bod op het vlak van landinrichting veel kleiner wordt en daarop de hoe veelheid personeel kunnen aanpassen. Er is echter een andere keuze gemaakt. Overtuigd van de toegevoegde waarde die het Kadaster heeft bij gebiedsin- richting is ervoor gekozen om het pro ducten- en dienstenpakket aan te pas sen aan de gewijzigde behoeften bij de 'gebiedsinrichters'. De ambitie is rui mer geformuleerd dan alleen herverka- velen: het Kadaster wil een innovatieve partner zijn voor overheid en bedrijfs leven bij de duurzame inrichting van stedelijk en landelijk gebied en bij 'gro te' infrastructurele vraagstukken. Naast het bekende werk richt het Ka daster zich ook op het adviseren van ruimtelijke planners. Op grond van verkavelings- en GIS-expertise en gron dig inzicht in de waarde en betekenis van geo-informatie weet het Kadaster als geen ander in te schatten of ruim telijke plannen een reële kans van sla gen hebben. Desgewenst kunnen alter natieve ruimtelijke plannen worden aangedragen die een grotere realisatie kans hebben. Het nieuwe wettelijke en financiële re gime in de gebiedsinrichting vergt ge wenning en aanpassing. Die uitdaging gaat het Kadaster ten volle aan. De WILG staat... en daar wordt voorlopig niets aan gehangen. Andela Gerrie - Kneedbaar landschap, kneedbaar volk. De heroïsche jaren van de ruilverkavelingen in Nederland. Uitgeverij Thoth, 2000. Tot in de jaren 70 ging ruilverkaveling vaak gepaard met ernstige aantasting van het oorspron kelijke landschap. Ruiten de agrarische sector leidde dit tot een negatief imago voor landinrichting. Dit imago ijlde nog lang na, blijkens deze prentuit de jaren 80. Tegen woordig gaat de hark regelmatig de andere kant op; wa terlopen die destijds zijn gekanaliseerd worden weer mean derend gemaakt. Dit is niet alleen mooier, maar ook beter voor de waterhuishou ding. In tijden van droogte wordt het water langer in het gebied gehouden. TekeningGerard Lichtenbeld) van den Bergh Simon - Verdeeld land. De geschiedenis van de ruilverkaveling in Nederland vanuit lokaal perspectief, 1890-1985. Dissertatie Wageningen, 2004. Berkers Eric - Vol van vernieuwingsgedachten. Automatise ring bij het Kadaster 1945-2000. Walburg Pers. Buiter Hans en Jan Korsten - Land in aanleg. De Dienst landelijk gebied en de inrichting van het platteland. Walburg Pers, 2006. Geodesia, Landinrichting in perspectief, artikelenbundel 1998. Hieruit met name: Mr. J.W.J. Besemer - Het Kadaster als ondernemer in de landinrichting; ir. J.Gaastra MBA - Uitgeleide: Herverktivelen in de 21e eeuw; ir. F.B. Rosman - Transfer. Ontwikkeling van een nieuw toe delingssysteem. Gorter J.J. - Vijf en twintig jaren kadastrale ruilverkavelings- dienst, in: Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde, 1951. Roggema Roel - Omzien. Bundel ter gelegenheid van de pensionering van Roel Roggema van het Kadaster, 2000. De rol van het Kadaster in: De ruilverkaveling 'De Marne' in: Open Huis (intern blad ministerie VROM), 10-1986. In het begin van de 20e eeuw worden de eerste ruilverkavelingen in Nederland uitgevoerd. Van meet af aan heeft het Kadaster hierin een actieve inbreng, enerzijds als vastlegger van eigendoms- en ge bruiksrechten op de gronden en anderzijds als ontwerper van een billijke nieuwe grondverdeling. In een eeuw tijd is daardoor een unieke expertise opgebouwd die ook in hedendaagse en toekomstige ruimtelijke inrichtingsvraagstukken goed toegepast kan worden. De huidige GIS-technologie helpt mee om in de steeds complexere informatiebehoefte te kunnen voorzien. In the beginning of the 20th century, there were the first legal re-di vision and re-allotment of land in the Netherlands. From the start, the Dutch Land Registry Office played an active role, on the one hand as the recorder of ownership and use right and on the other hand as designer of a new and fair re-allotment of land. During the course of one century, the Dutch Land Registry Office has built up unique expertise that can be applied in current and future spatial planning issues. Current GIS technology mitigates the ever increa sing need for information. Résumé Les premiers remembrements ruraux ont été réalisés au début du 20ème siècle. Depuis, le cadastre a un apport actifd'une part com- me fixateur de droit de propriété et usage de terrains et d'autre part comme créateur d'une nouvelle répartition equitable des ter rains. Ln un siècle, une unique expertise s'est développée et elle peut être appliquée dans d'autres problèmes d'aménagement spatial. La technologie SIG actuelle contribue également dans le besoin d'information devenant de plus en plus complexe. 203 Literatuur Samenvatting Landinrichting bij het Kadaster Summary Re-allotment at the Dutch Land Registry Office Aménagement rural au cadastre GEO-INFO 2007-5

Geo-Info | 2007 | | pagina 10