Onderweg van Kadastrale Registratie en Kaart naar Basisregistratie Kadaster Ons is gevraagd om in het kader van '175 jaar Kadaster'een schets te geven van de ontwikkelingen rond automatisering bij het Kadaster. En om dat dan vooral te doen vanuit de kadastrale data zelf met een doortrekkende beweging naar de toekomst. Juist omdat er bij het Kadaster, zoals algemeen bekend, altijd een ietwat gescheiden sectorale aanpak bestond in de uitvoering van verschillende primaire kadasterprocessen (en gegevens) lijkt de keuze voor ons tweetal wel lichtelijk op typecasting. De een is opgegroeid binnen de administratief-juridische sector (AKR en HYP) terwijl de ander zijn werkzame leven bij de landmeet kundige en kartografische poot (LK!) doorbracht. En als extra argument geldt misschien ook het feit dat wij inmiddels al ruim tien jaar gezamenlijk een meer integrale beschouwing op kadastrale gegevens en processen uitdragen. Wie nu eigenlijk voor welk deel van de tekst verantwoordelijk is, moet daarom tamelijk eenvoudig uit de tekst zelf zijn af te leiden. Het artikel bestaat uit een chronologische, maar zeker niet volledige, impressie van de ontwikkelingen rond automatisering bij het Kadaster. De periode vóór implemen tatie van de huidige informatiesystemen (tot 1978) wordt vooral gekenmerkt door op ambachtelijke wijze bijgehou den losbladige registers, leggers en kaarten. Vanaf 1978 wor den de primaire informatiesystemen AKR en LKI geïmple menteerd. En sinds 1995 zijn we bezig met de integratie van processen en gegevens alsook met modernisering van deze primaire kadastersystemen. Vanuit de kadastrale data bezien, zou je de tijd nog kunnen indelen in vier fasen: tot 1978 de analoge periode: van 1978 tot 1995 is er sprake van een transitieperiode, de geleidelijke overgang van analoog naar digitaal en...; vanaf 1995 is er bij het Kadaster qua gegevens sprake van een vrijwel volledig digitale fase; een toekomstige periode, waarin qua kadastrale gege vens ingrijpende veranderingen worden verwacht. jaar Aadcisler è:- Vaalc is gesproken over de enorme ontwikkeling die het Kadaster heeft ondergaan door automatisering van haar processen en door de mogelijkheden die de techniek haar biedt. In een re latieve korte periode is de volledige kadastrale registratie gedigitaliseerd waardoor deze inmiddels nationaal en internationaal door een ieder kan worden geraadpleegd via internet. Maar welke ontwikkeling heeft de in houd van de registratie doorgemaakt? Kun je stellen dat de kadastrale gege vens eenzelfde explosieve ontwikke ling hebben gekend? Analoge periode (tot 1978) In de periode direct voorafgaand aan de implementatie van AKR werden, voor de vermelding van de eigendom van percelen en appartementsrechten, kadastrale leggers bijgehouden (fig. 1). Met behulp van een perceelsregister (Kad 71) en een algemene naamwijzer (Hyp 5) konden de kadastrale leggers worden geraadpleegd via de kadastrale aanduiding van percelen resp. via de naamgegevens van de eigenaar. ïn de kadastrale legger werd het deel en nummer van akten uit de openbare re gisters vermeld die relevant waren voor de vermelde percelen. Op deze wijze vormde de legger de toegang tot de openbare registers. De registers en leggers werden door ka dastermedewerkers bijgewerkt op ba sis van nieuwe ter inschrijving aange boden akten. Aan de hand van de gege- ansa a RRH 17 GEO-INFO 2007-4

Geo-Info | 2007 | | pagina 6