Zijn er al Europese bestanden voor INSPIRE? iHSll Geo-Info in Praktijk Inspire komt eraan. Na de definitieve goedkeuring in november 2006 kunnen we nu serieus aan het werk om databe standen klaar te maken voor Inspire. De vraag rijst: is er al wat beschikbaar aan Europese bestanden? EuroGeograp- hics (EG), de organisatie van Europese National Mapping and Cadastral Agen cies (NMCA's), maakt zich druk om er voor te zorgen dat tenminste de basis referentiebestanden voor elkaar komen en dat deze vanuit de NMCA's worden aangeleverd. Dat vergt nog heel wat af stemming en overleg tussen alle Euro pese partners. Hoewel we in Nederland worden aangekeken op het uitvinden van polderen, lijkt het overeenstem ming verkrijgen op Europees niveau polderen in optima forma. Maar wat is er al aan datasets? De Topo grafische Dienst Kadaster werkt al jaren mee aan Europese datasets, niet voor INSPIRE maar vanuit de wens dat de be standen afkomstig uit de verschillende landen toch geharmoniseerd dienen te worden. Enkele producten liggen al op de plank. Ik zal ze hier doornemen, want het vermoeden bestaat dat deze toch nog onbekend zijn voor veel Ne derlandse gebruikers. Al sinds de jaren tachtig van de vorige eeuw wordt er gewerkt aan het harmo niseren van administratieve grenzen binnen Europa. Eigenlijk al vanaf het begin dat de automatisering zijn in trede deed, probeerde men de grenzen van Europa in één bestand te krijgen. Uiteraard nuttig voor de Europese ge meenschap om allerlei statistieken te verwerken in kaarten. De eerste versie zag het licht onder de naam SABE, het geen staat voor Seamless Administra tive Boundaries of Europe. Dit bestand is samengesteld op basis van de gege vens die de NMCA's verstrekken. In de beginfase leverde dat veel problemen op. Los van de vaak onvergelijkbare administratieve indelingen van de ver schillende landen, denk aan gemeenten en provincies (NL, Be), departementen (Frankrijk), Kreisen, Regierungsbezir- ken en Landern (Duitsland), waren er de uitwisselingsproblemen van de digitale bestanden (als die al beschikbaar wa ren). Echter die problemen zijn al lang overwonnen en het bestand wordt re gelmatig geiipdate en is inmiddels om gedoopt tot EuroBoundaryMap (EBM). Vanuit het wereldwijde initiatief Glo bal Map (GM) is in Europa het bestand EuroGlobalMap (EGM) ontstaan. Global Map heeft tot doel een werelddekkend geharmoniseerd bestand op te bouwen als basis voor milieu-monitoring en duurzame economische ontwikkeling en wordt samengesteld op de schaal 1:1.000.000. De bestanden worden door de afzonderlijke landen geproduceerd op basis van de Europese specificaties. EuroGeographics heeft het initiatief hiertoe genomen. De coördinatie en on derlinge afstemming van de bestanden wordt begeleid door de Finse National Land Survey en een aantal NMCA's die de coördinatie voor een beperkt aantal omringende landen verzorgen. Een bestand met meer details betreft het EuroRegionalMap (ERM). Dit be stand wordt vervaardigd op de schaal 1:250.000. Ook deze data dienen door de deelnemende landen op basis van de voorgeschreven specificaties te wor den geleverd. In Nederland is ERM ge baseerd op TOP250vector. Dit bestand is redelijk ingrijpend bewerkt om het in lijn te brengen met de ERM-specifi- caties. Vanaf 2004 is ERM van 7 landen beschikbaar. In de loop van 2007 zijn de gegevens van 32 landen beschikbaar, waarmee de EU25 en de EFTA landen zijn afgedekt. Het Nationaal Geogra fisch Instituut van België coördineert de productie. Een ander project van EG betreft Euro- GeoNames (EGN). Dit project beoogt het samenstellen van uitgebreide geharmo niseerde gazetteers (namenregisters) van Europa. Het dient onder meer om de geografische namen in alle talen en varianten kenbaar te maken. Denk maar eens aan Aken (Nederlands) Aachen (Duits) en Aix-la-Chapelle (Frans), waar mee allemaal dezelfde plaats wordt Nico Bakker bedoeld. In allerlei geografische en administratieve bestanden levert dat nu de nodige zoekproblemen op. Op dit moment worden door een project groep, onder leiding van het BKG (Bun- desamt fur Kartographie und Geowesen in Frankfurt am Main), de specificaties verder uitgewerkt. Het doel is uiteinde lijk dat elk land locaal een geharmoni seerde database beschikbaar stelt (en onderhoudt) die via webservices ontslo ten kan worden. In eerste instantie zal de database beperkt zijn tot woonplaat sen en algemene geografische namen als rivieren meren, gebergte- en streek namen. Later zullen ook straatnamen nodig zijn. Een recent initiatiefis de samenstelling van EuroDEM. Dit betreft een Europees digitaal hoogtemodel dat als basis moet dienen voor het maken van orthofoto's uit satellietbeelden. Dit wordt gebruikt voor het samenstellen van een Land Cover dataset. Ook hiervoor levert TDKa- daster de benodigde hoogtegegevens. De bovengenoemde bestanden EBM, EGM en ERM zijn zeker bruikbaar voor INSPIRE, maar voor veel toepassingen nog lang niet gedetailleerd genoeg. Voor INSPIRE moeten we toch naar een detailniveau overeenkomend met topo grafische kaarten op de schaal 1:10.000 a 1:25.000. Het harmoniseren daarvan is veel moeilijker gezien de uiteenlopende specificaties/legenda's van de huidige kaartseries in de Europese landen. Hier voor zijn de eerste stappen ook gezet. De EuroGeographics Expert Group on Information and Data Specifications werkt aan het vergelijken van de legen da's van digitale kaarten van meerdere Europese landen om een gezamenlijke legenda vast te stellen. De verschillen zijn groot, zowel voor wat betreft de datamodellen als de definities van de objecten. Van de volgende objectklas sen zijn vergelijkingen gemaakt: admi nistratieve indelingen, hydrografie en transport (wegen en spoorwegen). Het daadwerkelijk harmoniseren van de datasets op dit schaalniveau zal ech ter nog veel tijd en moeite kosten. Nico Bakker, Directie Strategie en Beleid, Kadaster E-mail: Nico.bakker@kadaster.nl GEO-INFO 2007-5

Geo-Info | 2007 | | pagina 14