toekomstbestendigheid van de ver- de applicaties is gedaan door een re presentatie van het werkveld bestaan de uit vijf netbeheerders, vier grond- roerders, een beheerder openbare ruimte, twee adviseurs en vier soft wareleveranciers. De conclusie op hoofdlijnen is dat het IMKL voor beide sporen werkt en dat beide sporen bij drage aan een zeer grote verbetering in de informatieverstrekking ten opzich te van de huidige analoge verstrek king. Beide sporen verschillen weinig van elkaar voor wat de gedefinieerde beoordelingscriteria betreft. Kostenim- plicaties zijn bij beide vergelijkbaar, Spoor 2 biedt door een verhoogde uni formiteit in de datapresentatie een iets hoger gebruiksgemak. Toekomst- vastigheid is voor beide hetzelfde. Om dat bij spoor 2 annotatie meer in de ap plicatie wordt bepaald en minder in de gegevensuitwisseling, biedt dat een be tere mogelijkheid voor afstemming met andere informatiemodellen. Operationalisering We zijn er nog niet; er moet nog het no dige gebeuren voordat de informatie-uit wisseling operationeel is. Ten eerste zul len alle kabel- en leidingbeheerders hun informatie conform IMKL moeten kun nen uitleveren. Anderzijds zal het KLIC- online portaal moeten zijn ingericht en werken. Daarbij zal de KLIC-organisatie opgaan in het Kadaster. Er liggen nog de nodige uitdagingen in de communicatie tussen het portaal en de back-office, alle kabel- en leidingbeheerders. De voor die communicatie benodigde metadata is Fig. 3. Opzet van de praktijktest. Spoor 1 betreft presentatie van plaatjes in een centraal portaal gevoed door een di recte mapping uit individuele webmap- servers van leiding beheerders. Spoor 2 creëert eerst een (ob ject) database con form IMKL. In beide gevallen zorgt een visualisatiemodel, PMKL, voor een ge standaardiseerd kaartbeeld. Fig. 4. Leidinginfor matie bij een graaf- melding: een traditi onele melding met analoge kaarten en met behulp van IMKL in een centrale webmap service. ook nog niet volledig vastgelegd. Naar verwachting zal de grondroerdersregeling medio 2007 in werking treden en de daaruit voortvloeiende verplichting tot digitale uitwisseling begin 2009 een feit zijn. Tot die tijd is er nog genoeg te doen dus, maar met de totstandkoming van IMKL is een grote stap in de goede richting gezet! SI Samenvatting Informatiemodel voor Kabels en Leidingen ter voorkoming van graafschade Regelmatig komen schades voor aan de vele kilometers kabels en lei dingen die in de Nederlandse bodem liggen. Om dit te voorkomen moeten grondroerders ('gravers') betere liggingsinformatie ontvan gen van de vele beheerders. Om dit te beter mogelijk te maken is door NF.N en Geonovum (voorheen Ravi) het InformatieModel Kabels en Leidingen ontwikkeld (IMKL). Dit hybride model, waarin objecten en annotatie worden opgeslagen, is in de praktijk getest en werkbaar bevonden. Hiermee is een goede stap in de richting van een werkende digitale uitwisseling gezet. Summary Information Model for cables and pipelines to prevent digging damage Since there are extensive networks of cables and pipelines in the Dutch soil, digging damage occurs regularly. In order to prevent this from occurring, groundwork companies need to receive better loca- tional information from utility companies. To facilitate this infor mation exchange, the Information Model Cables and Pipelines has been developed by Geonovum and the Dutch Centre of Standardisa tion (NEN). This hybrid model for recording both the objects and an notations has been tested in real-world situations and found workable. This is a good step towards a practical digital exchange. o GnnRHiAn GEO-INFO 2007-4

Geo-Info | 2007 | | pagina 19