zl 15! Elektronisch aanleveren 'Mmmm WiMSM vlli' miljoen informatieproducten die per jaar worden afgeno men. Er is een landelijke informatieomgeving ingericht waarin de gegevens uit AKR en LKI integraal beschikbaar zijn voor massale informatieverstrekkingen aan bijvoor beeld gemeenten en waterschappen. Akten (circa 1,1 mil joen per jaar) worden op elektronische wijze ter inschrij ving aangeboden en opgenomen in een landelijk geautoma tiseerd openbaar register. Ook een deel van de back-office is inmiddels vernieuwd: het openbaar register en een persoons- en adressenregistratie. De totale vernieuwing van de kadastrale registratie zal nog zeker enkele jaren vergen. Op landmeetkundig en karto- grafisch gebied wordt gewerkt aan het verbeteren van de GBKN-beheerprocessen die het Kadaster in opdracht van de stichtingen, de regionale samenwerkingsverbanden uitvoert (www.gbkn.nl). Daarbij wordt de door het Kadaster nieuw geselecteerde GIS-omgeving van Intergraph ingezet. De mutatieprocessen worden op effectieve wijze aange stuurd met behulp van een geautomatiseerd werkstroombe- sturingssysteem waardoor de doorlooptijd van het mutatie proces sterk is ingekort. 156 Tijdens de uitvoering van het vernieuwingsscenario is aan vankelijk het beleid erop gericht de registratie sterk te ver eenvoudigen. Dit blijkt uit onderstaande quote uit een be leidsnotitie van juli 2002 [BQaasse, 2002): 'De verwijsfunctie van de kadastrale registratie naar de openbare registers komt in een ander licht te staan: door de (toekomstige) bete re ontsluiting van de openbare registers via Kadaster-on- line is het de vraag of het nodig is om de kadastrale registra tie in feite een verkorte weergave van de openbare registers te doen blijven. Dat leidt ook tot veel fouten in de registra tie. Gedacht moet worden aan een vereenvoudiging, waar bij in ieder geval de rechthebbenden worden vermeld en waarbij verder de overige gegevens worden gerubriceerd'. Het in deze notitie geformuleerd beleid heeft ertoe geleid dat een aantal gegevens in de geautomatiseerde systemen niet meer worden bijgehouden (de schuldenaar bij hypothe ken, het beroep van de eigenaar, adellijke titel, de belasting plichtige bij percelen). Vanaf 2005 zijn ambities geformuleerd die weer duidelijk verder reiken. Uiteindelijk streeft het Kadaster ernaar om door samenwerking uit te groeien tot dé leverancier van fig. 3. Ketenintegra tie bij inschrijving van stukken. vastgoed- en geo-informatie in Neder land en om toonaangevend te zijn in Europa. Voor het verwezenlijken van deze ambitie is onder meer noodzake lijk de registratie van erfdienstbaarhe den (zoals het recht van overpad) te verbeteren en moet worden ingespeeld op een groeiende behoefte aan een 3D-kadastrale registratie. Toekomstige periode Het meerjaren beleidsplan van het Ka daster verwoordt de ambitie om uit eindelijk door samenwerking te willen uitgroeien tot dé leverancier van vast goed- en geo-informatie in Nederland en om toonaangevend te willen zijn in Europa. Op grond van deze ambitie zou de komende jaren een groot aan tal ontwikkelingen worden ontplooid. In deze paragraaf hebben we een niet- limitatieve opsomming opgenomen vanuit het oogpunt van de gevolgen voor de gegevens in de kadastrale regi stratie. De derde dimensie Ofschoon de kadastrale registratie in strikt juridische zin driedimensionaal is, worden eigendomsrechten wel 2D- kartografisch afgebeeld. Tot op heden lukte het nog wel om ingewikkelde rechtsconstructies met behulp van een 2D-perceelsstructuur af te beelden. Door de toename van verticaal ruimte gebruik boven- en ondergronds en meervoudige uitoefening van rechten, leidt dit meer en meer tot zeer com plexe tenaamstellingen. Daarom heeft het Kadaster als ambitie geformuleerd dat ze wil doorgroeien naar een 3D-ka- dastrale grondregistratie. Daarmee zouden we in staat moeten worden ge acht alle relevante geo- en vastgoedge- gevens in Nederland boven en onder het maaiveld te kunnen registreren en ontsluiten. In een uitgebreid onder zoek naar 3D-Kadaster zijn daartoe al enige oplossingsalternatieven aange dragen [Stoter, 2004], Publicatie daar over in dit tijdschrift heeft al regelma tig plaatsgevonden. Het 3D-vraagstuk is echter niet uitsluitend een geo-gere- lateerd probleem; de wettelijke conse quenties zijn zeker zo uitdagend. Het Kadaster is momenteel bezig om een concrete strategie te ontwikkelen. Heel belangrijk is daarbij hoe in het kader van het RGI-programma (Ruimte voor Geo-informatie) de ontwikkeling van 3D-topografie zal verlopen. Een 3D- lcadastrale registratie zal daarmee Aanleveren Inschrijven Controle Samenstellen akte Watchdog .fp Ï;K-K-: GEO-INFO 2007-4

Geo-Info | 2007 | | pagina 10