Verslag van het symposium van Oranjewoud op 18 januari 2007 De andere overheid: wat heeft de burger er aan? D zi '5; 106 e ondertitel van dit symposium was 'een frisse wind' en dat werd die dag wel erg letterlijk genomen. Het storm de, de toehoorders hadden vanuit de zaal een fraai uitzicht over het opzwepende water van Het IJ. Een aantal deelne mers moest zelfs noodgedwongen de nacht in Amsterdam doorbrengen. Maar het symposium maakte veel goed; door een reeks sprekers werd de invoering van de basisregistratie van allerlei kanten belicht. De vele bezoekers uit gemeentelij ke kring kregen dan ook de informatie waarvoor ze waren ge komen. Onder leiding van dagvoorzitter Nils Borgesius (VNG) werd het drukke programma in een vlot tempo afgewerkt en werden de tongen losgemaakt voor de nodige discussie. Harry van Zon van het ministerie van BZK beet het spits af met 'Basisregistraties en de elektroni sche overheid' Hij beschreef onze gede centraliseerde eenheidsstaat met zo'n vijftienhonderd min of meer autono me organisaties als ministeries, ge meenten, kadaster, enz., en daarnaast nog zo'n vijf- tot tienduizend min of meer publieke organisaties die de bur ger als (deel van de) overheid ziet, zoals scholen en ziekenhuizen. Hierbinnen zijn taken niet systematisch verdeeld, ze overlappen elkaar zo nu en dan. Dat heeft weer tot gevolg dat de burger soms van het bekende kastje naar de muur wordt gestuurd. De e-(elektronische) overheid gaat over diensten van die or ganisaties. De burger wil één loket wat alleen kan als al die diensten samenwerken en een stukje van hun autonomie inleveren. De oplossing is gevonden in het streven van het kabinet om de administratieve lasten te verlagen. Deze las ten kosten het bedrijfsleven per jaar circa zestien miljard euro en de burger nog eens honderd miljoen uur. Daar moet op te besparen zijn met ICT. Er wordt een aantal sa menhangende bouwstenen ontwikkeld als basisregistraties maar ook DigiD en de elektronische handtekening. Op dit moment is zo'n 60% van de overheidsdiensten on line. Er zijn de nodige uitdagingen zoals de financiering van op bouw en gebruik van overheidsinformatie, geen onderlinge verrekeningen. Hierna vertelde Bert van de Velden, gemeentesecretaris van Heemskerk, over de ervaringen met het opzetten van een ge meenschappelijk WOZ-dienst voor de regio IJmond. Zijn ad vies is om direct bij de start duidelijke doelstellingen en re sultaten vast te stellen, weten waar je aan begint, harde af spraken maken en afrekenen op de resultaten; beperk de dooien en de visie en maak de gemeente met de grootste be langen trekker van het project. Ruud Kathmann van de Waarderingskamer nam het stokje over met de basisre gistratie WOZ. Uitgangspunten voor het stelsel van basisregistraties zijn on der meer: niet vrijblijvend, verplicht ge bruik, terugmeldplicht bij geconsta- Fig. 1. Een voorbeeld van de vele mogelijk heden van het NVM bestand. www.oranjewoud.nl/woz (de lezingen) www.knaw.dans.nl (meer over DANS) www.andereoverheid.nl en www.e-over heid.nl (over de elektronische overheid) teerde verschillen, de authentieke ge gevens staan primair. Het bijhouden van een eigen registratie met deze ge gevens is niet toegestaan. De WOZ is af hankelijk van vele basisregistraties en levert via de terugmeldplicht ook veel zaken terug aan deze basisregistraties ofwel lost knelpunten op. Hij sloot af met de conclusie dat de basisregistratie WOZ feitelijk een gratis bijproduct is en stelde de vraag: 'gebruikt u de WOZ- gegevens wel genoeg?' Twee wat 'vreemde eenden in de bijt' volgden. Eerst Arie Zijlstra van de NVM (Nederlandse Vereniging van Make laars). Hij vertelde over het bestand van de NVM. Hierin zijn sinds 1974 alle transacties van NVM-makelaars opge slagen: 140.000 transacties per jaar. Van elke woning worden tachtig ken merken opgeslagen. Een bijna comple te gebouwen- of WOZ-registratie dus. Zijlstra liet aan de hand van een aantal grafieken de vele mogelijkheden zien als: prijsontwikkeling per woningtype per buurt, of de ontwikkeling van de woningvoorraad per type, de betaal baarheid van de woonlasten, en ga maar door (fig. 1). Er zijn nu enkele pi lots met de gemeente voor het model matig taxeren met behulp van deze ge gevens. Ook kan dit bestand worden gebruikt om de gemeentelijke bestan den te verbeteren. Conclusie: door de schat aan informatie kan de NVM een bijdrage leveren aan burgers en ge meenten over de waarde, de vraag en aanbod en de prijsontwikkeling van onroerend goed. Daarna kwam Heiko Tjatsma van DANS (Data Archiving en Networked Services). DANS is een insti tuut van de KNAW (Koninklijke Neder landse Academie voor Wetenschap pen). Het houdt zich bezig met het toe gankelijk maken en houden van basisregistraties uit de alfa- en gamma wetenschappen. Voorts ondersteunen zij wetenschappers bij het gebruik van bestanden als de basisregistraties. Een ervaring: voor de statistiek grondge bruik kun je beter de NVM-data gebrui ken dan de kadastrale data. Na de lunch de futurist en trendwat- cher Rob Creemers die een uur lang met een stroom woorden, plaatjes, video's Jan de Kruij. redacteur Prijsklassen Utrecht per buurt Websites: CEO-INFO 2007-3

Geo-Info | 2007 | | pagina 12