Cultuur reoactiegoeo-info.nl AGENDA In veel organisaties zien we de laatste jaren een toene mende aandacht voor de werkcultuur. Dat komt niet al leen door wettelijke verplichtingen (de gedragscode voor ambtenaren is er zo één) maar ook omdat een goede cul tuur een belangrijke bijdrage levert aan de doelstellingen van een organisatie. Houding en gedrag van medewerkers moeten dan ook gericht zijn op samenwerking, respect en inlevingsvermogen. Zodat niet alleen de klant heter af is maar ook de arbeidsvreugde wordt verhoogd. Een cultuurverbeteringstraject start doorgaans met een analyse door een ex tern bureau dat vaststelt dat er nog veel te verbeteren valt. In een volgende fa se worden medewerkers met hun ongewenste gedrag geconfronteerd, wat de mogelijkheid geeft om tot verbetering over te gaan. Dan volgt de fase van ge wenst gedrag waarin bewust veel inspanningen worden geleverd om het goe de voorbeeld te geven. Uiteindelijk leidt het verbeteringstraject tot een organi satie die onbewust gewenst gedrag vertoont - zonder enige moeite dus, het gaat vanzelf! Je kunt de invoering van het stelsel van basisregistraties ook als een cultuur verbeteringstraject zien. De gangbare werkwijze van procesgerichte vastleg ging en moeizame ontsluiting van gegevens wordt immers steeds vaker als een knelpunt ervaren. Veel organisaties zijn zich er dan ook inmiddels van be wust dat het anders moet en anders kan. Hier en daar is de fase van gewenst gedrag al bereikt, door pilotprojectcn en koplopers die voorbeeldgedrag verto nen. Na jaren van forse inspanningen moet het uiteindelijk vanzelf gaan. Houding en gedrag van medewerkers zijn dan gericht op samenwerking (en kelvoudige vastlegging, meervoudig gebruik), respect (terugmeldplicht en on derzoeksplicht bij veronderstelde fouten) en inlevingsvermogen (gedefinieer de gebruilcstoepassingen). Op één punt verschilt de invoering van het stelsel natuurlijk wel met een cul tuurtraject. Organisaties wordt weinig keus gelaten om mee te doen - het móet, in ieder geval voor de overheid, en de centrale regie doet meer denken aan een structuurverbetering. Maar het project kan wél een grote cultuuruit straling hebben. Als de voordelen van het stelsel gaandeweg zichtbaar wor den, kan de drempel om op dezelfde werkwijze ook niet-autlientieke gegevens te gaan bijhouden en uit te wisselen lager worden en zo een standaardiserend effect veroorzaken. En een goed werkend stelsel zal uitbreiding alleen maar gemakkelijker maken. Zwaan-kleef-aan dus. We moeten wel uitkijken dat we de doelstellingen van het stelsel niet uit het oog verliezen. Het gaat natuurlijk niet om het bijhouden en het gebruiken van een set gegevens, maar om efficiencyverhoging, lastenverlichting, fraude bestrijding, vermindering van de vraagdruk, enz. Als aan die doelstelling op enig moment niet meer wordt voldaan dan moet het stelsel niet zo star zijn datje er niet meer aan zou kunnen sleutelen. Dat gevaar ligt nog niet op de loer, de nu voorgestelde registraties zijn inhoudelijk immers heel basaal. De voorstanders van de basisregistraties hebben zich inmiddels verenigd in de 'Vrienden van de Basisregistraties'. Dat klinkt als een club waar je bij wilt ho ren en dat zal ook precies de bedoeling zijn, want het uitstralen van enthousi asme en het uitwisselen van goede ideeën (cultuur!) doe je natuurlijk niet in je eentje. Wie weet sluit ik me wel aan. Ronald Bokhove GIN 21 april 2007 Studiedag van de GIN-Sectie Landmeten en Geodesie 'Het nieuwe landmeten', Geofort, Herwijnen. Zie bericht Geo-Info 2007-1, p. 43. 7 mei 2007 Themamiddag Mutatiesignalering, Alterra, Wageningen. Zie bericht op p. 146 van dit num mer. BINNENLAND T/m 15 april 2007 Expositie 'Land in Zicht!': Vingboons tekent de wereld van de 17e eeuw, De Kunsthal, Rotterdam. 0 www.nationaalarchief.nl. T/m 24 juni 2007 Tentoonstelling 'Waar ben ik'; aardrijkskunde in kaart gebracht, Onderwijsmuseum, Rotterdam. 0 www.waarbenik.info T/m 9 september 2007 Tentoonstelling 'De Schat van Corpus Christi. VOC-kaarten boven water'. Matitiem Museum, Rotterdam. 0 www.maritiemmuseum.nl 13 t/m is juni 2007 5th International Symposium on Spatial Data Quality, ITC, Enschede. 0 www.itc.nl/issdq2007 12 t/m 14 december 2007 3D Geolnfo '07, 2nd International Workshop on 3D, TU Delft. 0 www.3D-GeoInfo-07.nl BUITENLAND T/m is april 2007 Tentoonstelling België in Kaart (175 jaar Natio naal Geografisch Instituut), Koninklijk Museum van het Leger en de Krijgsgeschiedenis, Brussel. 0 www.ngi.be/expo/expo_nl .htm 22 maart 2007 CLGE seminar "Geodetic surveying: a challen ging profession, promoting surveying studies in Europe", Lyon (F). 0 www.clge.org 23 t/m 2s mei 2007 Gi4DM, third International symposium on Geo- information for Disaster Management, Toronto, Canada. 0 www.cig-acsg.ca/cig2007/ 4 t/m 10 augustus 2007 XXIII ICA-congres, Moskou, Rusland. 0 www.icc2007.ru 19 t/m 23 augustus 2007 EUGE02007, Amsterdam. 0 www.eugeo2007.org jo t/m 12 oktober 2007 26th UDMS 2007, Stuttgart, Duitsland. 0www.udms.net WWW. GEO- INFO.NL GEO-INFO 2007-3

Geo-Info | 2007 | | pagina 5