Beperking openbaarheid geo- informatie wegens terrorisme De toegankelijkheid van gevoelige geo-informatie wordt beperkt in verband met terrorismedreiging. In een uitvoeringsregeling van de nieu we 'Wet bestuurlijke maatregelen na tionale veiligheid', die per de eerste van de komende maand in werking treedt, zijn bepalingen opgenomen die grote gevolgen hebben voor de geo-wereld Omdat deze wet groten deels over andere bestuurlijke onder werpen gaat, zijn de bepalingen over geo-informatie tot nu toe nauwelijks in de publiciteit gekomen. Geografische informatie is voor de maatschappij weliswaar van grote waarde maar vrije toegankelijkheid biedt tevens (potentiële) terroristen een essentiële informatiebron bij het voorbereiden van aanslagen, vlucht routes, en dergelijke. Dat wordt beves- de ontwikkelingen liet zien. Enkele uit spraken: in 2040 koopje voor een dollar meer computerkracht dan het mense lijk brein heeft. De impact van het web is groter dan de uitvinding van de boek drukkunst. Alles wordt draadloos, het mobieltje van nu wordt de personal as sistent, zal de pc vervangen. Groei van China en India is enorm, er komt een strijd om grondstoffen en die komt eer der dan we denken. De wereld veran dert; wie zich niet aanpas!overleeft niet. Die uitspraak is al van Darwin. Na deze enerverende sessie kwam Peter Laarakker vertellen wat het Ka daster op dit gebied doet. De ambitie van het Kadaster is om dé leverancier te zijn van vastgoed en geo-informatie en bovendien toonaangevend in Euro pa. Hierbij gaat het om de basisregi straties Kadaster en Topografie, KLIC, de landelijke voorzieningen voor de basisregistraties Gebouwen en Adres sen en WKPB-gemeenten en mogelijk de GBKN en het AHN. De zeggenschap van de data-eigenaar, het bronhouder schap, moet worden geregeld met een duidelijke verdeling van de verant woordelijkheid. De burger krijgt een tigd door recente vondsten van de AIVD bij onderzoek naar terrorismegroepen. Daarom heeft de wetgever besloten om toegang tot gevoelige vormen van geo- informatie aan banden te leggen Waar gaan we naar toe? De meest verstrekkende maatregel is om het gebruik van gedetailleerde luchtfoto's van Nederland op websi tes (zoals Google Maps) te verbieden. Daarnaast krijgt de AIVD de bevoegd heid om in bijzondere gevallen van terrorismedreiging de Amerikaanse overheid te verzoeken de GPS-ont- vangst tijdelijk te storen. Voorts mo gen op topografische kaarten en stadsplattegronden geen objecten meer worden aangegeven die een po tentieel doelwit van terroristen zijn. Tot slot wordt de toegang tot gege vens over kabels en leidingen (KLIC) verbonden aan een vergunningstelsel waarbij alleen gescreend personeel toegang krijgt tot deze informatie. De redactie is zeer bezorgd over deze ontwikkeling en beoogt, in het vol gende nummer van Geo-Info een arti kel met kritische reacties uit de geo- wereld op te nemen. De redactie Fig. 2. Net als bij de jazz moeten we ook bij de basisregistra ties het samen doen. betere kwaliteit van de gegevens, dienstverlening via één loket, het is goedkoper en het wordt beter gecontroleerd. Een randvoorwaarde hierbij is wel dat de overheid zich goed organiseert en dat moeten we samen doen (fig. 2). Robbert Verkuijlen van de VNG vervolgde met Basisregistra ties en belaslingen. De uitgangspunten van de wet WOZ in 1993 zijn vrijwel gelijk aan die van de basisregistraties nu. Bij de opbouw van de basisregistraties kan van de ervaringen van de WOZ gebruik worden gemaakt.. Enkele lessen van de WOZ: een onderschatting van de moeilijkheid en de kosten. Een be tere bedrijfsvoering wil nog niet zeggen dat de burger tevre den is. Verder moet de afnemer niet op de stoel van de produ cent gaan zitten maar afwijkingen terugmelden. Hij pleit voor invoering van de basisregistratie WOZ samen met de ba sisregistraties Gebouwen en Adressen in 2009. Tenslotte ver telt Willem Hoogendam van de gemeente Rotterdam over de ervaringen met het invorderen van belastingschulden en boe tes, of waarom nu zo'n 20% meer mensen in Rotterdam hun belasting wel betalen en dat onder het motto 'geld en geen gezeik'. Hij vertelt hoe creatief burgers kunnen zijn. Een deel van de vele adtesprohlemen blijkt geen adresprableem te zijn maar bur gers die de aanmani ngen en rekeningen gewoon terugsturen met de melding 'woont hier niet'. Zo kun je je voor de overheid verstoppen. Tot slot werd on der leiding van Borgesius nog lang ge discussieerd, U BEWM1T ÏICH Hltft Basisregistraties Let's Jazz!! GEO-INFO 2007-3

Geo-Info | 2007 | | pagina 13