Informatie Caert-Thresoor 2006-4 (nr 100) Uitgave 2006-4 van het tijdschrift Caert-Thresoor, als nummer 100 (sinds 1981) een jubileumnummer, is gewijd aan Jacob van Deventer en heeft een extra omslag met een profiel van Antwerpen anno 1584. Het num mer bevat onder meer de volgende bij dragen: 'Ducatus Brabantiae uit de plomp opgedoken? Enkele notities bij de ontdekking van een onbekende vari ant van de kaart van Brabant door Jacob van Deventer' door Mathieu Franssen; 'Het Scheldeland door Jacob van Deventer' door Wouter Bracke; 'Ongepubliceerd materiaal uit het Mechelse Stadsarchief betreffende Eivorm De aardkorst neemt door de zwaar tekracht van de maan een lichte eivorm aan. Student technische na tuurwetenschappen Mare Kea wil deze vervorming binnenkort meten. Samen Jacob van Deventer' door Francois van der Jeught en Paul de Win; 'De kaart van Vlaanderen van Gerard Mercator en Jacob van Deventer' door Eric Leenders; 'Welke steden karteerde Van Deven ter voor Filips II in diens landen van herwerts overe' door Peter van der Krogt; 'Een klooster, twee plattegronden. Wie heeft er gelijk? Het klooster Konings veld bij Delft op Van Deventers platte grond en op een geschilderde platte grond van Delft' door Ivonne Lempke; 'Een onbekende gravure van de Antwerpse versterkingen in 1584 onlangs aan het licht gekomen' door Piet Lombaerde. met technicus Henk Groenstege van de Stichting voor Fundamenteel Onder zoek der Materie (FOM) wil hij een opti sche meetmethode met lasers en ca mera's ontwikkelen voor seismolo- Tot 2007 werd het tijdschrift uitgege ven door de redactie. Nu is een stich ting opgericht met een eigen bestuur en als doel de verspreiding van de 'ken nis van de historische cartografie'. De naam van deze stichting is Barent Lan- genesstichting, genoemd naar de druk ker van Caert-Thresoor uit 1598. De stichting Ondersteuning Caert-Thre soor houdt hiermee op te bestaan. Peter van der Krogt neemt afscheid van de redactie en meldt dat de nieu we stichting 'een goede plaats is om oud-redactievoorzitters te parkeren'. Informatie: www.maphist.nl/ct gisch onderzoek die veel nauwkeuri ger is dan de huidige mechanische technieken. Bron: Delta, 30 november 2006 KRO startte Dropzone Maandag 1 ja nuari 2007 be gon het nieuwe jaar met de eerste weke lijkse uitzending van DropZone, een jeugdserie over geo- informatie. In dit nieuwe KRO-pro- gramma worden tel kens twee leerlingen uit groep 8 van de basisschool ontvoerd met de Drop Mobiel. ('Met afgeplakte skibrillen op stappen ze uit de auto. Waar zijn ze terecht gekomen? En komen ze op tijd terug op school?') Na de voor jaarsvakantie is ook het schoolpro ject rondom Drop Zone klaar. 'Dan leun jullie zelf een DropZone maken. Laat je juf of mees ter de klas alvast aanmelden. Het aanmeldingsformu lier vind je als je klikt op de knop "School",' aldus de website. Dit pro ject bestaat uit de opdracht via een stappenplan de schoolomgeving let terlijk en figuurlijk in kaart te bren gen. Maar dan door de ogen van de kinderen. Welke plaatsen en plekken in hun omgeving vinden de kinderen de moeite waard om in beeld te bren gen? Die plaatsen gaan ze waarderen, waarnemen, beschrijven en verkla ren vanuit diverse perspectieven. De kaart (in Google Maps en Google Earth) is daarbij een belangrijk hulp middel. De uitverkozen plekken wor den gefotografeerd en/of gefilmd en het materiaal wordt op de DropZone- kaart geplaatst, zodat heel Nederland weet hoe de omgeving van de school er uitziet. Het lesproject staat in een digitale leeromgeving. Convenant DataLand en Kadaster Op 15 december 2006 hebben Data- Land en het Kadaster een conve nant ondertekend voor de duur van vijfjaar onder de naam 'de toeganke lijkheid gestroomlijnd'. Hiermee zet ten beide organisaties een flinke stap in het verder stroomlijnen van over heidsinformatie voor burgers, bedrijfs leven en overheid, in aansluiting op het stelsel van basisregistraties. Het voordeel van de samenwerking ligt op het gebied van kwaliteitszorg, distribu tie, productontwikkeling, ICT en mar keting. Sinds 2001 werken DataLand en het Kadaster succesvol samen. Beide partijen willen met de ondertekening van dit convenant deze samenwerking zowel op bestuurlijk als op operatio- Bron: www.dropzone.nl neel niveau voortzetten en dooront wikkelen zodat een daadkrachtige im puls wordt gegeven aan de stroomlij ning en toegankelijkheid van de over heidsinformatie, ontwikkeling van nieuwe informatieproducten en het stimuleren van diensten. Persbericht 19 december 2006 GEO-INFO 2007-2

Geo-Info | 2007 | | pagina 46