Geo-Info in Onderzoek en Onderwijs Mind movie Joop van der Schee 'Stel, je woont in Vlaardingen en je hoort op de radio dat er een explosie is geweest in het Rijnmondgebied. De nieuwslezer meldt dat alle inwoners van Brielle, Rozenburg, Maassluis, Maasland en Maasdijk moeten evacue ren. Voor mensen zonder eigen vervoer worden bussen ingezet. Iedereen die met de bus meegaat mag één tas met bagage meenemen. Politie en leger zul len beginnen met het ontruimen van alle huizen in de genoemde plaatsen'. Zo begint op vrijdagmiddag het vijfde lesuur op het Bonhoeffer College in Castricum. Aardrijkskundeles in het tweede leerjaar atheneum. De leerlin gen luisteren doodstil en geconcen treerd - sommigen met hun ogen dicht - naar het verhaal. Daarna moeten ze opschrijven hoe ze denken dat het ver haal verder gaat. Dat valt niet mee. Leerlingen willen van alles vragen. De docent gaat daar bewust niet op in. Het idee is dat ze eerst de film in hun hoofd verder afspelen. 'Mind movie' heet de werkvorm. Doel van de les is dat leerlingen leren ener zijds hun kennis over geografische ver schijnselen en processen te activeren en anderzijds verschillende alternatie ve scenario's over ruimtelijke proces sen te vergelijken. Een aantal leerlin gen leest voor hoe zij denken dat het verhaal verder gaat. Er zijn aandoenlij ke verhalen bij. Wat gebeurt er met mensen die het bericht niet gehoord hebben of de bus missen, vraagt een leerlinge zich af. En een ander: 'Mijn oma kan niet meer lopen, hoe moet het daar mee?' Fictie of werkelijkheid? Ze lopen in elkaar over, lijkt het wel. Worden er ook maatregelen voor die ren getroffen, roept een jongen luid door de klas. Sommige leerlingen vre zen dat het evacuatiebcricht niet be perkt blijft tot de genoemde plaatsen en verwachten chaos op de wegen. Op vang bij kennissen in de regio is een veelvoorkomend item in de verhalen van de leerlingen maar niet alle leer lingen voorzien files of andere proble men, ze bellen gewoon een vriendin en zeggen: 'Kunnen we naar jullie ko men? We komen gewoon met de auto!'. Na deze mind movie krijgen de leerlin gen een atlas en moeten ze opschrijven wat ze zouden willen weten naar aan leiding van het verhaal. De antwoor den mogen er zijn: wat is de windrich ting? Hoe zit het met de spreiding van woningen en scholen? Is er een eva cuatieplan? Lopen die olietanks in het Rijnmondgebied gevaar? Een echte aardrijkskundeles maar over een niet zo gebruikelijk thema. Het boeit de leerlingen wel. Kan dat in Castricum ook voorkomen, is de vol gende vraag. Hoe zit het met gevaarlij ke punten in Castricum? De Hoog ovens, zijn die een bron van gevaar? Gebiedskennis is belangrijk bij ram penbestrijding. Geo-informatie dus, al valt dat woord niet in deze les. Wat zou het mooi zijn als leerlingen met behulp van GIS zo'n situatie in het Rijnmondgebied zouden kunnen na bootsen en verschillende scenario's op een computerscherm zouden kunnen intekenen, vergelijken en bediscussië ren. En niet alleen van het Rijnmond gebied, ook van de eigen omgeving. Meedenken over gevaarlijke elementen zoals tankstations en chemische fa brieken. Sommige websites, zoals www.risicokaart.nl, bieden al heel wat informatie. De LPG-pomp middenin Castricum is een risicopunt in de plaats waar de leerlingen op school zit ten. In een wereld die steeds kwetsbaarder wordt, is veiligheid een belangrijk the ma. Sinds de rampen in Enschede en Volendam heeft de overheid zich ver plicht iedereen in Nederland te infor meren over mogelijke risicosituaties. Dat doet zij onder meer via provinciale risicokaarten op genoemde website. Datje bij rampenbestrijding en veilig heidsvraagstukken niet zonder geo-in formatie kunt, staat buiten kijf. Het vereist risicokaarten en mensen die met geo-informatie om kunnen gaan. In de aardrijkskundeles op school moet daarvoor de basis gelegd worden. Mind movies en GIS: ogen dicht en ogen open, je hebt allebei nodig op zijn tijd. Ook sommige leerlingen maken van de nood een deugd. Eentje schrijft: 'we waren TV aan het kijken en toen kwam er weer een extra nieuwsuitzending. De nieuwslezer zei: "Sorry voor het on derbreken, maar de situatie lijkt erger dan verwacht. Voor alle zekerheid wil len we de evacuatie uitbreiden. Ook Vlaardingen moet geëvacueerd wor den". Samen met mijn vader, moeder en hond en ook mijn vriendin zijn we toen naar Castricum gegaan. Nu tien jaar later wonen we daar nog steeds!'. Joop van der Schee, Onderwijscentrum Vrije Universiteit Amsterdam E-mail: j.vanderschee@ond.vu.nl GEO-INFO 2007-3

Geo-Info | 2007 | | pagina 11