dus altijd verschillen vertonen in de gevormde objecten. Als men deze bestanden wil integreren, zal men deze ver schillen moeten gladstrijken. Dat kan bijvoorbeeld door objecten uit bestand B, daar waar nodig, te vervangen door objecten uit bestand A of andersom. Een combinatie kan natuurlijk ook. Het komt er uiteindelijk op neer dat men de objecten uit A één voor één zal moeten vergelij ken met die uit B om daarna gepaste actie te kunnen on dernemen. Harmoniseren objectpopulatie Ook als de gevormde objecten in twee bestanden perfect op elkaar zijn afgestemd, kunnen er verschillen optreden in de populatie. Een voorbeeld: stel dat ik databestanden van de medewerkers van een bepaald bedrijf wil combineren. In het ene bestand zie ik gegevens over Jansen, Pietersen en Gerritsen, in het tweede over Jansen, Gerritsen en Klaassen. Jansen en Pietersen komen in beide bestanden voor, Gerrit sen echter alleen in het eerste en Klaassen alleen in het tweede. Omdat beide bestanden blijkbaar niet compleet zijn, zijn hun populaties ongelijk. Dezelfde populatieverschillen zijn tussen wegenbestanden en ToplONï, te verwachten. Sommige hebben te maken met actualiteitsverschillen (nieuwbouwwijken), andere hebben te maken met verschil in specificaties. Zo bevat het NWB principieel geen wegen waar geen straatnaam of routenum mer aan toegekend kan worden (onverharde wegen in het buitengebied, toegangen naar garageboxen, enz.). Aan de andere kant bevat hel NWB een aantal 'virtuele' wegen die wel een straatnaam hebben maar fysiek niet als weg be staan (bepaalde appartementscomplexen). Integreren van bestanden betekent ook dat de objectpopu laties geïntegreerd dienen te worden en dat er voor verschil len een oplossing moet worden gevonden. Gelijkmaken of relateren van objectidentificaties Objectidentificatie kan worden gedefinieerd als 'de combi natie van eigenschappen van een object waarmee het bin nen een bepaald bestand uniek kan worden geïdentifi ceerd'. Voor veel bestanden wordt voor objecten een unieke nummering gehanteerd die als identificatie kan worden ge bruikt. Ook al zijn de verschillen in de gevormde objecten gladge streken en de objectpopulaties geharmoniseerd dan heeft men nog steeds een integratieprobleem als overeenkomsti ge objecten niet op dezelfde manier worden geïdentifi ceerd. Voorbeeld: in het ene bestand worden drie werkne mers aangeduid met Jan Piet en Klaas, in het tweede wor den dezelfde werknemers aangeduid met 001, 002 en 003. Wie is nu Jan, wie is Piet en wie is Klaas? Die vraag kan pas worden beantwoord als de nummers in het ene bestand Fig. 2. Verschillen in objectvorming. worden vervangen door de namen uit het andere (of aan elkaar worden gere lateerd, wat in feite op hetzelfde neer komt). Het vervangen van drie num mers door drie namen is uiteraard in een handomdraai gebeurd. Het vervan gen van 0,6 miljoen junctienummers uit het NWB door de kruispuntnum mers uit ToplONL (of andersom) is ui teraard andere koek, om nog maar niet te spreken over het relateren van 0,9 miljoen wegvak-Id's aan 2,1 mil joen Wegdelen. Maar het zal wel moe ten gebeuren om te kunnen spreken van een geïntegreerd bestand. Onvoorziene hindernissen Daar is vooraf geen overzicht van op te stellen, toch zullen er een aantal zijn is de verwachting. Om een beeld te krij gen van welk soort problemen er kun nen zijn, is er maar één oplossing mo gelijk: alvast op kleine schaal beginnen, ofwel een pilot. In overleg tussen Rijkswaterstaat en de Topografische Dienst ging daarbij de voorkeur uit naar gevallen die ook van uit andere oogpunten interessant zou den zijn. Het programma 'Ruimte voor Geo-informatie' en de contacten die hieruit voortvloeiden, zijn uiteindelijk de aanleiding geweest van het pilot- project Via-KAN. De volgende partijen waren hierbij betrokken: Arcadis, ingenieursbureau met hoofdkantoor in Amersfoort, actief op gebieden als infrastructuur en milieu; Urbidata, innovatief en kennisin tensief bedrijf uit Eindhoven, gespe cialiseerd in het integreren van in formatie; CityGIS, producent van meldkamer systemen voor politie en brandweer en tevens producent van een eigen wegenbestand; RDW, overheidsdienst voor het Weg verkeer, gevestigd in Zoetermeer en Veendam, o.a. verantwoordelijk voor ontheffingen voor exceptio neel transport; GEO-INFO 2007-3

Geo-Info | 2007 | | pagina 28