naar onmisbaar! Van onbekend Geo-Info in Bedrijf Ooit was ik student en prees mij gelukkig mij in de onbeduidende geografische we tenschap te kunnen bekwamen, ja zelfs in de geminachte uithoek die kartografïe heette. Ik hoopte daardoor een aardig en onopgemerkt bestaan te kunnen leiden. Ik heb mij nooit zorgen gemaakt over het wetenschappelijke gehalte van de karto- grafie of nog minder over dat van het computerhulpje GIS, maar altijd ongege neerd van computers en kaarten genoten. Na een speurend bestaan op de universi teit, bood mij het bedrijfsleven de ultie me uitdaging, maar oolc de sociale con text van de eigen collega's en de spannen de nieuwe gezichten van klanten en collega-bedrijven. Ondanks het feit dat GIS voor mij een dagtaak was, bleef mijn werk onbekend voor ieder normaal mens en was het onmogelijk op feestjes en par tijen, ja zelfs aan de eigen echtgenote, duidelijk te maken wat ik deed. Daar leg de ik mij zonder al te veel hoofdbrekens bij neer. Natuurlijk is het blasé om te vermelden dat ik deze tekst schrijf tijdens een vlucht naar Vancouver, waar Bentley Systems een groot deel van zijn 2400 medewer kers naar toe haalt voor een grote 'kick off. Maar het speelt een rol in mijn be toog. Waarover later. In ieder geval ben ik bezakt met informatie over Vancouver en ik heb de omgeving al zo'n beetje beke ken en de route naar kennissen in de om geving is ook al precies beleend. Mijn ei gen printer drukte de PDF af waarmee ik zonder problemen tot in de vliegtuigstoel ben beland. Je kunt het niet essentieel noemen, maar als IT-er en als klant zie ik er toch een behoorlijke vooruitgang in. Ik lees ondertussen in mijn financiële blaadje dat Google Earth onrust onder de bevolking van Bahrein heeft veroorzaakt omdat het bezit van de sjeiks zichtbaar werd. Om de paar minuten ververst de kaart naar Vancouver. TomTom eigena ren doneren honderd miljoen euro aan een goed doel. Weg vergetelheid! Geo in formatie maakt onderdeel uit van 'over al, alles, op ieder moment'. Toen ISIS Benelux door Bentley Systems werd overgenomen, betekende dat voor mij de omslag naar internationaal wer ken. Het paste toevallig helemaal in de technologische en economische ontwik keling van nu, die ik haast voel versnellen en globaliseren. Voor ons bedrijf zijn functies zoals ik die vervul, essentieel: ze zijn nodig om te groeien. En groeien moet, althans dat vinden we met zijn al len. Groei van een bedrijf betekent con currentie. Uiteraard met andere bedrij ven als het om een bepaalde klant gaat, maar voor een groot gedeelte is de con currentie ook intern. Zelfs met de aller beste collegiale verhoudingen, zoals die binnen ons bedrijf natuurlijk bestaan, is concurrentie het principe waarop het be drijf staat. Ik ervaar tenminste de strijd om de juiste specificatie voor de ontwik keling van producten als concurrentie. Want met behulp van een intern proces strijden ook onze klanten 0111 de aan dacht van ontwikkeling en marketing. In dat proces vervullen medewerkers de boodschappersrol en hoe beter je de boodschap verpakt, hoe meer kans van slagen. De strijd gaat om de interne re sources voor 'Platform', voor 'Civil' of voor 'Geospatial'; en binnen dat gedeelte weer tussen 'Utilities' en tussen 'Commu nications' en daarbinnen weer tussen de Noord Amerikaanse Verizon of het Euro pese Volleer Wessels Telecom. We stappen even opzij op het terrein van mijn expertise: Geo voor Telecom. Na en kele jaren gekriebeld en gestoken te zijn door Volleer Wessels, NACAP en Regge- borg is ook KPN overstag. Overal komt glasvezel te liggen en KPN is met de eer ste steden (jawel, Enschede, Menno Jan) begonnen. Het netwerk wordt all-IP en VOIP en IPTV worden gemeengoed. Als het niet van KPN is, dan wel van het overijverige Casema, of als je nog meer geluk hebt, van een lokaal initiatief zo als 'Ons Net' in Nuenen. Vorige weekwas ik te gast bij een klein Zwitsers bedrijf dat eigendom is van de gemeente Sierre. Sier re Energie geeft de komende 5 jaar 50 miljoen CHF uit om 22.000 abonnees van lOOmegabit telefoon, tv en internet te voorzien. Sierre Energie levert alle diensten die daar bij horen, inclusief te lefoon en video on demand. Tegen tarie ven waar de abonnees van KPN en Case- ma van kunnen dromen. Als uitvloeisel van het feit dat investeringen door en voor de gemeenschap gedaan worden en de infrastructuur eigendom blijft van de gemeente. Persoonlijk geloof ik wel in Freek Boersma dat model, waarbij alleen op diensten geconcurreerd wordt. Kijkend naar de toekomst van bedrijven dan zijn er twee vooruitzichten: verdwij nen of reorganiseren. Omdat Bentley niet wil verdwijnen, reorganiseert het. Iedere één of twee jaar ontstaat er een nieuw idee over de bedrijfsvoering, passend op de marktbehoefte van dat moment. In Vancouver zullen we de nieuwste reorga nisatie bespreken, die gebaseerd is op 'subvertical' segmenten van de markt, in mijn geval Communications, als subseg ment van Geo. De lijnen van een gezond bedrijf zijn volledig op marktprocessen gericht, zeg maar thematisch, en dan pas naar andere invalshoeken, zoals product groep of regio. De succesformule heet daarbij 'focus'. Het gaat er van uit dat als je je richt op een bepaald klantproces, je succesvoller kunt zijn in het verwerven van een positie. Ik denk dat het klopt. Er is alleen één maar: Veel reizen en dus: vliegen. Ik geloof dat er niemand is geweest in ons bedrijf die heeft gezegd: 'goed idee, maar dat betekent dat we veel meer gaan vlie gen!' Er is veel te zeggen over geografie en dat gebeurt hier in dit blad voortdurend. Overduidelijk is het op allerlei manieren meer in de belangstelling is gekomen. Maar als geografie helemaal onder aan de lijst van prioriteiten van het bedrijfsle ven staat, betekent het in zekere zin dat de aarde onderaan de lijst staat. Is dat niet merkwaardig en paradoxaal? Ik vrees dat, als we iets willen veranderen aan het ontbreken van de milieureflex, er gesproken zal moeten worden in de enige taal die het bedrijfsleven verstaat: geld. Dat hier een mondiaal akkoord voor nodig is, lijkt duidelijk. Misschien dat uit eindelijk mijn vak uitkomst zal brengen: geografie en Telecom. Snel overal glaska bels leggen, 50Mbit videodiensten bieden en je zult zien hoe de wereld verandert. En natuurlijk: geen infrastructuur zon der GIS. Hè, gelukkig maar. Freek Boersma, Business consultant Geospatial Center of Excellence, Bentley International E-mail: freek.boersma@bentley.com GEO-INFO 2007-4

Geo-Info | 2007 | | pagina 13