Marktwerking? De markt werkt! Geo-Info in Bedrijf Wim van Rijkeren In de verkiezingsstrijd, eind vorig jaar, spatten iedere avond de verwerpelijk heid en de zegeningen van marktwer king van het televisiescherm de huiska mers in. Marktwerking in de zorg, in het openbaar vervoer, voorzichtig in het onderwijs en de liberalisering van de energiemarkt. Allemaal topics die af hankelijk van politieke voorkeur en kleur werden omarmd of als voorbeeld van de teloorgang van de BV Nederland werden afgeschilderd. De benoemde voordelen: concurrentie verhoogt efficiëntie, legt meer focus op prijs-kwaliteitsverhouding, maakt kos- tenafwegingen scherper en reduceert daarmee de totale kosten voor de BV Nederland. Met als nadelen: de risico's voor de sociale samenhang, en de nade lige effecten voor de sociaal en financi eel zwakkere consument. Nadelen 0111 absoluut rekening mee te houden, vind ik. Gelden deze politieke afwegingen ook voor het geo-werkveld? Ik dacht het niet. Of beter: helemaal niet. De consument of burger is eigenlijk nooit rechtstreeks klant en betaalt in Nederland uitsluitend indirect mee aan de kosten van geo-dienstverlening of producten waarvoor die dienstverlening nodig is. Een dienstverlening die eigen lijk nooit kerntaak is. Die tarieven worden politiek/democra tisch vastgesteld of goedgekeurd. En de burger betaalt, dikwijls zonder directe relatie tot de persoonlijke baten, de aldus vastgestelde belasting (op basis van inkomsten, wegenbelasting), water schapslasten, OZB, kadastrale kosten enz. Blijft over het voordeel: marktwerking verhoogt efficiëntie en reduceert daar mee de totale kosten voor de BV Neder land en voor de burger. Doen dus! Het geo-werkveld was de afgelopen eeu wen een absoluut overheidsdomein. Pas in de laatste decennia heeft het bedrijfs leven echt voet aan de grond gekregen. En is zich, weliswaar schoorvoetend, meer gaan organiseren. Nog steeds is circa tweederde deel van onze vakgeno ten in dienst van de overheid en vormt het bedrijfsleven slechts een derde deel van de populatie. Naar mijn idee vinden we deze verhouding in geen enkele ver gelijkbare beroepsgroep. Vergelijk de ar chitecten, planologen, bouwkundigen, weg en waterbouwers en ga zo maar door. Na de discussies over privatisering be gin jaren negentig was er blijkbaar nog een behoorlijke incubatietijd noodzake lijk maar in de afgelopen jaren begin nen de panelen te schuiven, in elk geval in de omgeving van de centrale over heidsinstanties. Als eerste besloot Pro Rail, in het kader van haar operatie 'hands off, eyes on', de uitvoerende acti viteiten af te stoten, vorig jaar maakte RWS praktisch dezelfde beweging door een enorme reductie van de eigen uit voerende geo-capaciteit, waarna het cre do 'de markt tenzij' is geworden. En mo menteel brengt het Kadaster een groot deel van haar uitvoerende activiteiten naar de markt, parallel aan de uit stroom van de eigen uitvoerende mede werkers. Blijkbaar hebben deze veranderingen tijd nodig, gaat men niet over één nacht ijs, zijn nieuwe beslissers noodzakelijk en worden natuurlijke momenten ge bruikt. Daarbij is helder dat beide partij en, overheden en bedrijfsleven, als op drachtgever en opdrachtnemer aan de veranderende verhoudingen moeten wennen. Er ontstaat een andere, zwaar dere afhankelijkheid van elkaar. Door de sterkere wederzijdse afhankelijkheid verdiept de relatie en zal het vertrou wen in elkaar toenemen. Het werd tijd dat ook in ons kleine vakgebied partij en, die elkaar voor de toekomst zo hard nodig hebben, professioneler met el kaar om gaan. Schril contrast vormt de recente uitbe steding van de GBKN-bijhouding voor een groot deel van Nederland. Het uit bestedende comité, namens de regiona le GBKN-stichtingen, geeft in de raam overeenkomst aan op professionaliteit, innovatie, kwaliteit en prijs te selecte ren. Vervolgens is de laatste cent in de puntprijs tot criterium verheven en wer den partijen uit de raamovereenkomst terzijde geschoven, uitsluitend op het prijscriterium. De balans tussen gezon de marktwerking en kwaliteit en conti nuïteit is zoek. Een onverantwoorde ma nier 0111 met de gedane investeringen van de afgelopen decennia om te gaan, van een product dat we tot basisregistra tie willen verheffen. Toen de gemeente Deventer middenja ren negentig haar geo-activiteiten ging outsourcen, leek dat het begin van een trend die echter niet doorzette. Nu de grote overheidsinstanties deze stap zet ten, is het afwachten hoe de lokale over heden reageren. Het zal een kwestie van tijd zijn dat men inziet dat op die schaal ontwikkelingen in uitvoering moeilijk te volgen zijn, en inschakeling van het bedrijfsleven bijdraagt aan verhoging van efficiëntie en betere kosten- kwali teitsverhouding. Voor de komende jaren liggen nog grote uitdagingen voor ons. Naast de genoem de activiteiten, denk ik aan de opwaar dering van de huidige databestanden tot basisregistraties, de uitdaging in kabels en leidingen, de nodige oplossin gen in infrastructuur, 0111 nog maar te zwijgen van de maatregelen die noodza kelijk zijn om met zijn allen droge voe ten te houden. Voor al die oplossingen zijn de komende decennia veel geo-in- formanten/vakgenoten nodig. Daar zit de grootste bottleneck voor ons vakgebied, en ook meteen de grootste uitdaging. Daarmee moeten overheden en bedrijfsleven nu als eerste samen aan de slag, professioneel de handen ineen slaan en daadwerkelijk in actie komen. Overheden en bedrijven zijn op steeds meer fronten afhankelijk van elkaar, ho pelijk steeds meer op basis van gelijk waardigheid. Ter meerdere eer en glorie van ons vakgebied! Wim van Pijkeren, Manager markt geodata bij Arcadis en bestuurslid VNBG E-mail: w.pijkeren@arcadis.nl GEO-INFO 2007-2

Geo-Info | 2007 | | pagina 44