Studiedag Günther Schilder uniek Verjaardagsviering met vier organisaties Paula van Gestel overhandigt het Vriendenboek aan Günther Schilder. CEO-INFO 2007-3 KNA&voorzitter Marijke van Schendelen reikt de Planciusmedaille uit. boekpagina's oftewel 139 kg! Een uniek onderdeel van Explokart was en is het in 1992 gestarte vrijwilligerspro- ject, dat sinds 2001 voor publicaties wordt gesteund door de stichting Vrij- willigersproject Explokart, van geld voorzien door het VSB-fonds. Aansluitend voerde de spreekster een pleidooi voor behoud van de persoon lijke leerstoel voor nog tien jaar, zeker nu ook kartografie-professor Ormeling in 2007 met emeritaat gaat en zijn op volger volgens haar meer aan GIS dan aan lcartografie zal doen. Ze memo reerde de daarvoor in 2005 opgerichte stichting CHC en las de indrukwek kende namen van het comité van aan beveling voor. De alfabetisch laatste, Wijffels, was na zijn toetreding tot dit comité zelfs kabinets-informateur ge worden (en moet dus van 'potjes' we ten). Mevrouw van Gestel richtte zich echter direct tot de toehoorders: 'Mis schien wilt u zelf een kleine donatie schenken of weet u iemand die het zou willen doen'. Vriendenboek Aan de ruim 700 pagina's van het boek Mappae Antiquae. Liber Amicorum Günther Schilder' is door 54 auteurs, onder wie negen vrouwen, sinds 2001 in het geniep gewerkt. Het werk bevat uitsluitend resultaten van nieuw on derzoek op het gebied van de histori sche kartografie en elk artikel wordt voorafgegaan door een persoonlijk be richt van de auteur. Volgens Paula van Gestel trad de redactie zó terughou- Ruim 160 bezoekers passeerden vrijdag 16 februari 2007 voor een zogeheten 'Schilder-day' de ingang van het op het vroegere VOC-terrein gevestigde marinecomplex Kat tenburg in Amsterdam ('Ongevraagd legitimeren'stond op het bord). De dag was ter gelegenheid van de 65ste verjaar dag van prof.dr. Günther Schilder (UU) en zijn historisch- kartogafische prestaties in de laatste 25 jaar. De organisa tie was in handen van het onderzoeksprogramma URU-Ex- plokart, de stichting Vrij williger sproj eet Explokart, de stichting Cartographiae Historicae Cathedra (CHC) en de GIN-werkgroep voor de Geschiedenis van de Kartografie. Op de bezoekersbadges was het vignet alléén van de Uni versiteit Utrecht met de bede naar Maleachi 4: 2 Soljusti- tiae Illustra Nos'). Dagvoorzitter dr. Peter van der Krogt (UU) kon bij de ope ning prominenten uit tien landen welkom heten. Hij me moreerde dat Schilder in 1981 uit Wenen kwam om de Ne derlanders een lesje te leren in hun kartografisch erfgoed. Paula van Gestel-Van het Schip, redacteur van Explokart en secretaris van de stichting CHC, gaf de geschiedenis van het programma Explokart sinds de start in 1981 weer. (Explo kart: 'Exploration and accessibility of Dutch cartographic documents, 16th-20th century', zie cartography.geog.uu.nl/ explokart) Imponerend waren de liistorisch-kartografische boekproductie en het fenomeen van meer dan honderd toe hoorders van huiten de professie hij de colleges van Schil der. De reeks Monumenta Cartographica startte in 1986 en eindigt in 2010 met deel IX. Gememoreerd werd ook de bio grafie van de Bosatlas van Ferjan Ormeling en de door Van der Krogt verzorgde herdruk van de Atlas Maior van Blaeu bij Taschen (12 kg). Inspelen op het 'pareltjesbeleid' van de UU leidde tot aanstelling van Van der Krogt, die in 1989 op globes promoveerde. Mevrouw Van Gestel berekende dat het resultaat van Explokart tot 2006 bestond uit 18.000 drijven, het ontwerpen van een kavel voor nieuw te stich- GEO-INFO 2007-3 Henk Holsbrink

Geo-Info | 2007 | | pagina 42