delijke wijze diverse departementen van eikaars geografische informatie gebruik maken. Het besluitvormings proces in zowel DCC (Departementale Coördinatie Centrum) als NCC (Natio naal Crisiscentrum) tijdens rampen crisissituaties wordt zo optimaal on dersteund.' In de eerste fase moesten drie hoofd producten worden opgeleverd: de Geo Data Infrastructuur (door uit voering van een Proof of Concept); een advies aan het GI-beraad voor een vervolg; een conferentie (met Geo- OOV- specialisten en topambtenaren). Deze producten zullen nader worden toegelicht. Ontsluiting van geo-informatie In het project is gebruik gemaakt van gegevens die al beschikbaar waren bij de deelnemende partijen. Gezien de korte doorlooptijd van de eerste fase was het aanbod van de gegevens (in het juiste formaat) de verantwoorde lijkheid van de deelnemende partijen. Vanuit de projectorganisatie werd er wel kennis en advies beschikbaar ge steld om de deelnemers te helpen bij die ontsluiting. Vooraf waren 22 geo grafische bestanden als 'kanshebber' voor ontsluiting geïdentificeerd. Hier van zijn er aan het einde van het pro ject 17 ontsloten via de gerealiseerde GDI. De bestanden die niet konden worden ontsloten, waren onder meer niet beschikbaar in een geografisch formaat (bijvoorbeeld bevolkingsge gevens) of niet in het afgesproken formaat (bijvoorbeeld de vliegroutes). De belangrijke basisbestanden zoals luchtfoto's van LNV, wegenbestanden van Rijkswaterstaat, kadastrale kaar ten, de risicokaarten van VROM/IPO en de GBKN zijn alle ontsloten. Bij het ontsluiten van die bestanden gaat het in feite om uitwisseling van bedrijfsgegevens die in de werkpro cessen van de betrokken partijen cen traal staan. In de praktijk betekende dit dat er, vooral in het begin, enige aarzeling en schroom was om de bestanden te delen. Doordat in alle projectteams vertegenwoordigers za ten van alle deelnemende partijen, verdween deze koudwatervrees gedu rende het project vrij snel. Iedereen (h)erkende de meerwaarde van het de len van geo-informatie en het hebben Fig. 1. Door het ontsluiten van geo-informatie ont staat een gemeen schappelijk beeld. van een 'gemeenschappelijk beeld' door gebruik te maken van dezelfde geo-informatie. Haagse Ring Rijksweb De geo-informatiebestanden worden ontsloten en gedeeld over de zoge naamde 'Haagse Ring'. De Haagse Ring is een glasvezelnetwerk dat alle afzonderlijke netwerken van de depar tementen met elkaar verbindt. De Haagse Ring maakt ge bruik van de voorzieningen van het Netherlands Armed For ces Integrated Network (NAFIN), het bestaande netwerk van Defensie. Het (technisch) beheer is dan ook ondergebracht bij DTO, de telematica-organisatie van Defensie. Diensten die al gebruik maken van de Haagse Ring zijn het rijksover- heidsbrede intranet 'Rijksweb' en het datatransport voor de Algemene Rekenkamer. Voor het project GDI R&C is gebruik gemaakt van het Haag se Ring-netwerk en van het beveiligings- en autorisatieme chanisme van Rijksweb. Omdat Rijksweb aan alle 115.000 rijksmedewerkers een beveiligde en besloten intranetvoor- ziening biedt, was het voor het project een snelle en prakti sche maar vooral ook veilige oplossing. Dat betekent dat de door het project gecreëerde infrastructuur vanaf elke werk plek met Rijksweb toegankelijk is. De GDI-R&C oplossing vraagt dan ook om 'standaard werkplekken', dat wil zeggen zonder extra software, instellingen of speciale hardware, om de toegang zo eenvoudig mogelijk te maken. Het realiseren van de fysieke verbinding over netwerken en firewalls was een belangrijke activiteit, maar niet de groot ste uitdaging op netwerk-gebied. Het ging voornamelijk om vertrouwen en het samenwerken van verschillende partijen met verschillend beleid ten aanzien van beveiliging en het delen van informatie. Zo vereiste het beveiligingsbeleid van sommige ministeries, dat alle beveiligingsmaatregelen die al aanwezig waren in de centrale voorzieningen van Rijks web/Haagse Ring, binnen het netwerk van het ministerie werden gedupliceerd. Het is te vergelijken met twee zwaar beveiligde forten, met een kleine ophaalbrug ertussenin, binnen een zwaar ommuurde vesting. Ook is er in het pro ject voor partijen die niet op de Haagse Ring waren aange sloten, zoals Kadaster, IPO en landelijk samenwerkingsver band GBKN, een beveiligde verbinding gerealiseerd met deze Haagse Ring. Fig. 2. De risicokaart als voorbeeld van een kaartlaag. •oCiXKing^r GDI Rampenbestrijding Crisismanagement Kaaniagon Zoek Help I into GEO-INFO 2007-5

Geo-Info | 2007 | | pagina 26