«Si Z! In memoriam ir. Geert Homan (1923-2007) 144 Op 1 februari 2007 overleed, daags na zijn 84ste verjaar dag, ir. Geert Homan. Hij was in het geodetische vak gebied bekend als de (mede-)oprichter van de 'studiever eniging' van de Delftse opleiding, Snellius, en door een voor het vakgebied baanbrekende loopbaanstap - name lijk zijn overgang van de Kadastrale Dienst naar een ge meentelijk grondbedrijf Deze stap baarde opzien en ver vulde een wens inzake de ontwikkeling van de maat schappelijke betekenis van de geodetisch ingenieur. Homan kwam in september 1940 aan als student civiel landmeten in Delft en raakte meteen betrokken bij de oprichting van Snellius (29 november 1940). Hij werd lid van het eerste bestuur en, vijfjaar later, na de bevrijding ook van het eerste naoorlogse bestuur omdat hij een van de weinigen was die èn de loyaliteitsverklaring niet had getekend èn nog niet was afgestudeerd. In die periode schreef hijsamen met Ter Schiphorst, het legendarische Snelliuslied. Na zijn afstuderen ging hij werken bij het Kadaster, eerst bij de Bijhoudingsdienst en vanaf onge veer 1955 bij de Ruilverkavelingsdienst. In 1961 behaalde hij ook het diploma Geodetisch Ingenieur. Homans overgang naar het Grondbedrijf van Amsterdam kunnen we niet precies dateren maar die moet midden zestiger jaren hebben plaatsgevonden. Zijn motief? In het Snellius-lustrumboek 1960-1965 schrijft hij dat er bij de ruilverkaveling 'weinig geodetisch werk is te doen'. Misschien speelde hij daarbij met de gedachte: als er dan toch zo weinig techniek te beleven is dan maar naar de stedelijke herontwikkeling? Homan werd tweede man van het Grondbedrijf dat toen nog een afdeling van Pu blieke Werken was. Het was de begintijd van de groot schalige stadsvernieuwing en van de start van de uitvoe ring van de Bijlmermeer. Hij deed zijn leidinggevende werk op zeer integere wijze. Bijna altijd goed gehumeurd maar echt kwaad als hij onrecht constateerde. Hij was vooral degene die het bedrijf in verschillende (gemeente- raads-jcommissies vertegenwoordigde. Degene ook die voor een belangrijk deel van de uitgaande post van het bedrijf eindverantwoordelijk was. Meer een beleidsuit voerder dan een beleidsinitiator waarbij zijn ordelijke in stelling en zelfdiscipline goed van pas kwamen. Na de verzelfstandiging in 1978 tot een Dienst Gemeentelijk Grondbedrijf werd hij er adjunct-directeur. Kenmerkend voor Homan was dat hij er prat op ging geo deet te zijn. Hij deed zijn best om, waar dat mogelijk was, geodeten een plekje binnen het grondbedrijf te bezor gen. Ook hechtte hij veel belang aan collegiale uitwisse ling van kennis en ervaring: hij heeft omstreeks 1980 dan ook geodeet en grondbedrijfcollega J. Dubbeld (Til burg) direct en indirect veel steun gegeven bij de start van de vereniging van grondbedrijven, die nog steeds flo reert met zeer druk bezochte landelijke bijeenkomsten. In het najaar van 1983 heeft hij gebruik gemaakt van de regeling om vervroegd uit te treden. Ook na zijn pensio nering bleef hij trouw en frequent verschijnen bij talrij ke gebeurtenissen en bijeenkomsten in de geodetische vakwereld. Als erelid van Snellius ontbrak hij nooit bij de vijfjaarlijkse oud-bestuursledenreünie, tot en met de laatste in maart 2003, en gaf daarbij altijd een speech. Het was voor alle aanwezigen een treffende gebeurtenis toen hij op 26 november 2005 in Leiden de vereniging, die hij zelf precies 65 jaar daarvoor had opgericht, ten grave hielp dragen waarbij hij, met een korte toespraak, een herdenkingsplaquette onthulde aan het pand aan de Douzastraat waar Snellius' geboortehuis had gestaan. Met Geert Homan is een gerenommeerd geodeet en een fijne collega heengegaan. Nout Kalt en Herman Quee ■O GEO-INFO 2007-3

Geo-Info | 2007 | | pagina 50