Digitale waardenkaart cultureel erfgoed ZH geactualiseerd Sinds 1 maart 2007 vindt men via www.zuid-holland.nl/chs nieuwe actuele gegevens over archeologie, landschap en nederzettingen en is ook de topografische ondergrond ver nieuwd. Een eerdere gedrukte kaart voor vijf regio's is daarmee vervallen. Dezelfde dag werd er een minisympo sium Culturele Planologie gehouden in de Statenzaal van het Provinciehuis in Den Haag. Directeur-provinciesecre taris Mariëtte van Wieringen - 'de ge deputeerde had het te druk met de verkiezingen' - stelde de geactuali seerde kaart met trompetgeschal van een blazersensemble in gebruik. Plas tisch omschreef zij de bezwaren van de gedrukte kaarten 1:50.000 van de Cultuurhistorische Hoofdstructuur van Zuid-Holland anno 2003: 'Ze zijn te groot om op de keukentafel te raad plegen en niet toegankelijk voor ama teurs.' Nu beperkte volgens haar de PC het formaat en zij hoopte 'dat de le genda iets meer tekst en uitleg geeft over wat wij vinden op de kaart.' De Zeeuwse publicist Kees Slager was een van de sprekers, bepleitte terughou dendheid in de vernieling van polders en zag mensen het 'landschap van hun jeugd' koesteren. (Voor Zuid-Hol landers kan dat in de Statenzaal dank zij een mozaïek van een verouderde editie van de Topografische kaart op papier nog steeds!) Aan de hand van voorbeelden werd getoond welke bete kenis de inbreng van culturele waar den in projecten kan hebben. Land schapsarchitect Steven Slabbers pre senteerde het Belvedereproject Oude Rijn met kaartvergelijkingen door de eeuwen heen. RO-adviseur Bas van Spréw dankte onder meer 'de afdeling Kartografie van de provincie die zich het zweet op het voorhoofd heeft ge werkt.' Met behulp van het AHN kwa men verborgen structuren te voor schijn en konden 'witte gebieden' wor den voorzien van archeologische verwachtingen. Anderzijds verdwenen er ook gebiedjes dankzij onderzoek. In de oude versie was de Romeinse Limes wel gewaardeerd opgenomen, maar Hitiers Atlantikwall niet. Dat is nu dankzij voortschrijdend inzicht wel het geval en er kwam zelfs een nieuwe legenda-eenheid Atlantikwall (paarse gekartelde lijn). 'Zoek morgen op de PC de duizend of vijf tienhonderd verschillen', aldus zijn tip. Downloaden is ook een mogelijkheid. ('Via dit venster kunt u de geselecteerde gege vens van dit Geografisch Informatie Systeem (GIS) ophalen voor toepassing/gebruik in eigen beheer. U dient daarvoor te beschikken over eigen GIS-software. De GIS-gegevens zijn direct in te lezen in ArcView. Als u ander GIS-software gebruikt kan het zijn dat u de gegevens moet omzetten naar een ander formaat.') Mag van de nieuwe kaart geen analoge versie verschijnen, er werd wel een reizende tentoonstelling met analoge pane len geopend. STEDELIJKE OPROEP "Iedereen kent de situatie: je moet en je weet niet waar het kan. Een café dan maar in? Wildplassen? De website publictoilets.org verzamelt wereldwijd de locaties van openbare toiletten, zodat je in de toekomst altijd snel kunt opzoeken waar je terechtkunt. Iedereen kan zelf een locatie invoeren, dus de inventarisa tie kan snel groeien. Het is mogelijk de geografische coör dinaten in te voeren, zodat het toilet met gps kan worden gevonden, maar lang niet iedereen doet die gegevens erbij, helaas. Het is typisch een site die je met een mobiel apparaat moet kunnen benaderen (en die het hebben van mobiel internet eindelijk nuttig maakt). Helpt allen publictoilets.org tot een succes te maken!" Dagblad De Pers, 16 maart 2007 Cultuurhistorische Hoofdstructuur Cultuurhistorische Hoofdstructuur provincie Zuid-Holland Favorfeten Zoeten Favorieten -0 Ga naar Koppelingen j http//w ww. zuid-hollandnl/chs Inhoud, dool. status Digitale kaart cultureel erfgoed Zuid-Holland Holland CHS begin Contact Teksten bij de kaart Links Lucht- «n grondfoto's 220 molens (zie ks Kaart voor gehele provincie beschikbaar! Vragen of opmerkingen? .Reageer hier bakïkqPi? en doelgroep Aameiding en waardering Initiatief, inspraak, status Gedrukte Waart, bestellen zuid-holland.nl Algemeen Uo«hikbar© j ll'ü'iw >V wjardc ;cQfcinA&ülO!a «ftsn CEO-INFO 2007-4

Geo-Info | 2007 | | pagina 46