Nieuwe vragen Geo-Info in Bedrijf Jeroen van Winden Ik ben van huis uit informaticus. Ruim twaalf jaar geleden kwam ik toevallig in aanraking met de wereld van de geografie. Een wereld die ik nog niet kende. In die tijd was ik een vreemde eend in de bijt. Geo-infbrmatie was een wereld op zich. Een wereld van liefheb bers met hart voor het vak. Mijn soms toch wat simplistische kijk op die we reld werd niet altijd geapprecieerd. Dit was in de tijd dat geografie in databa ses net begon op te komen. Als ik weer eens zei dat het toch alleen maar pun ten, lijnen en vlakken in een database waren, werd ik terecht gecorrigeerd. De GIS-wereld is nu nog steeds een vrij op zichzelf staande wereld. Onze bij eenkomsten lijken nog het meest op een reünie van louter bekenden die el kaar al jaren kennen. Voor buiten staanders zijn we moeilijk te benade ren. Toch is er een kentering gaande. Er is een verandering in vraag naar geo-informatie. Vanuit verschillende hoeken komt er een ander soort vra gen op ons af. Deze vraag komt niet uit onze wereld maar van daarbuiten, van mensen die onze wereld niet kennen. Grote organisaties, overheden en be drijven, zijn hun informatievoorzie ning aan het veranderen. De behoefte aan een verandering van afdelingsge- richt naar proces- en/of klantgericht werken, die een aantal jaren geleden is ingezet, is zich nu aan het vertalen naar ondersteunende technologie. De ze technologie van webservices, pro cesorkestratie en portalen, kortom een Service Oriented Architecture, zal lei den tot een geheel nieuwe vraag naar geo-informatie. In onze wereld houden we ons al jaren bezig met webservices, zul je zeggen. Dat klopt, maar ook hier hebben we ons vooral naar binnen toe gericht. We hebben vooral nagedacht over hoe we onderling gebruik kunnen maken van dit soort technologie. SDI's of GII's zijn infrastructuren gericht op onze eigen wereld met onze eigen standaarden en afspraken. De nieuwe vragers kennen deze wereld niet en wij moeten ons echt afvragen of we willen dat ze onze wereld kennen. Veel be langrijker is het dat wij ons aan hun wereld gaan aanpassen. Ik was daarom erg blij de zeer hoge opkomst te zien bij de eerste RAVI klankbord-bijeen komst over 'SOA en Geo'. Een andere verandering komt uit een heel andere hoek. Het werken met geo- informatie is ineens iets heel gewoons geworden. We doen het thuis ineens allemaal. Met de komst van Google Earth is het gebruik van geo-informa tie gemeengoed geworden. Er zijn hier mee ineens miljoenen nieuwe gebrui kers van geo-informatie bij gekomen. Wat ik thuis kan, moet ik toch ook op kantoor kunnen? Velen van u zullen de vraag al gekregen hebben. Een lasti ge vraag, want deze nieuwe gebruikers hebben hoge verwachtingen. Techno logisch valt het mee. De techniek is voorhanden en is dezelfde als die in het vorige voorbeeld. Ook hier gaat het om webservicetechnologie waarmee u uw data kunt aanbieden aan dit soort stoere nieuwe technologieën. De uitda ging is hier een andere. De gebruiker verwacht een ander soort informatie. Omdat de gebruiker een andere inter face naar de informatie heeft, ver wacht hij een heel andere kwaliteit in formatie. De aarde, niet meer de kaart, is nu de interface naar geo-informatie. Omdat de gebruiker naar ieder punt op de aarde kan inzoomen verwacht hij daar 3D-informatie, het liefst op een 1-op-l-schaal. Dit lijkt onmogelijk maar toch zie ik verschillende bedrij ven en communities pogingen doen om hier weer dichterbij te komen. Er is servertechnologie voorhanden om webservices in te richten die aan deze nieuwe vragen kunnen voldoen. De technologie is zo ver dat volledige GIS-functionaliteit op een server aan ieder soort gebruiker of systeem aange boden kan worden. Omdat het gaat om het beantwoorden van een vraag, is het van belang dat niet alleen in de voor ons zo bekende vorm van geodata of kaarten te doen. Sterker nog, de vra ger kent onze wereld niet en zal dus al leen vragen om een voor hem werk baar antwoord in de vorm van een voor hem bekende standaard. Geodata of een kaart is voor de vrager een half- product in een groter proces. De nieuwe vraag naar geo-informatie zal een grote impact hebben op onze wereld. Het is belangrijk ons daar niet voor af te sluiten maar om juist open te staan voor dit soort veranderingen. De technologie biedt ons mogelijkhe den om te kunnen voortbouwen op de grote schat aan informatie die we in laatste decennia hebben opgebouwd. Laten we niet in de val lopen door te zeggen dat zij onze wereld niet begrij pen. Laten we ons best doen om de vra gen die zij hebben te begrijpen. Toen ik twaalf jaar geleden begon, heeft het mij in ieder geval geholpen om te blij ven vragen. Jeroen van Winden, Manager Technology Development bij ESRI Nederland E-maïl: j.vanwinden@esrinl.com GEO-INFO 2007-3

Geo-Info | 2007 | | pagina 23