Samenwerken in het ik-tijdperk...? Geo-Info in Bedrijf Marc't Hart Het motto van ons nieuwe kabinet is: 'Samen werken, samen leven'. 'Samen geo bedrijven' is het motto van het GIS Congres in 2007. Dat kan geen toeval zijn. Maar kunnen we dat wel: 'samen werken'? 'Ketenintegratie', verticale samenwer king tussen verschillende overheden en horizontale samenwerking tussen dezelfde overheden, zijn aan de orde van de dag. En de overheid moet ook wel want de uitdagingen waarvoor zij zich gesteld ziet vanuit overheidspro gramma's als 'andere overheid' zijn ingrijpend, omvangrijk, veel in aantal en houden niet op bij de grenzen van gemeente, provincie of waterschap. Tegelijkertijd hebben we te maken met een maatschappij die in hoge mate geïndividualiseerd is. De afhankelijk heid van gezin, familie, vriendenkring of buurt is sterk afgenomen. Werken doen we thuis vanaf onze thuiswerk plek. Wie er naast ons woont, weten we in veel gevallen niet. Communiceren doen we via MSN of e-mail. Nog even en onze 'kennissenkring' is definitief vervangen door een Tiyve' op internet. Er kunnen echter ook veel positieve effecten genoemd worden. Mobiele te lefoons, internet en e-mail maken het mogelijk snel en direct met elkaar te communiceren. Als we willen 24 uur per dag. Dit geldt niet alleen voor in dividuen, maar ook voor organisaties. En wat een groot bijkomend voordeel is, waaiwan in de komende jaren veel verwacht mag worden, is dat iedereen (lees iedere overheid) in de nabije toe komst toegang kan krijgen tot eikaars gegevens. Open standaarden en open source producten maken het steeds makkelijker (geo-)informatie uit te wisselen en te gebruiken. Daarin moeten grote voordelen zijn te behalen. Geen CD-tjes meer rond sturen, ontvangen, installeren en da tasets actualiseren. Geen uitgebreid vooronderzoek meer bij het opstel len van een nieuw bestemmingsplan, maar beginnen met een bezoek aan het juiste (geo-)dataportaal levert alle benodigde basisgegevens. Een bijko mend voordeel is de mogelijke demo cratisering van dit proces. Het is niet meer voorbehouden aan de specia listen, maar iedereen (burger, belan genorganisatie of bedrijf) die wil mee denken kan beschikken over dezelfde basisinformatie. Zie daar de gewenste transparantie van onze overheidspro- cessen! Belangrijk hierbij is een goede cen trale regie. Laten we er naar streven dat iedere overheid straks eenvoudig toegang kan krijgen tot een basale set basisgegevens, zoals bijvoorbeeld de topografische en de kadastrale kaart, luchtfoto's, ruimtelijke plannen, adressen, gebouwen en bedrijven, zon der dat daarbij weer geld rondgepompt moet worden tussen de verschillende overheden. Ook daarbij is samenwerking, afspra ken maken en afspraken nakomen het devies. Alleen dan kunnen we de komende jaren een grote stap maken met elkaar. Daarvoor is durf, moed, ambitie en vertrouwen nodig. Er moet voldoende durf zijn om een hoge maar haalbare ambitie na te streven. Men sen, individuen, maar ook overheden en bedrijfsleven moeten de moed heb ben elkaar te vertrouwen, naar elkaar te luisteren, van elkaar te leren en open staan voor eikaars ideeën. Alleen dan kan samenwerking een succes worden. 'You're all individuals!' roept Brian de menigte toe in Monty Python's 'Life of Brian'. 'Yes, we're all individuals!' roept de menigte in koor. Gelijk heb ben ze, maar wel met elkaar samen werken graag! Mare 't Hart, Senior consultant GEON E-mail: m.t.hart@geon.nl GEO-INFO 2007-5

Geo-Info | 2007 | | pagina 36