Nieuwe opleiding Middenkaderfunctionaris Landmeetkunde Fundeon legde landelijke basis Voorzien van zowel het vignet van Fundeon (kenniscen trum Bouw en Infra) als van de Colo (vereniging van acht tien kenniscentra beroepsonderwijs bedrijfsleven), ligt de versie 2007-2008 van de landelijke MBO-kwalificaties voor de sector Bouw en Infra ter vaststelling bij de staatssecretaris. Voor de uitstroomrichting Landmeetkunde van het kwalifi catiedossier Middenkaderfunctionaris Bouw en Infra werd op 9 maart 2007 een informatiebijeenkomst gehouden bij Fundeon op het Bouw en Infra Park te Harderwijk. Initiatief1 nemer Symen Timmermans (ROC Friese Poort, Drachten) kon ruim twintig man welkom heten. Kerntaak 5: Bewerkt, muteert, presenteert en beheert data Werkproces 5.4: beheert datastromen en systemen Omschrijving: De middenkaderfunctionaris landmeetkunde ver werkt, beheert en presenteert gegevens in de geografische informa tiesystemen (GIS) volgens geldende procedures, waarbij hij een accurate classificatie op inhoud en actualiteit in stand houdt. Van wege de variatie in duurzaamheid en veelsoortigheid van bestanden moet hij problemen die het gevolg zijn van keuzen in beheer oplos sen of oplossingen voorstellen/presenteren aan zijn leidinggevende en ook extern afstemmen. Hij moet bij het plannen van beheeracti- viteiten rekening houden met activiteiten en werkzaamheden van gebruikers van bestanden en systemen. Bouw en Infra Park: van Fundeon tot Nederlands Wegen- bouwmuseum. Nieuw kwalificatiedossier Harry van de Veen (Fundeon) legde uit dat de vernieuwing van het kwalifica tiedossier is vereist vanwege het nieu we competentiegericht opleiden. (Zelfs het format van het dossier is wettelijk voorgeschreven.) Algemeen zijn in de sector vier kerntaken: werkt initiatief uit, bereidt projecten voor, realiseert projecten en beheert en on derhoudt de gebouwde omgeving. Spe ciaal voor de richting Landmeetkunde werd daar een vijfde kerntaak 'om heen geplakt'; bewerkt, muteert, pre senteert en beheert data. Competen ties in de werkprocessen van de kern taken vertonen 'zichtbaar gedrag' en worden verfijnd in componenten met prestatie-indicatoren. (De laatste mo gen in het format maar één zin - dus ook maar één punt! - bevatten en dat leidt tot lange taalkundige curiositei ten, AdB.) Joop Gravesteijn (ROC Mon driaan, Den Haag) pleitte nu al voor een reparatieslag met meer iet in het dossier. Fundeon zei toe daarvoor in het kader van het latere dossieronder- houd contact met andere kenniscen tra te zoeken. Een andere opmerking uit de zaal was het moeilijk verenig baar blijven van de beroepstypes land meter en geo-informant. Zijn er voor concrete bouwrichtingen referentie projecten (beelden) beschikbaar, voor Landmeetkunde mankeren deze nog. Van de Veen deed een beroep op be drijven en diensten om deze nu subiet in te leveren, zodat in mei een valida- tiebijeenkomst kan volgen. Ook voor de communicatie over Beroepsprak tijkvorming (BPV) tussen leerlingen, bedrijven/diensten en ROC's zijn deze beelden onontbeerlijk. Een deel van de ROC's werkt met projectwijzers van de stichting Consortium Beroepson derwijs (www.consortiumbo.nl). Naar aanleiding van het nieuwe kwalifica tiedossier moet daarvoor ook nog een actuele projectwijzer Landmeetkunde volgen! Landelijke stuurgroep Fred Janssen (VNBG/Facto) actualiseer de een eerder door hem in 'De Rode Hoed' gehouden verhaal (zie Geo-info 2006-11, p. 498). In het vakgebied is de Competentie M: Analyseren Component: Oplossingen voor problemen bedenken Prestatie-indicator: De middenkaderfunctionaris landmeetkunde komt met haalbare oplossingen die tegemoetkomen aan problemen bij verstoring van de integriteit van continue datastromen opdat directe oplossingen en/of terreininterventie door hem wordt (m.z. worden, AdB) geïnitieerd en volgens procedure opgeslagen en onderhouden. Voorbeeld van één competentie uit één werkproces van één kerntaak. GEO-INFO 2007-4 jCoüege yuiKle

Geo-Info | 2007 | | pagina 14