coördinaten werden nog niet definitief genoemd omdat de grootte van het net afgeleid was uit de door de Duitsers reeds eerder gemeten basis bij Bonn. In 1913 werd bij Stroe een eigen basis ge meten. Het verschil met de berekende basislengte was minder dan een milli meter per kilometer, daarom werd er geen correctie in de coördinaten aan gebracht. Voltooiing De secundaire metingen voor de ver dichting van het le-ordenet werden uitgevoerd van 1898 tot 1928. De Eerste Wereldoorlog vertraagde het meten van de meer dan drieduizend secun daire punten doordat meetarbeiders in verband met de mobilisatie opge roepen werden. Een jaar na de voltooi ing van de metingen werden de coördi naten gepubliceerd. Hierdoor kon ook het Kadaster het netwerk gaan gebrui ken. De Rijksdriehoeksmeting had na 45 jaar toen 1,7 miljoen gulden en één mensenleven gekost. De heliotropist Z. Tap was namelijk in het eerste jaar van de le-ordemetingen door een misstap dodelijk ten val gekomen. De geschiedenis van de Rijks driehoeksmeting (vanaf 1930) Bijhouding en herziening Direct na de voltooiing bleek dat 290 punten verdwenen of verstoord waren. In 1930 werd daarom een deel van de taak en medewerkers van de Rijkscom missie overgeplaatst naar de nieuw ingestelde Bijhoudingsdienst der Rijks driehoeksmeting (RD) bij het Kadaster. Dit stelde de bijhouding veilig, maar veroorzaakte tevens een organisatori sche splitsing tussen het meten van de positie (RD) en de hoogte (NAP). Tijdens de Tweede Wereldoorlog wer den bijna vijfhonderd torens van het net beschadigd of zelfs geheel vernield. Bij analyse van de kwaliteit van het net in de jaren vijftig bleek het r-orde-net nog van uitstekende kwaliteit. Bij aan sluiting van het D-ordenet aan Duits land en Belgié werd dit dan ook niet opnieuw vereffend. In 1965 werd over de Afsluitdijk een basis gemeten met invardraden die geijkt waren op de ijle basis Loenermark. Ook de resultaten hiervan gaven geen aanleiding voor het bijstelen van het lc-ordenet. In de steden bleken echter veel onafhanke lijk van elkaar bepaalde RD-punten te tig. 1. Kaart van het V'-ordenet, foto van de O.L.V.-toren in Amersfoort en de eerste publicatie van de coördinaten. liggen. Daarom werd er besloten tot een totale herziening en uitdunning van het puntenveld van het 2e- en 3e-ordenet. De herziening duurde tot 1978. Als onderdeel hiervan werd in navolging van de Topografische Dienst het nulpunt van het coördinaatstelsel 155 km naar het westen en 463 km naar het zuiden verschoven. Nieuwe meettechnieken In de loop der jaren veranderde er veel in de manier van meten. Zo ging men radio- en infraroodafstandsmeters ge bruiken en werd een aluminium steiger gebruikt als tijde lijke meettoren. De heliotroop werd vervangen door een schijnwerper of een telescopische signaalmast. Daarnaast vergemakkelijkten mobilofoons de communicatie en com puters de vereffening. De belangrijkste verandering was de introductie van GPS als meetmethode in 1987. Door relatieve plaatsbepaling met twee GPS-ontvangers konden voor het eerst over grote afstanden nauwkeurige coördinaatverschillen worden be paald. Hierdoor werd men geconfronteerd met de systema tische fouten in het RD-net. Deze regionaal gecorreleerde fouten, die aan de rand van Nederland maximaal 25 cm ten opzichte van Amersfoort bedroegen, vielen binnen de specificaties van het net maar gaven problemen bij GPS-me- tingen. GPS-gebruikers verlangden herziening van het RD- stelsel, terwijl beheerders en gebruikers van geografische bestanden geen conversie van hun bestanden wilden. De huidige stand van zaken van de Rijksdrie hoeksmeting (in 2007) Aansluiting op Europa Het coördinaatstelsel van de Rijksdriehoeksmeting is sinds 2000 per definitie een afgeleide van het officiële Europese coördinaatstelsel ETRS89, dat op zijn beurt weer gekoppeld is aan mondiale coördinaatstelsels. De definitie van RD is onderdeel van de transformatie RDNAPTRANS™2004. Hier in zijn de historische fouten in het RD-net gemodelleerd. Daardoor zijn RD-coördinaten eenduidig om te rekenen naar het onvervormde ETRS89 en zijn de gepubliceerde RD- coördinaten ongewijzigd gebleven. GEO-INFO 2007-5

Geo-Info | 2007 | | pagina 12