Verslag GIN-studiedag Geo-informatie en Waterbeheer In de wereld van het waterbeheer speelt geo-informatie een belangrijke rol. Waterschappen, provincies, rijksdiensten en gemeenten vergaren, bewerken en analyseren geo-infor matie voor de uitvoering van hun taken op het gebied van waterbeheer. Op 14 februari 2007 vond bij het Waterschap Zuiderzeeland in Lelystad de GIN-studiedag Geo-informatie en Waterbeheer plaats. Deze dag werd door de verslaggevers in samenwerking met Bert Ludikliuize (Waterschap Velt en Vecht) georganiseerd en werd bezocht door ongeveer vijftig geïnteresseerden. In negen voordrachten, verdeeld over vier thema's, werd ingegaan op het gebruik van mobiel GIS bij waterschappen, de inmeting van waterkeringen, geoporta- len voor waterbeheer en hoogwaterinformatiesystemen. Thema Mobiel GIS De studiedag begon met een fraai overzicht door Sjaak van Popering (Geodan IT) over verschillende mobiel-GIS varian ten. Hij deelde deze in door te bepalen of het voor een toe passing van belang is de huidige locatie van de gebruiker te weten en of het van belang is een on-line verbinding met een corporate database te hebben. Off-line werken is vaak wel mogelijk maar levert ook problemen op bij de synchronisatie wanneer meerdere gebruikers aan het einde van de dag hun wijzigingen willen invoeren. Onder andere bij het nemen van watermonsters, vergunningverlening, schouwvoering, rattenbestrijding en calamiteiten kan mobiel GIS een waar devolle ondersteuning leveren voor de werkzaamheden van de waterschappen. De kosten voor mobiel-GIS werden volgens Van Popering binnen een jaar terugverdiend. Daarna ging Schelte Kooistra (Waterschap Hunze en Aa's) nader in op Schouwpad, een applicatie om vanuit een heli kopter de watergangen te inspecteren en aantekeningen te maken over watergangen die onvoldoende schoon zijn ge houden. Het waterschap heeft in 2003 een nieuw schouw- beleid ingevoerd waarin de analoge kaart werd vervangen door een mobiel GIS. Het bleek dat de bediening van het systeem zo eenvoudig mogelijk moest worden gehouden, omdat de schouwsnelheid vrij hoog ligt. In de jaren na in voering van Schouwpad is het aantal geschouwde kilome ters toegenomen, terwijl de bestede uren zijn verminderd. Verwacht wordt dat in 2008 de schouwkosten ten opzichte van 2003 zullen zijn gehalveerd. Een bijkomend voordeel van de snelle schouw- en verwerkingsmethode is dat er een snellere en gedetailleerdere rapportage aan de grondeige naren kan plaatsvinden. Hierdoor is het aantal klachten sterk gereduceerd. Thema inmeting van waterkeringen In de sessie over het inmeten van waterkeringen gaf Huug Haasnoot (Fugro-Inpark) een overzicht van de ontwikkelin gen van het FLI-MAP 400 systeem. Inmiddels beschikt Fugro- Inpark al over vijf van deze laserscanners, waarmee voor namelijk tracés worden opgenomen. Daarnaast beschikt Fugro-Inpark ook over een ALS50 scanner van Leica. Naast de laserscanner bevat het FLI-MAP 400 systeem ook twee vi deocamera's en twee digitale fotocamera's. Met de laatste kunnen beelden met 5-10 cm pixelgrootte worden opgeno- men. Dit jaar zal de meetfrequentie van de laserscanner worden verhoogd van 150 kHz naar 250 kHz waarmee öf een bredere strook öf een hogere punt dichtheid kan worden gevlogen. Stefan Flos (SJF projects support) be richtte over het detecteren van muta ties en deformaties door middel van het vergelijken van meerdere opnames met een laserscanner. Bij het water schap Stichtse Rijnlanden zijn stuk ken waterkering inmiddels twee keer gescand met een hoge puntdichtheid. De verschilbeelden geven een duidelijk inzicht in de groei van vegetatie, gewij zigde bebouwing en uitgevoerd onder houd aan waterkeringen. Bij de aller eerste interpretatie van de verschillen tussen de hoogtedata van de twee metingen leek het erop dat een stuk waterkering aan het verschuiven was. Bij inspectie in terrein bleek echter al spoedig dat de verschillen veroorzaakt waren door recent uitgevoerde locale kadeverbetering. De veranderingen aan dijken springen in elk geval dui delijk in het oog in de verschilbeelden (Zie figuur op rechterpagina). Thema Geoportalen Huibert Jan Lekkerkerk (Informatie Desk standaarden Water (IDsW) ging na de lunch op de noodzaak van het gebruik van standaarden bij uitwisse len van gegevens. De IDsW beheert in opdracht van alle waterpartijen een aantal standaarden waaronder: Aquo-Lex, definities; Aquo-domeinen; InformatieModelWAter (IMWA); UM Aquo (UitwisselModel Aquo) voor administratieve gegevens (Me tingen, Kaderrichtlijn Water); LMA (Logisch model Aquo). Dit framework van standaarden is ge borgd op NEN3610, die algemeen ge dragen is in geo-wereld. Het framework is via internet te raadplegen (www. aquo.nl of www.idsw.nl). Als voorbeeld besprak Lekkerkerk het gebruik van IMWA en GML2/3. In de praktijk zijn hier nog allerlei kantte keningen bij te plaatsen maar gecon cludeerd kan worden dat door het uit voeren van een aantal pilots de meeste kinderziektes van het gebruik van IM WA en GML intussen zijn verholpen. GEO-INFO 2007-5

Geo-Info | 2007 | | pagina 29