voegd. Deze taak kreeg nog meer betekenis door de invoe- Fig. 3. Kadastrale ring van de Wet op het notarisambt in 1842. Daarin werd kaart: oud en nieuw. bepaald dat in alle akten die in de openbare registers moes ten worden ingeschreven, het onroerend goed met zijn ka dastrale aanduiding moest worden vermeld. Hierdoor werd het kadaster een inlicht ingenbron voor de zakelijke rechten op de grond. Deze taak heeft de fiscale doelstelling eerst overvleugeld en op den duur vervangen. Ook vóór 1 oktober 1838 bestonden al openbare registers. Krachtens de Code Napoléon werden in ons land vanaf 1 maart 1811 openbare registers gehouden voor hypotheken en schenkingen. Eigendomsoverdrachten kwamen volgens het Franse recht tot stand door het sluiten van de overeen komst. Later, in 1824, werd de overschrijving van akten van levering ook verplicht, doch dat was louter uit fiscaal oog punt. Van 1811 tot 1838 bestonden de openbare registers uit een dagregister, registers waarin de akten letterlijk werden overgeschreven en wat naamlijsten. Bij het Kadaster in Am sterdam waren deze registers nog aanwezig toen ik er be waarder was (1992-1998). Loterij Met ingang van 1 januari 1826 werden de taken rond de openbare registers en het kadaster organisatorisch al sa mengevoegd op het departement van Financiën. Beide ta ken ressorteerden onder het hoofdbestuur van de registra tie en de loterijen. De Staatsraad in buitengewone dienst, J.P.E. Gericke, werd daarmee de verre voorganger van Dori- ne Burmanje de huidige voorzitter van de Raad van Be stuur van het Kadaster. Het is trouwens niet de laatste keer geweest dat de loterij en het Kadaster op één hoop werden gegooidToen hel Kadaster per 1 juli 1970 loskwam van de Belastingdienst, werd het Kadaster samen met het Rijksin koopbureau, de Staatsloterij en de Dienst der Domeinen sa mengevoegd tot één Directoraat-generaal, onder leiding van D.A.P.W. (Daan) van der Ende! In 1839 wordt de organisatie van het Kadaster en de Hypo- theekbewaring ook feitelijk samengevoegd. Nog lange tijd loopt de samenwerking tussen kadas ter en openbare registers stroef maar uiteindelijk loopt het geolied (lees: ge olied). Schepen en luchtvaartuigen Het in 1838 ingevoerde Wetboek van Koophandel bepaalde dat de levering van schepen geschiedde door over schrijving van de akte in de 'daartoe bijzonderlijk bestemde openbare regis ters'. Dat gold ook voor scheepshypo- theken. De in 1838 ingevoerde scheeps- boekhouding bleef bestaan tot 1 fe bruari 1927. Een herziening van het Wetboek van Koophandel leidde tot een nieuw scheepsregister. Sinds 1959 wordt ook een registratie voor lucht vaartuigen bijgehouden. Het Kadaster is dus actief, te land, ter zee en in de lucht. Na 1832 De eerste honderd jaar na 1832 veran dert er niet veel. Op grond van de let terlijke bewoordingen van het Burger lijk Wetboek worden de akten overge schreven in de openbare registers. Zo'n Lweehonderdvijftig mensen verdienen daar hun brood mee en worden per re gel betaald. Als later (1948/1949) de wet wordt gewijzigd en de notaris zelf een afschrift van de akte moet meeleveren, leidt dat tot veel protesten bij het nota riaat. Vele notarissen moeten een Schrijfmachine aanschaffen en een ty piste. Het Kadaster zelf blijft de kroon tjespen trouw. De eerste kritiek van mijn chef bij het Kadaster- betrof het feit dat ik met een balpen schreef! Om mijn loopbaan niet bij voorbaat te la ten mislukken, ben ik toen met een goede vulpen gaan schrijvenAfschrif ten van kaarten worden gemaakt door ze met potlood op glazen platen met lichtbakken over te tekenen en daarna in inkt te zetten. Nog in de zestiger ja ren van de twintigste eeuw wordt de inkt zelf gewreven De meetarbeiders worden per dag gehuurd; 's zaterdags komen ze beleefd vragen welke dagen zij de komende week mogen werken. Uit sociale overwegingen worden er soms jongere landmeters hartje winter naar buiten gestuurd om zogenaamd te meten. Ook in de winter moesten de meetarbeiders - en hun gezinnen! - namelijk eten. Door de afwezigheid van rekenmachines moest men reke nen met logaritmen en alles uitschrij ven op standaardformulieren. Om jon ge mensen voor uitzending naar Duits- O ert- j( &nhetr* Éfjj'i /PM: W/<- ti'*fcn-*Uf /r -, i//ftrfm/. GEO-1NFO 2007-3

Geo-Info | 2007 | | pagina 18