immers eenzelfde relatie hebben als op dit moment tussen de 2D-kadastra- le kaart en de GBKN bestaat. Keten integratie inschrijving De komende jaren zal er een verregaan de integratie plaatsvinden van de werk processen van het Kadaster met die van aanbieders van stukken (notariaat, ge rechtsdeurwaarders, enz). Deze integra tie wordt vormgegeven door het on-line uitwisselen van data in plaats van docu menten, op een dusdanige wijze dat de gegevens die nodig zijn voor een effi ciënte uitvoering van de processen 'just-in-time' beschikbaar zijn (fig. 3). Er wordt aan gedacht om de huidige inter actieve raadpleging van Kadaster-on- line te vervangen door uitlevering van data via een overheidsservicebus. Ook wordt geautomatiseerde verwerking van akten in de kadastrale registratie mogelijk gemaakt op basis van data die door de aanbieders bij de elektronische stukken worden gevoegd. Deze integra tie heeft tot gevolg dat veelvuldig 'over typen' van gegevens, zowel bij de aan bieder als bij het Kadaster, overbodig wordt, hetgeen de actualiteit en de kwaliteit van de gegevens natuurlijk po sitief zal beïnvloeden. Nieuwe impuls voor terreininwinning Een belangrijk aandachtspunt voor de komende jaren is het inrichten van een volledig digitale terreinregistratie. De geautomatiseerde ontwikkelingen in het landmeten zijn altijd ietwat twee slachtig geweest. Aan de ene kant is al erg vroeg begonnen met de 'automati sering' van het meten en berekenen van kadastrale grenzen met inmiddels ook digitale opslag van deze meetgege vens in een landelijk digitaal recon structiearchief. En aan de andere leant worden de gegevens over de grensaan- wijs en aanwijzers nog steeds op papier aangetekend en in een analoog veld werkarchief opgenomen. De inwinning, het beheer en de ontslui ting van de in het veld ingewonnen ge gevens over nieuwe kadastrale grenzen zullen volledig nieuw worden ontwik keld. Het gaat hier niet zozeer om het automatiseren van het huidige proces, maar om het introduceren van een nieuwe werkwijze voor het vastleggen van metingen en aanwijsgegevens. Er zijn diverse aanleidingen voor deze vernieuwing te noemen zonder deze uitgebreid te bespreken. Enkele belang rijke zijn: Ruimtelijk object Kadaster Topografie Natuurlijk persoon RNI GBA NHR Gebouwen Adressen fig. 4. Fragment van het objectmodel van het stelsel van basis registraties. meer en meer detailmeting kan met GPS plaatsvinden: het meetinstrumentarium verbetert voortdurend; de introductie van een veld-PC (field-office) maakt het mogelijk ook andere onderdelen van het proces in het terrein uit te voeren; binnenkort start een programma om het gehele veld werkarchief te scannen en ontsluiten, waardoor ook zal moeten worden bekeken hoe de aanwas van veldwerken kan stoppen; en verder ziet het er naar uit dat op termijn geometrie van nieuwe grenzen misschien ook via de akte of direct door belanghebbenden lean worden aangeleverd aan het Kadaster. Binnen deze veranderingen wordt een landmeter 'nieu we stijl' geintroduceerd, die naast kadastrale metingen ook topografische terreinwerkzaamheden kan gaan uit voeren. Stelsel van basisregistraties Vanaf begin 2008 zal de kadastrale registratie een onderdeel gaan vormen van het stelsel van basisregistraties in Neder land (fig. 4). Door middel van een aanvulling op de huidige Kadasterwet is bepaald dat bepaalde gegevens in de kada strale registratie omtrent onroerende zaken, de eigendom daarvan en eventuele beperkte rechten en beslagen daarop als authentieke gegevens kunnen worden beschouwd. Vanaf dat moment krijgen de kadastrale gegevens een expliciete plaats binnen de totale gegevenshuishouding van de Neder landse overheid. Voor het weergeven van de persoonsgegevens van eigenaren zal naast gegevens uit de GBA (voor ingezetenen) tevens ge bruik gemaakt gaan worden van gegevens over rechtsperso nen uit het Nieuwe Handelsregister. Ook is binnen het stel sel een toekomstige basisregistratie voor niet-ingezetenen voorzien. In verschillende basisregistraties komen authentieke ruim telijke objecten voor, zoals is aangegeven met het blauwe vlak in het kader op p. 158. Dit maakt het mogelijk om rela ties tussen verschillende basisregistraties via expliciete geo metrische relaties te beschouwen. Een voorbeeld hiervan is recht C onroerende zaak appartements recht perceel ((leidingnetwerk kleinschalig geo-object BSN FIN pand niet ingezetene ingezetene niet natuurlijk persoon Y -N, standplaats ligplaats verblijfs- object adresseerbaar object woonplaats openbare ruimte nummer aanduiding GEO-INFO 2007-4

Geo-Info | 2007 | | pagina 11