175 jaar Kadaster Serie: 175 jaar Kadaster (i) \/erzoelc: 5c nri nrijt in d ried uizend woorden 0 egesc j med emsen de ontwikkelingen van het Kadaster. In te leveren binnen enkele werkdagen, die grotendeels al zijn volgepiand met andere dingen Ja, dan ben je aangewezen op je geheugen en wat toevallige documenten die je binnen handbereik hebt. Terwijl ik maar een kwart van die 175 jaar bij het Kadaster heb meegemaakt. Dat moet bescheiden maken, ook wat de verwachtingen die de lezer moet hebben betreft. Dit artikel geeft een blik in de totstandkoming van het Kadaster, de voorgeschiedenis en een greep uit belangrijke ontwikkelingen. Doorgaans wordt aangenomen dat het Kadaster operati oneel was per 1 januari 1832. Dat is niet juist. Bij wet van 2 januari 1832, Stb.l. werden de berekeningen voor de grondbelasting gebaseerd op de uitkomsten van de kada strale opmetingen. Dat was wat voorbarig want het Kadas ter was toen nog niet gereed. Daarom werd bij wet bepaald dat de eigenaren bezwaar mochten maken tegen de grond belastingaanslagen gedurende 1832. Bij wet van 31 decem ber 1832 werd die termijn zelfs verlengd tot 30 juni 1833. Per 1 januari 1833 zouden de plans, aanwijzende tafels en perceelsgewijze legger wel zijn vastgesteld. Bij koninklijk besluit van 5 oktober 1832, nr. 25, werd de Minister van Fi nanciën echter reeds gemachtigd om voor de grondbelas ting uit te gaan van een volwaardig kadaster per 1 oktober 1832. Dat geldt niet voor Limburg: door de staatkundige troebelen werd het kadaster daar pas in 1842 ingevoerd. We kunnen 1 oktober 2007 dus tot officiële jubileumdatum uitroepen. De herkomst van de naam 'kadaster' is niet geheel duide lijk. Uit de mogelijkheden noem ik er twee. Via het Franse 'cadastre' kan het afkomstig zijn van het Latijnse cata- strum, dat grondbeschrijving betekent. Of het heeft te ma ken met het Byzantijns-Griekse Katastichon, dat lijst bete kent (kata van boven naar beneden; stichon rij, gelid). De grondadministratie vóór 1832 Al in de vijftiende eeuw waren er registers van grond en huizen ten behoeve van de verponding, een soort grondbe lasting. Onder Karei V kwam er nieuwe regelgeving waarbij nieuwe registers werden vastgesteld, de kohieren. Zij func tioneerden van 1515 tot 1632. In 1632 kwam een nieuw sys teem gebaseerd op aangifte van de eigenaar, gevolgd door schatting. Toen werden ook de wijzigingen in de rechtstoe stand in de kohieren bijgehouden. Deze kohieren werden voor de huizen vernieuwd van 1730 tot 1732. Dit systeem jaar Aad aster bleef in stand tot de Bataafse Repu bliek (1795). De grondwet van 1798 schreef een grondbelasting voor vol gens een nieuw stelsel, maar tot uit- Voering Watt M Mét. Dat blééf zo tot de wet van 14 juli 1805 van Koning Lodewijk. Die wet regelde een grond belasting van 0,5% of 1% van de waar de van de grondeigendommen. De uit voering riep veel bezwaren op. Om daaraan tegemoet te komen, werd het stelsel van de eigen aangifte vervan gen door het voorschrijven van een al gehele opmeting en taxatie van alle ei gendommen in het koninkrijk. Het werd met voortvarendheid aangepakt. Overal werden brigaden van zeven a tien man actief die de metingen uit voerden onder leiding van een land meterverificateur. Het land werd ver deeld in 111 districten waarvan op 1 oktober 1811 er 64 grotendeels gereed waren, terwijl in 47 districten nog niets was gedaan. Ook dit werk mis lukte dit keer door de wisseling van de regeringsvorm. Het koninkrijk werd opgenomen als onderdeel van het Franse Keizerrijk en daarmee verviel de bestaande wetgeving. Daarvoor kwam de complete Franse wetgeving in de plaats, waaronder de 'Recueil Méthodique des Lois, Décrets, Régle- ments, Instructions et Décisions sur le Cadastre de la France'. Invoering kadaster Het kadaster werd in de Nederlanden in gevoerd bij Keizerlijk decreet van 21 ok tober 1811, Bulletin des Lois 397/7340. Het werk begint in 1811 en wordt per ge meente uitgevoerd. Eerst wordt de be grenzing van een gemeente vastgesteld. Dat gebeurt doordat de landmeter, de burgemeesters van de betrokken ge meenten en wat plaatselijke deskundi gen een rondgang langs de gemeente grens maken. De landmeter maakt daar van een proces-verbaal op waarin de loop van de grens wordt beschreven. De ze processen-verbaal zijn nog aanwezig en geven in sommige gevallen antwoord op de vraag waar de huidige gemeente grens loopt. Daarna wordt over het grondgebied van de gemeente een net van aansluitende driehoeken bepaald waarbij zoveel mogelijk de torenspitsen en andere markante punten worden op genomen. Het gebied van een gemeente wordt onderverdeeld in secties, aange- 1 1 1 17"! L >.J CEO-INFO 2007-3

Geo-Info | 2007 | | pagina 16