Afsluitdijk 4 T Delft de beleidsfase. Dirks leek dat mogelijk als opdrachtgevers met de technisch kundige aannemers willen praten ('Rijks waterstaat wil dat helemaal niet meer sinds de bouw fraude) maar het nieuwe Kabinetsthema, met voorop het 'Samen werken' gaf hem hoop. Maarten ergie Ir. Rob Steijn (Alkyon) sprak over 'Maanenergie uit het IJssel- meer', en dat bleek over mogelijke getijdecentrales te gaan. Getijde-energie is niet klimaatgebonden en volledig voorspel baar. Winning kan plaatsvinden met stroommolens of mas saal uit verval en bijvoorbeeld bij de Oosterschelde werd daar in 1975 nog van afgezien vanwege het goedkope aardgas. De clou van zijn betoog was een ruimtelijk concept Waterlely voor een gebied ten zuiden van de 75-jarige Afsluitdijk. Om geven door een aan te leggen ringdijk zou een brak Lelymeer kunnen zorgen voor een getijdecentra le met 60MW piekvermogen in de Af sluitdijk met handhaving van bestaan de peilen en blijven tegengaan van het 'zoutmonster'. ('Het pompebladvormig meer zou ook vanuit de ruimte een deel van de Friese vlag te zien geven!') Het enthousiasme van de spreker was groot en hij kon niet laten om te zeggen: 'ik denk haast dat Lely dit wel een leuk idee zou vinden.' Slot Het slotwoord werd gesproken door de GBP stichtingsvoorzitter drs. A. Leu- sink, die in de komende vijf jaar op nieuw een verdubbeling in arbeids- Radar-deformatie- plaa tsen in dat park veiwacht. metingen Afsluitdijk. Slechts twee üagen later organiseerde GIN een studiedag 'Geo-informatie en waterbeheer", óók te l.elystad en wel bij het Waterschap Zuiderzeeland. Voor de materie is kennelijk veel interesse... Nieuwe HBO-opieiding? 'Wat mij vooral aanspreekt is dat hier nog zoveel kan, Flevoland heeft veel in huis. En waarom in de toekomst ook niet een HBOopleiding op het gebied van Geomatica en waterbeheer? Dat bestaat nog nergens!' GBP-directeur Gert van der Burg in: 'Visionair Flevoland. Wonen en wer ken in Flevoland'. Armere 2006,152 p. (hardcover/grootformaat) Dit werd uitgereikt bij verlaten van de Comelis Lelylezing. Hogere machten op De Hooge Warren De Hege Warren (De Hooge Warren) is een buurtschap on der Oudega bij Drachten, gelegen ten westen van het zeer bekende Hotel-restaurant 'Iesicht' bij de Hooidammen. Tot de jaren zestig van de vorige eeuw bestond het enkele hon derden hectaren grote gebied uit laag gelegen hooilanden die in gebruik waren bij veehouders van oostelij ker gelegen dorpen als Garijp en Oudega. Tussen 1962 en 1970 zijn in het kader van de ruilverkaveling Garijp-Wartena zeven be drijven uit die oostelijker regio verplaatst naar De Hege Warren. Hierdoor ontstond er in dit voormalige onbewoon de gebied een nieuwe kleine buurtschap. De Leeuwarder Courant van zaterdag 4 november 2006 wijdt een halve pa gina aan leven en werken van de dertien huishouden» van deze buurtschap. De Courant schrijft dat de veehouderijen er zijn 'neergesmeten, verordineerd door de hogere mach ten van de ruilverkaveling'. De vraag komt dan op wie dan wel die 'hogere machten' waren. Het formele antwoord is dan: 'de ruilverkavelingscommissie'. Die draagt uiteraard de verantwoordelijkheid voor de uitvoering van een lan dinrichtingsproject. Maar inzake het verplaatsen van be drijven. het ontwerpen van een kavel voor nieuw te stich- s>s. ten boerderijen en de keuze van de kandidaat-bewoner, is het advies van de kadastrale adviseurs vrijwel altijd de be slissende factor. Deze landmeetkundige medewerkers van het Kadaster waren dus de feitelijke 'hogere machten' bij het stichten van nieuwe bedrijven op De Hege Warren... Henk Holsbrink -8 A -4 --3 -3 - -2 -2- -l -1- 0 i~ 2 roión GEO-INFO 2007-3

Geo-Info | 2007 | | pagina 40