 heeft gekost, terwijl het laatste overgeblevene stukje tuin, gelegen achter het bijbehorend aangrenzend huis links, in 1879 werd bezet met een bergplaats voor lithografische steenen.' Uit: C.H. Peters, Het logement der stad Rotterdam te 's-Gravenhage, in: Rotterdams Jaarboekje 1917, p. 112/113 'Tussen de sessies waren er bezichtigingen van eerst het geodetische museum dat het Landesamt für Vermessung und Geoinformation heeft ingericht op een zolderverdieping - de eerste waarneming die ondergetekende enig gevoel van 'professionele jalousie' jegens de Duitse vakgenoten bezorgde - en vervolgens een in een gekoelde kel derruimte ondergebrachte, ronduit verbluffende verzameling van 26.643 lithografische stenen (totaal gewicht ruim 1700 ton) waarop de eerste negentiende-eeuwse topografische kaartering van geheel Beieren. Vol trots vertelde de rondleider dat bij twee verhuizingen in het verleden in totaal slechts vier van deze platen gesneuveld waren!' Uit: Herman Quee, Drie geodetische musea in één stad, in het komend nummer 2007-1 van De Hollandse Cirkel over het in oktober 2006 in München (D) gehouden FIG-congres GEO-INFO 2007-2

Geo-Info | 2007 | | pagina 42