FIERLJEPPEN IN ENSCHEDE? I AhasIsaak.de Graaf/AtiasAmsthiam - Geografie/GIS terug op Harvard De prestigieuze Amerikaanse Uni versiteit Harvard heeft (na 58 jaar) weer een Geografie-afdeling. Op 5 mei 2006 is het Center for Geographical Analysis (CGA) geopend dat zich met name richt op de geografische analyse met behulp van GIS. Daarmee is de ontwikkeling van GIS weer terug bij zijn beginpunt, want het was op Harvard University in de zestiger jaren dat SYMAP, een van de allereerste com- puter-kartografie-programma's, werd ontwikkeld in het Laboratory for Com puter Graphics and Spatial Analysis. In 1948 had de studie Geografie al zijn deuren gesloten, om nu dus her nieuwd terug te keren. Bron: www.news.harvard.edu/gazette/ 2006/05.1105-geography.html De minister van Economische Zaken, Joop Wijn, nam op donderdag 16 november 2006 het eerste exemplaar in ontvangst van de VOC-Atlas Isaak de Graaf/Atlas Amsterdam. De atlas bevat 175 handgetekende kaarten die de Am sterdamse kaartenmaker Isaak de Graaf rond 1700 maakte van de wereldwijde be zittingen en vestigingen van de Verenig de Oost-Indische Compagnie. In de jaren zeventig en tachtig van de vorige eeuw is pas het verband tussen de kaarten, die ei gendom zijn van het Nationaal Archief, teruggevonden door de Utrechtse histo- risch-kartograaf prof.dr. Günter Schilder en werd de Atlas de Graaf/Atlas Amster- 200 kaarten oostzijde Maas Het gebied aan de oostzijde van de Maas tussen Venlo en Roermond meet slechts ongeveer 25 bij 5 kilome ter. Hoe zo'n stukje er uit ziet op oude landkaarten, laat Loe Giesen weten. Ongeveer tweehonderd chronologisch geordende fragmenten van kaarten laten zien hoe karto- grafen de omgeving van Beesel, Belfeld en Swal- men zagen. Wellicht kan de pagina een inspiratie zijn om eens op zoek te gaan naar oude landkaarten van de eigen streek. Webadres: www.loegiesen. nl/landkaarten/kaarten- BBS.htm Uit: maandblad 'Computer genealogie', december 2006 GEO-INFO 2007-2 Grote Adas van dc Verenigde Oost-Indisdie Compagnie Comprchensne Atlas of the Dutch United las India Company archief Verschenen publicaties Fryer, J., Harvey Mitchell en Jim Chandler (eds.). Applications of 3D Measurement from Images. Whittles Publishing 2007, 384 p., ISBN-13: 978 18 7032 569-1, prijs £76. www.whittlespublishing.com. Oosterom, P.J.M.van, M.J. van Kreveld (eds.), Geo-Information and computational geometry. Nederlandse Commissie voor Geodesie 2006, 51 p., ISBN 978 90 6132 299-3, 5. www.ncg.knaw.nl. De afdeling Vastgoedinformatie van de gemeente Enschede meet niet alleen de locatie van zaken die direct zichtbaar zijn, zoals gebouwen en wegen, maar meet o.a. ook de locatie en de diepte van rioolbuizen. Tot voor kort was dat een lastige klus, in de stront roeren met een houten winkelhaak. Tegenwoordig heeft de afdeling een 'Kanalmetëstab', een rioolmeetstok van Duits fabrikaat. Een lange metalen stok met twee pris ma's die elk worden aangemeten en waardoor zowel diepte als exacte loca tie van het eind van een rioolstreng worden berekend. Praktisch, sneller, nauwkeuriger en betrouwbaarder, pre cies de argumenten waar de landmeter gevoelig voor is... Gerrit Vunderink 175 verborgen VOC-kaarten gepubliceerd dam herontdekt. Voor het eerst in drie- B*nga* u. ll«J.A>i1)IiVXOVA CUNI>R$ClHU>tH J acquis Moerman KhRjAN OHS.ID.INl'. I'.msi. van i>ÊN Brink Hans Pi-rwerda AnasM" '^KNXo honderd jaar is dit hoogtepunt in de Ne derlandse koloniale kartografie nu gepu bliceerd: G. Schilder e.a.. Grote Atlas van de Verenigde Oost-Indische Compagnie. Deel I: Atlas Isaak de Graaf/Atlas Amster dam. Uitgeverij Asia Maior/Atlas Maior (ISBN 90 74861 26 1). De atlas verschijnt in een beperkte oplage van 1.600 genum merde exemplaren en is zowel verkrijg baar via de boekhandel als rechtstreeks bij de uitgever. De Atlas de Graaf/Atlas Amsterdam is het eerste deel in een ze vendelige atlas Grote Atlas van de Ver enigde Oost-Indische Compagnie/-Com- prehensive Atlas of the Dutch United East India Company. Deze wordt samen gesteld op basis van manuscriptkaarten en topografische afbeeldingen uit de re levante VOC-archieven in binnen- en bui tenland. De uitgave is een samenwerking van het Koninklijk Nederlands Aardrijks kundig Genootschap, Explokart/Univer- siteit Utrecht, Uitgeverij Asia Maior en het Nationaal Archief. Meer informatie is onder andere te vinden in het Nationaal Archief Magazine 2006-3: 'Het goud van de Compagnie', ook in PDF op de website, met onder andere deze volzin: 'Goede kaarten zijn goud waard en een adequate kaartenmaker is van vitaal belang voor de multinational!' Bron: www.nationaalarchief.nl; verdere informatie: www.asiamaior.nl 'rltxmiil/c. Keffd Kilter

Geo-Info | 2007 | | pagina 47