'Het dilemma van de 51e breedtegraad'van Harry Alers (Geo-lnfo 2007/2) Grondwatermeter (2) Reactie Het plan om de geodetische referen tie op straat zichtbaar te maken in het centrum van Sittard in de vorm van een markering van de 51e breedte graad, spreekt ons als betreffende sub commissie van de NCG natuurlijk aan. Een leuk idee dat, waar mogelijk, na volging verdient! Het zou goed zijn als daar een tekstbord bij komt dat enige publiekgerichte maar ook vaktechni sche uitleg geeft. In zijn column verhaalt Alers hoe, bij na toevallig, ter elfder ure werd ont dekt dat deze breedtecirkel ongeveer 110 meter noordelijker ligt dan staat aangegeven op de topografische kaart en tot welke, kennelijk wat verwarren de, gedachtewisseling met de afdeling RD dit vervolgens leidde. Dit deel van de column eindigt met de conclusie, die in één zin wordt afgedaan: 'dat de topografische kaarten nog een ander grid hebben, komt omdat die nog steeds uitgaan van de oude RD-projec- tie.' Inderdaad! Maar waar het in deze zaak nu echt om draait, blijft in deze tekst helaas wat in het midden. Volle digheidshalve: het gaat hier dus om de stelselherziening van de Nederlandse geodetische referentie die wij in 2000 hebben doorgevoerd, waarbij is overge gaan van geografische coördinaten op de Bessel-ellipsoïde naar geografische coördinaten op de ETRS-ellipsoïde. Als daarvoor verantwoordelijke instantie hebben wij destijds veel publiciteit aan deze operatie gegeven, en de kernbe slissing om RD-coördinaten vast te houden - maar geografische gridlijnen te laten verschuiven! - was genomen op basis van uitvoerige consultatie van het gehele werkveld. (Terzijde: er is ook gekozen voor handhaving van een niet- ellipsoïdisch hoogtesysteem, zodat ook de NAP-hoogtes zijn vastgehouden.) Overigens is de term 'oude RD-projec- tie' onjuist, er bestaat er maar één. Alers schrijft dan over het dilemma waarin hij nu verkeert: de Bessel-posi- tie markeren of de WGS/ETRS-positie? Het lijkt mij dat keuze van de Bessel- positie, zeker op den duur, tot meer vragen en discussie zal leiden. In ieder geval zou daarmee een niet meer gel dende realisatie worden bestendigd. Mijn advies is dus: markeer de ETRS- positie. Goed dat door deze column het be wustzijn over deze aangelegenheid weer eens even aangescherpt wordt! En, ik moet bekennen: dat de verschui ving zo groot is, zou ook ik niet direct hebben gedacht. Reactie In Geo-lnfo 2007-2 vraagt Henk Hols- brink om reacties op de vraag of de beschreven grondwatermeter een geo detisch instrument is. Omdat het een instrument is dat volgens mij maar zelden door geodeten wordt gebruikt maar des te meer door bodemkun- digen, fysisch-geografen, (geo)hydrolo- gen en dergelijke lieden, is het geen basisgereedschap en dus niet geode tisch. Om het ook eens van een ander te horen, heb ik in Jaclcson (1997) Glos sary of geology. 4th ed. de definitie van 'geodesy' opgezocht: a) The science concerned with the de termination of the size and shape of the Earth and the precise location of points on its surface. Wttm b) The determination of the gravitatio nal field of the Earth and the study of temporal variations such as Earth tides, polar motion and rota tion of the Earth. Niets dus over het water dat zich in de bodem bevindt; het gaat altijd over het oppervlak van land en water. Diepte metingen in water en mijnmetin- gen moeten we hier maar even buiten laten. Ik weet niet of er in de Sippen- fennen een hoogte t.o.v. NAP is aange geven, dat zou geodetisch zijn, maar verder is het een soort dobber in een putje. Met de schaalverdeling kun je precies zien hoe het vloeistofoppervlak stijgt of daalt. Het is net als bij kwik in een kwikbarometer die je ook zo nodig als geodetisch instrument (hoogteme ter) kunt gebruiken. Er bestaan instrumenten die op ver schillende vakgebieden bruikbaar zijn omdat er een schaalverdeling op staat. Andere voorbeelden zijn een geo-drie- hoek op school, een maatlint van een naaister en de duimstok van een tim merman. Zijn dat ook geodetische in strumenten? Ik ben benieuwd wat an deren ervan vinden. fê GEO-INFO 2007-4

Geo-Info | 2007 | | pagina 47