bij de HSL ploegt een boer illegaal op het signaal van de overheid.') Kalden vond dat de overheid een onjuist (Net- pos-)besluit nam en pleitte voor collec tief aanscherpen daarvan! In breder zin betreurde Dorine Bur- manje (Kadaster) dat beschikbaarheid weer gekoppeld werd aan financiën. Haar tariefgestuurde ZBO hecht zelf aan rechtstreekse relatie met de klant. ('We zijn kostprijs-georiënteerd, inclu sief geld voor innovatie, en dat is de overheid niet van nature gegeven.') Frank Schumacher (Brandweer IJssel- Vecht) maakte de zaal aan het schrik ken met zijn informatie dat, sinds de overgang naar digitale systemen en schaalvergrotingen, het informatiege brek toenam: 'In grote steden wordt vanuit meerdere kazernes uitgerukt om te weten dat er in elk geval één voertuig aankomt'. Ieder was het er over eens dat het moment-van-nu moet worden gebruikt voor verbetering. Première Na de middagpauze ging de nieuwe RGI-innovatiefihn 'Alles draait om geo' in première. Hugo de Groof (EC DG Milieu) gunde verder met Inspire een kijkje over de in ternationale schutting. 'Interoperabili teit is uitermate kostelijk', aldus een mooi Vlaams statement van hem. Bena drukt werd dat het alleen om gegevens gaat die door of namens overheden be waard worden en dat alles consistent blijft met bestaande wetgeving en dito eigendomsrechten. Alleen voor de EC is alle toegang gratis! Bij grensoverschrij dende diensten moeten afbeelding en lokatie overeenkomen. De Groof verze kerde dat dit nu nog niet het geval is. RGI-bestuurslid Mart van Bracht lichtte de bèta-versie toe van de nieuwe popu lariserende website www.onzegeo.nl en hoopte dat het een etalage werd die na 2009 blijft bestaan. De eerste volwaar dige versie komt in het najaar van 2007 beschikbaar en tot zo lang geven RGI- flyers projecten in samenhang weer. Politiek bleef weg Het geagendeerde 'Geo-debat dóór en vóór de Politiek' moest het toch zon der de aangekondigde Kamerleden Roos Vermeij (PvdA) en Arie Slob (CU) doen. In wat dus het 'Geo-debat vóór de Politiek' werd, mondde veel in het vragen van geld uit. (En dat na de im puls van twintig miljoen Bsik-euro's.) Nils Borgesius (VNG) in het OOV-panel: 'In principe zijn basisregistraties een groot goed, regel dat geld nou even, een aanmoedigingspremie van een paar honderd miljoen zou een hoop schelen'. In het Onderwijs- panel kwam het nijpende personeelstekort aan bod. Vol gens Dorine Burmanje zijn de initiatieven nu genomen maar is de tijd de vijand nog. Professor joop van der Schee (VU) vroeg de politiek geld om Edugis na 2008 te kunnen voortzetten. Marijke van Schendelen (KNAG) vroeg om con tinueren van impulsbudgetten voor initiatieven als de Geo- week. Jan Terlouw vatte tot slot zijn observaties samen. De dag herinnerde hem aan de viering van het 125-jarig NCG-jubi- leum, toen hij ook voorzitter mocht zijn. Ook daar was een houding van 'wat hebben we een prachtig vak onder el kaar', zo beleefde hij. 'Kruip niet teveel in de schulp. De he le bevolking, maar zeker degenen die aan de geldbuidels zitten, moeten het ook snappen', zo beleerde hij. Stand over Tweede dag www.onzegeo.nl Voorzitter op de tweede dag was professor Henk Scholten (VU/Geodan). Met de woorden 'zonder jou hadden we het geld niet gekregen' introduceerde hij spreker Kees Kroese, lid van de Commissie van Wijzen van Bsik en voormalig lid van de Raad van Bestuur van het Kadaster. 'Innovatie en geo-informatie' was zijn titel, maar het ging vooral over het eerste. 'Ook in innovatieland zijn trends en goeroes die steeds weer wat nieuws verzinnen, want die moeten ook brood op de plank hebben', zo wist hij. Hij memoreerde dat vanaf ICES/KIS2 in totaal 1390 miljoen euro uit de aardgas- pot voor onderzoekers beschikbaar is gesteld. Met de nodige 50% contrafinanciering kwam dat op bijna drie miljard eu ro. De Commissie van Wijzen wil zorgen dat er 'een behoor lijke kans is dat dat geld goed wordt besteed'. Er moet uit zicht zijn op economische en maatschappelijke waarde-cre- atie. Overlappen van projecten, leek de Commissie niet erg, wel dat men niet lijkt te wéten dat er anderen bestaan en dus gaf ze maar tips terzake. Bij het 'opentrekken van blik ken AIO's' werd volgens Kroese te snel naar buitenlanders gekeken die na hun promotie vertrekken. Al met al trachtte de Commissie 'de rug recht te houden terwijl het aardgas- geld klotste over de gangboorden'. De stapeling van steunin- GEO-INFO 2007-4

Geo-Info | 2007 | | pagina 38