wel nationaal, regionaal als lokaal opererende crisisorganisaties ge bruik van kunnen maken. Tenein de dit stap-voor-stap te realiseren, wordt vanuit dit spoor geadviseerd om met enkele veiligheidsregio's (inclusief de gemeenten en provin cie) zorg te dragen dat alle geo-in- formatie uit de nu beschikbare na tionale GDI regionaal toegankelijk wordt gemaakt op een vergelijkbare manier als op nationaal niveau. Het project had tevens als opdracht om een conferentie te organiseren. Deze conferentie heeft plaatsgevonden op 31 januari 2007 (dus na het einde van de eerste fase) op het Kasteel Ammer- soyen. Tijdens deze conferentie zijn de resultaten van de eerste fase gedeeld met professionals en topambtenaren uit de geo-sector en de veiligheidssec tor van Rijk en regio. Daarnaast is er vooruitgekeken naar de tweede fase. Ter inspiratie voor deze vervolgfase is er een debat gevoerd tussen de hoog leraren Henk Scholten (VU) en Ben Ale (TUD) uit de beide sectoren. In de middag zijn de handen uit de mouwen gestoken in workshops. De resultaten van de workshop zijn gebruikt voor de plannen en gedachten van fase 2. Op de conferentie hebben velen van de 140 aanwezigen hun instemming voor de tweede fase uitgesproken. Tevens zijn er contacten gelegd tussen de regi onale en landelijke professionals. Vooruitblik De sporen 1 en 2 zijn inmiddels door het GI-beraad goedgekeurd en van financiële middelen voorzien. BZK treedt hierbij, evenals voor fase 1, op als gedelegeerd opdrachtgever en Geo- novum als opdrachtnemer. Over spoor 3 is door het GI-beraad geconcludeerd dat nut en wenselijkheid zijn aange toond, maar dat verdere toepassing van deze faciliteit op regionaal niveau een verantwoordelijkheid is voor de raad van de multidisciplinaire informatievoorziening (raad MIV) en van de regio's zelf. Daarbij stelt het GI-beraad voor om de samenhang met andere lopende activiteiten in de regio te onderzoeken en waar mogelijk samen te werken. Inmiddels is de tweede fase gestart. Tot slot: burgers verwachten van de overheid dat deze met al haar kennis, informatie en middelen samenwerkt aan een veilige samenleving en dat de veiligheidspartners ook hierin naadloos samenwerken. De brandweerauto, die tij dens de Schipholbrand bij het verkeerde hek stond door onjuiste (geo-)informatie, wekt bij burgers ongeloof en on begrip op. De overheid moet haar informatie (beelden) de len, zeker voor de geo-informatie wat betreft. Een Nationale Geo Data Infrastructuur voor Rampen Crisismanagement maakt dat mogelijk. In de tweede helft van 2006 heeft een aantal (overheids)partijen de handen ineen geslagen, wat begin 2007 heeft geleid tot de eerste ope rationele 'Nationale Geo Data Infrastructuur'. Deze infrastructuur maakt het mogelijk door middel van webservices en open standaar den de reeds beschikbare geo-informatie te delen over de bestaande infrastructuur. Hiermee wordt een belangrijke bijdrage geleverd aan de samenwerking van de veiligheidspartners bij rampen en cri ses. In dit artikel wordt verslag gedaan van de totstandkoming van de infrastructuur in de eerste projectfase en wordt vooruit gekeken naar de fase van structurele beschikbaarheid. During the second half of 2006, various (public) stakeholders have joined forces and realised the creation of the first operational "Na- Fig. 4. De locatie tional Geo Data Infrastructure" in early 2007. This infrastructure van een discussie facilitates the sharing of already available geo-information using tussen de OOV- web sendees and open standards. Furthermore, it largely contribu- en Geo-sector tes to the cooperation of the stakeholders such as emergency services, the public prosecution service and municipalities during disasters and crises. This article describes the creation of the infrastructure in the first phase of the project and provides an outlook towards its structural availability. Résumé Dans la seconde moitie' de 2006 plusieurs partenaires (publics) ont rassemblé leurs idéés; ceci a mené au début de 2007 a la première infrastructure nationale de Géo-données. Cette infrastructure, a l'aide de services WEB et standards ouverts, offre la possibilité de répartir la GEO-information disponible. Ainsi un apport important a été réalisé quant a la collaboration des partenaires de sécurité lors des sinistres et crises. Un compte-rendu de la première phase de réalisation de Vinfrastructure est repris dans l'article et on envi sage la phase de disponibilité structurelle. 221 Conferentie Samenvatting Nationale Ceo Data Infrastructuur voor Rampenbestrijding Crisismanagement Summary National Geo Data Infrastructure for Disaster and Crisis Management Infrastructure nationale de Géo-données pour fa lutte contre les désastres et la gestion des crises GEO-INFO 2007-5

Geo-Info | 2007 | | pagina 28