Nieuwe werkwijzen Met dit onderwerp zou een afzonder lijk nummer van dit blad gevuld kun nen worden. Ik beperk me. Het kopië ren via lichtgevoelig papier, vloeistof en daarna drogen boven de kachel is voorbij. De meetketting maakt - via vele tussenstappen - plaats voor me ting met GPS. De bladschrijver ver dween voor de schrijfmachine van de notaris, die machine verdween door het kopieerapparaat en dat verdween door Elan (elektronische inschrij ving van akten). De beëdigd klerk (een ambtenaar van het Kadaster op grond van het koninklijk besluit van 1828, die als lasthebber van het nota riaat persoonlijk voor zijn diensten werd betaald door het notariaat) ver dween in 1965 en zou nu door Kadas- ter-on-line (KOL) toch geen werk meer hebben. In 1964 moest ik de kadastra le uittreksels met de pen schrijven, compleet met kadaster en/of hypo theekzegels (fig. 4); later kwam het kopieerapparaat en KOL schoof dat ook weer terzijde. Waterschapsleg gers werden door Kadasterambte naren in de vrije tijd (dat begrip werd heel ruim geïnterpreteerd) te gen persoonlijke betaling bijgewerkt. Men kan nu inloggen op een site en zo de gewenste gegevens krijgen. Vroeger moest ik als jongste bedien de het salaris van alle medewerkers op het kantoor contant bij de Neder landse Bank in Middelburg ophalen en uitdelen op kantoor. Zelfs de eerste keer vroeg men geen legitima tie. Ook dat gaat nu iets anders. Kerstpakketten kregen we niet, maar het notariaat stapelde rond de jaar wisseling de taarten, flessen wijn, sigaren en sigaretten meters hoog bij ons op. En zo zou ik door kunnen gaan, maar ik doe het niet. Mijn ruimte is op. Ik feliciteer het Kadaster met zijn 175- jarig bestaan. Literatuur: Vos, M. de, Het Kadaster, Uitgeverij J.Ë. Wolters, 1902 Soutendijk, A„ bijgewerkt door J. Mulder, De Hypothecaire en Kadas trale Boekhouding, Uitgeverij A. van Loon, 1907 (twee delen) Beth, J.C., Het Kadaster gedurende het tijdvak 1814-1843, Nederlandsch Archievenblad no. 3,1907/1908 Op goede gronden, bundel opstellen t.g.v. het 150-jarig bestaan van het Kadaster, Staatsuitgeverij, 1982 Vol van. vernieuwingsgedachten, automatisering bij het Kadaster 1945-2000, Walburg Pers Riessen, ir. W. van, Het Kadaster, historische ontwikkeling in de eerste helft van de 20e eeuw, Dienst voor het kadaster en de openbare registers, 2004 Samenvatting 175 jaar Kadaster Beschreven wordt de totstandkoming van het Kadaster in het begin van de negentiende eeuw, met een korte terugblik vanaf de vijftiende eeuw. Ook wordt aandacht besteed aan de ontwikkeling van het Ka daster, de nieuwe taken en werkwijzen en een samenvatting van de organisatorische ontwikkelingen van een onderdeel van de Belas tingdienst tot een Zelfstandig Bestuursorgaan. Summary 175 years Dutch Land Registry Office This article describes the origins of the Dutch Land Registry Office at the beginning of the nineteenth century, with a historical retrospect from the fifteenth century onwards. The attention is also drawn to the development of the Dutch Land Registry Office, the new mandate and operational procedures and a summary of the organisational transition from being part of the Tax and Customs Administration (Belastingdienst) to a Non-Departmental Public Body (Zelfstandig Bestuursorgaan). Résumé 115 ans de Cadastre Dans cet article est décrite l origine du Cadastre au début du dix- neuvième siècle, avec un bref retour en arrière jusqu au quinzième siècle. On attache de I importance au développemenl du Cadastre, a ses nouvelles taches et a ses méthodes de travail et on donne un apergu des evolutions organisationnelles d un département du Ser vice des Impots jusqu a un Bureau Autonome. AMBTENARENACTIES Vanaf januari van dit jaar voerden rijksambtenaren acties voor een loonsverho ging van 2,5% in plaats van 2%. Het effect is inmiddels bekend. Op internet komt men via de fraaie Beeldbank Noord-Holland in het Regionaal Archief Alkmaar een actiefoto tegen van landmeters uit 1983, gemaakt door B. Ulrich. De beschrij ving: 'Ambtenarendemonstratie op 10 november tegen de 3% korting. Landmeters van het kadaster demonstreren op de Kennemerstraatweg.' Die rijksambtenaren benutten dan wel een auto met het vaste gemeentelijke opschrift 'Openbare Werken Alkmaar'. De tijdelijke kapitale tekst 'Landmeters meten ook niet' werd op de schuifdeur gevolgd door 'met 2 maten' en men stelde zichzelf dus als norm. Het blijft ook stug dat de enige actiefoto van landmeters in de hele beeldbank Noord-Holland geen beroeps- maar vakbondsactie betreft. De foto is ook niet gepubliceerd in Geodesia van eind 1983/begin 1984... Adri den Boer GEO-INFO 2007-3

Geo-Info | 2007 | | pagina 21