wordt (zie: kaarten.library.uu.nl). De Nederlandse schoolwand- kaart bleef vasthouden aan zijn traditionele rol als overzichts kaart, geschikt als illustratiemateriaal bij de aardrijkskunde les en als overhoringsmiddel van de regionaal ingedeelde lesstof, en kon de 'thematisering' van het aardrijkslcunde- onderwijs na circa 1960 niet goed volgen. Zijn huidige rol is daardoor, in vergelijking met de letterlijk en figuurlijk centra le positie die hij zo'n honderd jaar geleden innam, vrij margi naal geworden. 'Het oude ruimt het veld, door 't nieuwe weg gedreven' (Lucretius, 3,977). H Literatuur Dit artikel is een bewerking van het gedeelte over themati sche kartografie in het boek 'De wereld tussen twee stokken', een uitgave van antiquariaat 'De wereld aan de wand' (www.wereld aandewand.nl). Bakker, H. de, G. Ebbers en C. Hamming, Dr. W.C.H. Staring: Een beknopte beschrijving van zijn aardkun dige kaarten en van zijn woongebied. - In: Boor en Spade 20(1981), p. 44-45. Baren, J. van, et al.. Geografische bijzonderheden, [gedenk boek ter gelegenheid van de 70e verjaardag van R. Schuilingj. - [Groningen, 1924]. - Voorbericht. Brink, L.E.S. en L.M.A. Holl, De wereld tussen twee stokken: De geschiedenis van de Nederlandse schoolwandkaarten. - Nijmegen, 2005. Diessen, J.R. van, F.J. Ormeling et al.. Grote atlas van Nederlands Oost-Indië. - Zierilczee, Utrecht, 2004. - Tweede editie, p. 458-459. Egmond, M. van en F.J. Ormeling, Thematische kartografie van Nederland op internet. - In: Geo-Info 3 (2006), p. 408A14. Homan, H.J.A., C. Koeman en J.W.H. Werner, Het beeld der aarde: De Nederlandse schoolatlas 1880-1940. - Alphen aan den Rijn, 1985. - p. 20. Koeman, C., Symbolen op een tweetal produktenkaar- ten in een Nederlands aardrijkskundeleerboek uit 1801. - In: Caert-Thresoor 2 (1983), p. 22-23. Ormeling, F.J. en R.J.F.M. van der Vaart, Biografie van de Bosatlas (1877-heden). - Groningen, 2005. Ormeling sr., F.J., Mijlpalen in de ont-wikkeling van de schoolatlas. - In: Geografie Educatief 8 (1999), 3, p. 25. Robinson, A.H., Early thematic mapping in the history of car tography. - Chicago, London, 1982. Salistschew, K.A., Einführung in die Kartographie. - Gotha, Leipzig, 1967. - Deel I, p. 90. Vermooten, W.H., De mens in de geografie. - Assen, 1941. - p. 117-125. Zondervan, H., Aanschouwelijkheid bij het aardrijkskun dig onderwijs. - In: Vragen des Tijds 22 (1896), p. 260. Samenvatting Thematische verschijnselen in de Nederlandse 21 schoolwandkaarten k Dit artikel geeft een overzicht van de in de negentiende en twintigste eeuw verschenen aardrijkskundige Nederlandse schoolwandkaarten n s met een duidelijk thematisch karakter. Schoolwandkaarten metfysi- S sche thema's zijn slechts mondjesmaat uitgegeven, en bleken com mercieel gezien weinig succesvol. Sociaal-economische thema's worden vaker op schoolwandkaarten aangetroffen. De economische onderwerpen overheersen daarbij, als gevolg van de opkomst van de economische geografie in Nederland na circa 1900. In tegenstelling tot de schoolatlas, waar thematische kaarten vanaf circa 1960 de bo ventoon voeren, bleek de schoolwandkaart minder geschikt voor het weergeven van het grote aantal thematische verschijnselen. Dit is wellicht de belangrijkste oorzaak van het sterk teruggelopen gebruik van schoolwand kaarten. Summary Thematic phenomena on Dutch educational wall maps An overview is provided of educational wall maps depicting thematic phenomena, that were published in the Netherlands during the nineteenth and twentieth century. Edu cational wall maps depicting physical themes were published scantily and were not very profitable. Socio-economic themes are more often depicted on educational wall maps. Economic themes prevail, reflecting the introduction of economic geography in the Netherlands in the 1900s. Although the matic maps have played an important role in school atlases since the 1960s, educational wall maps appeared to be less suitable for depicting the broad range of thematic phe nomena. This is the likely cause of the dimi nishing application of educational wall maps in the geography curriculum. Résumé Les données thématiques sur les cartes scolaires murales néerlandaises Dans eet article on donne un aper<;u des car tes scolaires murales néerlandaises thémati ques du 19ième et 20ième siècle. Les cartes physiques se font rares, sans doute paree que commercialement non-rentables. On retrouve plus facilement des cartes socio-économiques. Les sujets économiques dominent, suite au développement de la géographie économique aux Pays-Bas a partir de 1900. A l envers des atlas scolaires, oü les cartes thématiques do minent a partir de 1960, ceci n a pas été le cas pour les cartes scolaires murales. Elles se prêtent moins bien a la représentation de grand nombre de données thématiques. Ceci est sans doute a l origine du reeul de l em- ploi des cartes murales. "S GEO-INFO 2007-4

Geo-Info | 2007 | | pagina 34