meer dan alleen luchtfoto's. Het aan bod creëert de vraag. Google koopt vele soorten data op en de gebruikers kop pelen er professionele en amateur-in formatie aan. Een zeer levende ge meenschap van betrouwbare en min der gegarandeerde informatie. Op vele sites en in tijdschriften wordt weer ge bruik gemaakt van de Google Earth in formatie. Het is aannemelijk dat deze vraag nog verder groeit. Ook de publie ke sector ontdekt nu al de presentatie mogelijkheden van Google Earth, denk bijvoorbeeld aan: De Nieuwe Kaart van Nederland van VROM en Nirov; De kustfoto's van het Rijksinstituut voor Kust en Zee; Grafische presentaties door het NOS-Journaal; etc. De gebruiksmogelijkheden zijn groot, de verdere ontwikkelmogelijkheden nog groter. Denk aan kwalitatief nog betere luchtfoto's, betere topografi sche informatie en het verder toevoe gen van de derde dimensie. Google Earth werkt als katalysator in de ver spreiding van geo-informatie. Een stap verder Het is bij een dergelijke onstuimige groei wel van belang om een kantte kening te plaatsen. De kwaliteit van de door Google Earth zelf aangekoch te en gebruikte geo-data laat nu nog te wensen over, er is geen kwaliteits controle, er wordt niet gewerkt vol gens open standaarden en Google heeft zijn eigen agenda. Het commer ciële bedrijf Google gaat zijn eigen weg. Dat is niet te vermijden en mis schien ook wel het beste voor de ont- wikkelsnelheid. Maar het kan wel licht nog beter. Het succes van Goog le Earth (en Google Maps) roept de vraag op waarom niet de met publiek geld gefinancierde geo-data op een vergelijkbare manier wordt aangebo den. Wij beschikken in Nederland over een grote hoeveelheid data met wel een kwaliteitsborging en wel mo gelijkheden voor inspraak: van GBKN tot hoogtebestanden, kadastrale da ta, satellietfoto's2', van authentiek tot niet-authentielc. Alles voorzien van duidelijke metadata afkomstig van de bronhouder. Overigens be staat het al, zij het op beperkte schaal. Binnen gemeenten functione ren al applicaties die o.rn. TOPIONL, Driedimensionale GBKN, Kadasterkaart en luchtfoto's als lagen presente- weergave. [bron: ren. Dit is echter nog voor intern gebruik, als intranetap- Rijkswaterstaat) plicatie, o.m. vanwege rechten. De verdere ontwikkeling van de basisregistraties geeft hier nog een extra impuls aan. De oproep De basisregistraties worden nu stap voor stap gereali seerd. De geo-informatie is hierbinnen een fundamenteel onderdeel. Verder integratie en ontsluiting is nog in de ontwerpfase. Ontsluiting van administratieve en geo-in formatie via één breed (overheids)portaal, ligt op termijn wel voor de hand. Google heeft laten zien hoe informatie nu al breed ontsloten kan worden. De burger is er snel vertrouwd mee geraakt. Het is een de facto standaard ge worden. Gelet op de bovengenoemde ontwikkeling roepen we op tot een proactieve houding bij de bronhouders bij de overheid. Indien de overheden erin slagen in ieder geval de beoogde authentieke data via een dergelijke weg vrij elijk beschikbaar te stellen aan de markt, dan is dat een stap voorwaarts en een stap 'beyond Google Earth'. Bij voorkeur wordt ook de niet-authentieke data beschik baar gesteld. Op die wijze wordt voorkomen dat de markt kiest voor suboptimale data, die vervolgens weer door overheden worden gebruikt. We hebben de data, de bedrijven die het kunnen maken en de innovatiekracht om diensten te ontwik- kelen voor gebruik binnen en buiten de overheid. Google heeft de burger laten zien dat het kan. Nu de profes-sionaliseringsslag 'beyond Google Earth': Nederland in drie dimensies (onder en boven het maaiveld) met daaraan gekoppeld alle relevante geo- en administratieve data. 2) Binnenkort komen Literatuur Asperen, Paul van en Wim Blanken, De (on)mogelijkheden van Google Earth. Geonieuws 2006-1. Mussche, Martijn en Herman Janssen, Basiskaart Neder land stelt kaartbeheerders voor prisoners dilemma. VI Matrix 95, april 2005. Zeeuw Msc. Cj. de, prof.dr.ir. A.K. Bregt, Vrijgeven van overheids(geo-)informatie. Geo-Info, 2007-1. satellietopnames beschikbaar met een nauwkeurig heid van 0,5 meter. Mutaties worden daarmee snel zichtbaar op een voor vele toepas singen al voldoen de schaalniveau. GEO-INFO 2007-4

Geo-Info | 2007 | | pagina 44