ten dienen als vaste loördinaten. De oorsprong van het Ne derlandse driehoeksnet was de Onze-l,ieve-Vrouwetoren in Amersfoort, Het driehoeksnet was in 1928 klaar. 1924: Uitvoering Ruilverkavelingswet In 1924 werd de Ruilverkavelingswet ingevoerd waarmee er een wettelijke basis kwam voor het systeem van grondruil In de wet werd bepaald dat een landmeter van het Kadaster zitting nam in de plaatselijke commissie die verantwoorde lijk was voor uitvoering van de ruilverkaveling. Na instel ling van de Cultuurtechnische Dienst in 1935 ging hij deel uitmaken van een team van ondersteunende en adviseren de ambtenaren. Hij was de specialist op belangrijke onder delen als de toedeling van de grond, de vastgoedinformatie voorziening en de j uridische en landmeetkundig-kartogra- fïsche aspecten. 1975: Grootschalige Basiskaart van Nederland Op 20 juni 1975 krijgt het Kadaster bij koninklijk besluit de taak om een Grootschalige Basiskaart van Nederland (GBKN) te gaan maken, bij te houden en uit te geven. Later wordt de GKBN een zaak van publiek-private samenwerking tussen Kadaster, gemeenten, waterschappen en nutsbedrij ven. Begin 2001 is de GBKN gereed, ruim 25 jaar na de start. De GBKN is een gedetailleerde topografische kaart van Ne derland. Overheden en organisaties die veel vastgoed behe ren, gebruiken de GBKN als basiskaart voor onder andere planvorming. Zij vullen de gegevens op de basiskaarten aan met hun eigen gegevens. Ook de kadastrale kaarten zijn af gestemd op de GBKN. 2004: Fusie Topografische Dienst Op 1 januari 2004 fuseert de Topografische Dienst Neder land met de het Kadaster. De nadruk van de Topografische Dienst is in de loop der tijd steeds meer komen te liggen op de productie van digitale geografische inlormatic voor al lerlei militaire én civiele doeleinden. De positie binnen de Koninklijke Landmacht was dan ook steeds minder vanzelf sprekend. De doelstelling van de Topografische Dienst Ka daster is het letterlijk in kaart brengen van Nederland. Met behulp van luchtfoto's en terreinverkenning wordt topogra fische informatie verzameld die wordt verwerkt tot digitale bestanden. 2007: Registratie publiekrechtelijke beperkingen Behoudens wat uitzonderingen is het Kadaster in ons land nog steeds een kadaster dat de privaatrechtelijke rechtstoe stand weergeeft. Dat in tegenstelling tot veel Europese lan den waar ook de publiekrechtelijke rechtstoestand wordt weergegeven. Na vele decennia komt de Wet kenbaarheid publiekrechtelijke beperkingen onroerende zaken tot stand die ons meer in de pas met deze andere landen laat lopen. 2007/2008: Kabels en leidingen informatiecentrum Kadaster Op 6 maart 2006 wordt door de Ministers van EZ en VROM een wetsvoorstel aan de Tweede Kamer aangeboden dat tot doel heeft om het aantal graafincidenten te verminderen. Informatie uitwisseling, voorafgaand aan de graafwerk zaamheden, moet uiteindelijk gaan verlopen via een digi taal loket, onder te brengen bij het Kadaster. Kern van dit wetsvoorstel is: Een greep uit de werktuigen die zijn gebruikt door het Kadaster ged u rende 17Sjaar. We zien een meetketting uit de begintijd, een Wit nschaff theodo liet met een rand- diametervan 14 cm uit 1893, en als laat ste een Leica tps 1200 totalstation zoals tegenwoordig bij het Kadaster in gebruik is. beheerders (circa duizend) registre ren hun kabels/leidingen op de Grootschalige basiskaart van Neder land en stellen hun gegevens be schikbaar voor het Kadaster; Kadaster informeert grondroerders, grondeigenaren en bestuursorganen over tigging kabels en leidingen; grondroerders zijn verplicht infor matie te vragen alvorens te graven. CEO-INFO 2007-3

Geo-Info | 2007 | | pagina 20