'400 jaar buren rond het Schielandshuis' Boekje en dvd In januari 2007 vond in niets minder dan de Robecotoren (97 m hoog, 1992) aan de Rotterdamse Coolsingel de ope ning plaats van het digitale museum '400 jaar buren rond het Schielandshuis', ingericht door 'landmeter en ama teur-historicus' René van der Schans. De dvd en het begelei dend boekje (52 p.) zijn te koop in het Schielandshuis van het Historisch Museum Rotterdam aan de Korte Hoogstraat a 4,90. Zuidelijke buur Robeco bood dat museum vijfhon derd (van de duizend) exemplaren aan bij de twintigste ver jaardag van de heropening van het museum in 1986. Naar aanleiding van de presentatie prijkten in de hal van Robe- co tot en met 18 februari 2007 kaarten, foto's en zelfs een maquette van Rotterdam rond 1700. Tot dezelfde datum was in een zaal van het Schielandshuis een digitale presen tatie te zien. Opening Op de drukbezochte vrijdagmiddag 19 januari 2007 bleek uit de toespraak van directievoorzi tter George Müller van de Robecogroep al dat deze ook inhoudelijk van de tempo rele vastgoedinformatie van Van der Schans kennis had ge nomen. Hij wist dat een 'gemeen secreet' geen pleonasme was maar een publieke plee, die enkele eeuwen eerder prijk te op de kantoorlocatie van nu 'één van de belangrijkste in ternationale vermogensbeheerders'. Hij zag dit als een illus tratie van de onvoorspelbaarheid van geschiedenis. 'Zelden hebben we iets met zoveel plezier gesponsord', zo bekende hij tot slot. Museumdirecteur Hans Walgenbach - dus van het enige ze ventiende eeuwse pand in het centrum van Rotterdam - prees Van der Schans om de vasthoudendheid bij het minu tieuze onderzoek naar de buren ('U was van beroep landme ter en wilde nagaan hoe dit stadsgebied zich ontwikkelde en dat toegankelijk maken voor een breed publiek.'). Naast dank was er voor de onderzoeker en auteur niet alleen een boek maar kreeg hij ook de inuseumspeld uitgereikt. René van der Schans zelf toonde zijn, in eigen beheer uitge- Museumdirecteur Hans Walgenbach onderscheidt René van der Schans met de Museumspeld. Applaus bij aanbie ding van '400jaar buren...' door direc tievoorzitter George Müller van de Robe cogroep aan museum directeur Hans Walgenbach. geven, boekje met dvd (waarop ook weer dat boekje in pdf en aanldikbaar). Ook memoreerde hij dat het een uit breiding is van de 'Passage-cd' die in ok tober 2004 werd uitgebracht bij de 125e verjaardag van de opening van de, in 1940 verdwenen, Passage. Bescheiden signaleerde hij ook dat het maar om een gebied van drie hectare gaat... On der meer las Van der Schans, vanaf een presentatie van de dvd in die filmzaal van Robeco, het gedicht 'De Landme ter' van Rutger Kopland nog voor! Het virtuele museum kent een hal met goede keuzemogelijkheden voor de bezoeker. Wel tweehonderd eenhe den (dossiers) zijn verdeeld over zalen en die weer over afdelingen. Zeer veel bronmateriaal wordt zodoende ruim verspreid. Alles hier noemen, kan niet maar wel de afdeling Kaartenkamer, met ook een BD-model, en de afdeling Fundamenten, met kadastrale dos siers en een dossier over de aanschaf van een waterpasinstrument in 1861 door de Inspectie voor het Bouwen. De afdeling Bibliotheek bevat een dossier met de volledig gescande gedrukte 'In structie voor den Fabrijk en Landme ter van Schieland' van 1817. Wat te zeggen van een heuse rommelzolder? Op de laatste staan bijvoorbeeld de 104 sheets van de lezing 'Waar land meetkunde en kartografie (in een dracht) samenkomen', gehouden op het laatste Geodesia-congres in 2003. GEO-INFO 2007-3

Geo-Info | 2007 | | pagina 24