van de visualisatie: het automatisch re gistreren van een 3D-puntenwolk met de kleurenbeelden van een camera. Dit doel is hier van toepassing op de reeds ontwikkelde inwinningsmethode van Zoller+Fröhlich GmbH (uit Wangen im Allgau, Duitsland): een digitale camera is vastgezet op de laserscanner en zo dicht mogelijk geplaatst bij het middel punt van de scanner. Het instrument produceert zo zowel een volledige scan als een aantal kleurenbeelden van zijn omgeving. De automatische registratie van laserscandata en kleurenbeelden is ontworpen en succesvol geïmplemen teerd in C/C++ door gebruik te maken van gradiëntoperatoren, lijndetectie en puntmatching (met behulp van de scriptors). De overeenkomstige punten in de kleurenbeelden en het intensi teitsbeeld van de scanner worden ge bruikt 0111 de externe cameraparame ters te bepalen in de 3D-ruimte van de laserscanner door middel van niet- lineaire optimalisatie. Deze parameters beschrijven de trans formatie tussen de kleuren in het camerabeeld en de 3D-punten van de lasers canner. De visualisatie kan gemaakt worden door de kleuren op de 3D-punten te plotten of door de afstands metingen van de scanner aan de kleurenbeelden te koppelen. TU Delft Steven Sableronne Automatische registratie van laser- scanningdata en kleurenbeelden Afstudeerdatum 23 februari 2007 Laserscanning is een vrij nieuwe techniek voor 3D-puntmetingen. Tij dens de laatste decennia is het aantal toepassingen van deze tech niek hard gegroeid. Bij elke toepassing wordt in eerste instantie hetzelfde resultaat nagestreefd, namelijk een driedimensionale punten- wolk van het object, waarin men geïnteresseerd is. Het doel van dit onderzoek is het verbeteren van de kwaliteit Techniek producten Personalia Nieuwe veldcomputers Topcon Topcon Europe Positioning bv presen teert een nieuwe lijn veldcomputers: de FC-200. Deze lichtgewicht veldcompu- ter gebruikt de laatste Intel X-Scale 520 MHz processor en onder- scheidt zich door zijn snelheid, compacte bouw en stevig heid. Voortaan zijn alle reguliere kantoor functies beschikbaar in het veld. Dankzij een mobiele verbinding met het internet kunnen direct e-mails sturen vanuit het veld worden gestuurd. Landmeters kun nen zo veel tijd besparen op hun werk en zijn verlost van data-transfers aan het ein de van de dag. De FC-200 is ontworpen om de omstandigheden in het veld te door staan. Hij is volledig gesealed en daardoor stof- en waterdicht. De robuuste behuizing maakt de veldboeken schokbestendig; ze zijn zelfs bestand tegen een val van één meter hoogte. Informatie: www.topcon.eu Per 1 februari 2007 is ing. Henk Ensink aangesteld als adjunct directeur bij landmeetkundig in genieursbureau GeoCensus. Hij zal commercieel en operationeel ver antwoordelijk zijn voor de per die datum opgerichte nieuwe vesti ging GeoCensus Oost te Deventer. Ensink heeft hiervoor o.a. gewerkt als manager Marketing Sales bij Facto. Hij heeft sinds medio 2006 zitting in het dage lijks bestuur van Geo-informatie Nederland en is daar binnen verantwoordelijk voor de communicatie. Per 1 januari 2007 is ing. IJ. (IJme) Poortvliet in dienst getreden bij Facto/Geo Meetdienst. De heer Poortvliet is direct toegevoegd aan de directie als ma nager Business Development. In die functie zal hij ver antwoordelijk zijn voor alle marktgerichte activitei ten. Poortvliet heeft zowel binnen de overheid als in het bedrijfsleven ruime ervaring in de geodesie en geo-informatiebranche waarin Facto en Geo Meet dienst actief zijn. VAN UULEHAT TOT 'T ZWAAI EG AT Wat was ook al weer Oeteldonk? En hoe heet Bergen op Zoom in carnavalstijd? Zijn er ook plaatsen in Noord Nederland die zich (al dan niet terecht) met een eigen naam tooien in carnavalstij d? Een fascinerende reis door een natie waar men Bavianenland kent, in Bokkendonlc op bezoek kan, waar Paplaand, Strienestad en Pumpedurp vlak bij elkaar liggen en Windjbuujelriek een prima plaats moet zijn om uit te rusten. Zie voor een compleet overzicht www.carnavalsgoed.nl/cardata.htm en //nl.wikipedia.org/ wiki/Carnaval_plaatsnamen. Ad van der Meer GEO-INFO 2007-2

Geo-Info | 2007 | | pagina 50