Conceptueel GegevensModel metingen door het Kadaster zijn vastgesteld. Tot slot Literatuur De kadastrale- en topografische registratie kent zes globale entiteiten. Een korte om schrijving: 1. Kadastraal object Dit bevat de beschrijvende en kartografïsche gegevens van bij het Kadaster geregistreerde goederen, waarvoor bij overdracht of bij vestiging van rechten inschrijving in de openbare registers bij het Kadaster is vereist. Kadastrale objecten worden onderverdeeld in onroerende zaken (percelen, apparte mentsrechten en leidingnetwerken) en te- boekgestelde zaken (schepen en luchtvaar tuigen). 2. Persoon Dit bevat de beschrijvende gegevens van per sonen die een rol spelen bij de rechtstoe stand van kadastrale objecten. Dit betreft zowel natuurlijke als niet-natuurlijke perso nen. Personen komen in de kadastrale regi stratie voor als eigenaar, rechthebbende van een beperkt recht, hypotheekgever, en als aanwijzer van een terreingrens in de terre- strische registratie. 3.Genotsrecht Dit zijn de volle eigendom en beperkte rech ten, zoals opstal, erfpacht en vruchtgebruik, erfpacht, die het genot van een goed ver schaffen. Genotsrechten omvatten een ver wijzing naar de persoon, die het recht uitoefent en naar personen die betrokken -■ isgeba$eerd_op Gemis- Zekerheids recht recht Terrestrisch object ligt in Topografisch object Persoon Is opgeroepen bij aanwijs van zijn bij de uitoefening van het recht (partner, vennootschap onder firma, enz.). Ook is in recht een verwijzing opgenomen naar het ka dastraal object waarop het recht wordt uitge oefend. 4. Zekerheidsrecht en beslag Hypotheek is een beperkt recht dat geen genot, maar zekerheid voor een schuldvorde ring verschaft. Een hypotheek of beslag on derscheidt zich in gegevenstechnisch opzicht van beperkte rechten, die genotsrecht zijn, doordat hypotheek en beslag bij een kada straal object en niet bij een recht worden ver meld. Tevens wordt vermeld op welke kadastrale objecten de totale hypotheek be trekking heeft ('normale' beperkte rechten worden uitsluitend per kadastraal object ge registreerd). Ook bij splitsing van het eigen dom of beperkt recht in appartementsrechten rusten eventuele hypotheken voortaan op de eigendom van de desbetreffende apparte- mentementsrechten. Beslagen worden con form hypotheken vermeld. 5. Terrestrisch object Dit bevat alle beschrijvende, landmeetkun dige en kartografïsche gegevens die worden gebruikt om kadastrale objecten te kunnen vormgeven. Het betreft gegevens over ter- reingrenzen en terreinpunten die tijdens Tevens worden t.b.v. de rechtszekerheid ge gevens vastgelegd omtrent de aanwijs van nieuwe kadastrale grenzen door partijen in het terrein. Hiervoor wordt bij een terrein- grens een verwijzing opgenomen naar een persoon (Aanwijzer, Gevolmachtigde). Ook is bij terreingrens een verwijzing opgeno men naar een of meer kadastrale objecten (Perceel) waarvan de vlakbegrenzing is ge baseerd op de geometrische kenmerken van terreingrenzen. 6. Topografisch object De gegevensgroep 'topografisch object' bevat beschrijvende en kartografïsche gege vens van driedimensionale reële ruimtelijke objecten. Topografische objecten worden op vooraf afgesproken wijze ingedeeld naar vorm, te weten vlakvormige, lijnvormige en puntvormige objecten conform NEN3610. Bij bepaalde topografische objecten (gebou wen) wordt een verwijzing opgenomen naar het kadastraal object waarin het ligt. de relatie tussen een perceel in de basisregistratie Kadaster en een pand in de basisregistratie Gebouwen. Via de geome trie van deze objecten kan worden vastgesteld op welke per celen een pand zich bevindt. Vervolgens kan via het desbe treffende pand het adres in de basisregistratie Adressen worden achterhaald. Het toevoegen van de kadastrale registratie aan het stelsel van basisregistraties heeft naar verwachting een positieve invloed op de kwaliteit van de gegevens. Klanten van het Ka daster ontvangen naast de kadastrale gegevens ook de meest actuele gegevens omtrent personen en adressen uit de andere basisregistraties. Ook de terugmeldplicht van overheidsafhemers zal ertoe bijdragen dat eventuele foutie ve registraties worden onderzocht en gecorrigeerd. Daar naast kunnen koppelingen tussen gegevens worden gelegd die tot nu toe niet mogelijk waren, zoals een koppeling tus sen de basisregistratie Kadaster en een registratie van ener gieprestatie-certificaten (van VROM). In het verlengde van de basisregistraties wordt gesproken over een aanvulling van de basisregistratie Kadaster met een registratie van erfdienstbaarheden, actualisering van de ei- gendomgegevens bij overlijden van de eigenaar en over de in troductie van toekomstige percelen voordat de overdracht van een gedeelte van een perceel heeft plaatsgevonden. Zoals u ziet, wordt op diverse fronten bij het Kadaster aan vernieuwing gewerkt. De lijst met genoemde onderwerpen heeft zeker niet de pretentie volledig te zijn en de bespre king ervan op deze plaats is zeker nog erg globaal geweest. In volgende bijdragen van en over het Kadaster zult u onge twijfeld van sommige onderwerpen meer horen. We kun nen er echter wel veilig van uit gaan dat het Kadaster vóór zijn tweede eeuwfeest op zijn minst déze vernieuwingen zal hebben doorgevoerd. En, naar wij aannemen, met succes...! fei Berkers, E„ Vol van vernieuwingsge dachten, automatisering bij het Kadas ter 1945-2000 Klaasse, Z., Beleidsnota 'Inhoud van de kadastrale registratie; uitgangspun ten', 2 juli 2002 Krietemeijer, ir. W.J.F., Automatise ring bij het Kadaster in Geodesia 1970-4, p. 129-132) Meerjarenbeleidsplan Kadaster Nederlandse overheid referentiear chitectuur (NORA) Osch, G.M., Kadastraal bijhoudings- proces volledig digitaal in Geodesia 1994-9, p.399-402 Polman, ir. J., Kadaster en automatise ring in Geodesia 1970-6, p.183-186 Polman, ir. J., Automatische verwer king van metingen volgens het systeem 'Detailmeting'; in NGT1974-1, p.1-7 Polman, ir. J., Systeem Deailmeting 76 in NGT 1977-4, p. 60-69 Raamsdonk, ing. J. van, Uitbreiding van het Systeem Detailmeting 76 met lijncodering in Geodesia 1984-6, p. 201-206 Stoter, J.E., 3D Cadastre, proef schrift TXJ Delft, september 2004 GEO-INFO 2007-4

Geo-Info | 2007 | | pagina 12