Haal meer uit de geo-informatievoorziening Geo-Info in Praktijk Johan de Beer Het is nog niet zo lang geleden dat we bij het management en het bestuur nut en noodzaak van geo-informatie meerdere keren hebben moeten uitleg gen. Het gaat vaak toch om behoorlijke investeringen ten behoeve van data en programma's. In het verleden lag de nadruk veel op de ontwikkeling van software. Daarbij werd er regelmatig een kritische vraag gesteld, of juist niet gesteld maar wel in het achter hoofd meegedragen, of de voorgestelde investering echt nodig was of dat het een uit de hand gelopen hobby betrof. Een begrijpelijke reactie als je de nieuwste technieken inzet en geo-in- formatie vaak ook nog onder één noe mer wordt geschaard met ICT. Geo- Informatie en ICT hebben echter wel verschillende rollen in de informatie voorziening. Wat overigens niet wil zeggen dat men niet met elkaar moet samenwerken. Het is juist de kracht van de samenwerking tussen geo-infor- matie en ICT om de gehele informatie voorziening op een hoger peil te bren gen. We hebben elkaar wat dat betreft heel hard nodig. Hebben management en bestuur dan nu wel de juiste focus en wordt er nu anders gereageerd op investeringen in de ICT dan voor de geo-informatievoor- ziening? Ik zie een duidelijk ander gedrag: geo- informatie zelf legt de nadruk steeds meer op de informatie en data; pro gramma's c.q. softwareontwikkeling schuiven naar de achtergrond. En juist op het gebied van data en informatie is nog een hoop te winnen. In circa 80% van de werkprocessen bij de gemeen ten, provincies en waterschappen speelt geo-informatie een rol. De geo- mensen staat een grote uitdaging te wachten: werkprocessen kunnen im mers altijd anders, slimmer en beter worden ingericht. Die kans moeten we grijpen. De geo-deskundigen mogen zich met veel werkprocessen binnen hun moederorganisatie bemoeien. Speel daar op in en heb het lef om be staande patronen te doorbreken. Op deze wijze kan een organisatie voort durend de werkprocessen optimalise ren. Het is overigens geen gemakkelij ke taak, het is er een van een lange adem en een van herhalen. Haal ener gie uit de gedachte dat er meer uit geo- informatie te halen is. We kunnen pas tevreden zijn als informatievoorzie ning, naast arbeid en kapitaal, als een volwaardig productiemiddel wordt ge zien in de organisatie. Weet jij in wel ke fase je organisatie zich bevindt? Het referentiemodel van Nolan kan je hier bij mogelijk helpen. Nolan onderkent zes fasen (introductie-, verspreiding-, beheersing-, integratie-, gegevens- oriëntatie- en de rijpheidsfase) en heeft vooral waarde als referentiemo del. Immers, de positie op de meetlat geeft een indicatie voor de mate van ontwikkeling van de informatievoor ziening en de daarbij behorende ken merken en knelpunten. Maak dit voor jezelf inzichtelijk en stel je eigen doe len om een volgende fase te bereiken en handel daar ook naar: ga het ge sprek met de collega's en je manage ment aan. Naar mijn stellige overtui ging ligt hier nog een uitdagende taak voor ons allen. Op het moment datje intern een lans breekt, zal het ook gemakkelijker zijn om in te spelen op thema's als: de an dere overheid, e-government, basisre gistraties en data bij de bron, enz. Er staan vele ontwikkelingen te wachten en zij volgen elkaar in hoog tempo op. Belangrijk is het om het hoofd koel te houden en keuze te maken watje eerst aanpakt. De wereld van communicatie technologie verandert in een rap tem po. De burger staat meer en meer cen traal en de overheid zal als EEN over heid moeten gaan opereren. Initiatie ven als Het Waterschaphuis zullen dit proces bespoedigen. Je moet dan wel bereid zijn je eigen gewoontes of ge bruiken in de organisatie los te laten en, door goed overleg en compromis sen te sluiten, tot gezamenlijke voor stellen te komen en daarmee uiteinde lijk voordeel te boeken. En... niet onbe langrijk, betrek daar tijdig de gebruikers bij. De gebruikers vervullen immers een belangrijke spilfunctie in de informatievoorziening. Een uitda ging op dat punt is nog wel dat gebrui kers zich meer dienen te verplaatsen in de klant, dus kijken naar de infor matievoorziening met een blik van buiten, durf kritisch te zijn op je eigen handelen. Zoals eerder aangegeven is geo-infor matie betrokken bij vele primaire pro cessen binnen de overheid. Met dit ge geven en al die nieuwe ontwikkelingen een prachtige kans, voor de mensen in het geo-werkveld, om de geo-informa tievoorziening op een hoger peil te brengen. Johan de Beer, Hoofd afdeling Geo- informatie Waterschap Brabantse Delta E-mail: j.de.beer@braban tsedelta.nl GEO-INFO 2007-3

Geo-Info | 2007 | | pagina 37