Informatiemodel voor Kabels en Leidingen ter voorkoming van graafschade Grondroerders beter geïnformeerd aan de slag Niet alleen boven de grond is het druk in Nederland, ook onder het maaiveld ligt een intensief gebruikte infrastructuur voor het transport van producten. Kabel- en leidingbeheerders beheren uitgebreide netwerken van verschillende thema's waaronder gastransport, water, riool,datacommunicatie, chemicaliën en stroomvoorziening. Het is essentieel dat dergelijke netwerken betrouwbaar functioneren. De netwerken zijn echter fysiek kwetsbaar, ze liggen vaak immers relatief dicht bij het grondoppervlak.Ter indicatie: jaarlijks is er een geschat bedrag van 150-170 miljoen euro gemoeid met het repareren van de opgetreden schade aan ondergrondse kabels. Grondroerders, gravers bij bouwprojecten, moeten daar om rekening houden met wat er 'in de grond ligt'. Ze zijn verplicht centraal een melding van de voorgenomen graafwerkzaamheden te doen. Dit gebeurt bij de landelijke voorziening Klic-online. Kabelbeheerders van hun kant zijn verplicht om de gevraagde kabel- en leidinginformatie te le veren. Tot nu toe gebeurde dat vrijwel altijd analoog en met een grote variatie in kaartvormen en levertijden. Begin 2006 is het project gestart voor ontwikkeling van een geharmoni seerd informatiemodel voor de centrale ontsluiting van digi tale kabel- en leidinginformatie (IMKL). Nu, begin 2007, is het IMKL klaar voor de praktijktoepassing. Proces Aangestuurd vanuit de koepelorgani saties Bouwend Nederland en Cumela Nederland, KLIC, Kadaster, ministerie van VROM en ministerie van EZ is het Nederlands Normalisatie Instituut (NEN) verantwoordelijk voor de pro jectleiding. Samen met Ravi (nu Geo- novum) voor de modelontwikkeling, en Geodan voor de praktijktoepassing, en inclusief Klic-online is een project groep gevormd. Het project is opge deeld in vier fases: een korte inventari satie van het probleemveld en de be trokken partijen, inventarisatie van de informatiebehoefte, modelontwikke ling en, als laatste, een fase waarin mo del en betrokken partijen in een gesi- Stichting ter voorkoming van graafschade KLIC is een landelijke stichting ter voorko ming van schade aan kabels en leidingen. KLIC zorgt ervoor dat grondroerders (gra vers) geïnformeerd worden over de aanwe zigheid van kabels en leidingen. Deze informatie is nodig om zorgvuldig te kunnen graven. Op dit moment zijn 900 bedrijven (inclusief overheidsinstanties) aangesloten bij KLIC. Het zijn alle netbe heerders voor transport van gevaarlijke stoffen, distributie van energie, water, rio leringen, kabel- en telecombedrijven. KLIC verwerkt jaarlijks ongeveer 160.000 aanvra gen van grondroerders en stuurt meer dan 1.100.000 berichten door naar de deelne mers. (www.klic.nl) ml muieerde omgeving leidinginformatie uitwisselen. Bij elke fase lag het zwaar tepunt van de uitvoering bij één van de verschillende projectpartijen. Elke fase heeft ook geresulteerd in een zelf standig document. Haalbaarheidsonderzoek en analyse informatiebehoefte In deze fase is een korte inventarisatie gehouden onder grondroerders/aanne- mers en onder kabel- en leidingbeheer ders. De grondroerders en aannemers hebben aangegeven welke informatie onmisbaar is voor het voorkomen van graafschade. Simpelweg komt het er op neer dat ze willen weten wat er ligt, waar het ligt en dat in een uniforme weergave. De inventarisatie onder de ka bel- en leidingbeheerders heeft geleid tot inzicht in de voor informatie-uitwis seling beschikbare kabel- en leidingin formatie. Daarmee werd duidelijk dat de meest cruciale informatie waar behoefte aan is, ook daadwerkelijk beschikbaar is. Het model: uitgangspunten en ontwerpcriteria Aan de hand van de resultaten van het haalbaarheidsonderzoek is in februari 2006 begonnen met het informatiemo del kabels en leidingen. Gebaseerd op het haalbaarheidsrapport, de analyse van informatiebehoefte en de relevan te NEN-normen op het gebied van ka bels en leidingen is een eerste contour Over KLIC GEO-INFO 2007-4

Geo-Info | 2007 | | pagina 16