gSn rokko), slavenexport (West-Afrilca), jaar van onafhankelijkheid en bevolkings- pyramides (Afrika), vulkanisme (Indo nesië), economie (Japan), oliewinning (Midden-Oosten), aardbevingen (Tur kije), het verdrogen van het Aralmeer en de hoogste bergen c.q. grootste lan den en inwoneraantallen (Azië), en Va ticaanstad en de Etna (Italië). Dit leidt tot een levendig beeld. Metadata Bij de thematische kaarten staan bron en jaartal goed aangegeven. Er wordt niet geïnformeerd over projecties; bij enkele kaartfragmenten (Marokko, IJs land, en de bij het landschapsdeel uit vergrote details van de topografische kaart) staat de schaal niet vermeld. De legenda's geven over het algemeen voldoende informatie: met uitzonde ring van kaartblad 48 zijn ook de voor economische kaarten gebruikte sym bolen goed gestandaardiseerd door de atlas heen. Het is moeilijk voor een kleine uitgeve rij om de noodzakelijke documentatie goed bij te houden, en een antwoord te G I N krijgen op vragen als: wat zijn de veran deringen in nieuwe hoofdsteden, gren zen, kanalen en stuwmeren, wat zijn de meest recente inwonertallen van steden? Wanneer men maar enkele at lassen voert, is het moeilijk de overhead te financieren dat nodig is voor dat do cumentatiewerk. Maar blijkbaar heeft men hier toch geen problemen mee ge had: het materiaal is goed up-to-date. Formaat De atlas heeft een plezierig ruim for maat (34x24cm) en hoewel de band goed openvalt, heeft men toch prak tisch geen gebruik gemaakt van de mogelijkheid om een kaart over twee naast elkaar staande pagina's op te ne men. Waar dat wel gebeurt, heeft men een mijn inziens een onnodige overlap van 2-3 cm genomen. Consequentie van de beperking van de kaarten tot één pagina is dat de te karteren gebie den ófwel op een kleine schaal ófwel dwars worden afgebeeld. Dit laatste is ongelukkig wanneer het daarmee haaks op de tegenoverliggende kaart komt. Dat doorbreekt de leesrichting en maakt het vergelijken van kaarten te moeilijk. Azië is op een te kleine schaal afgebeeld (Noord- en Zuid-Ame- rilca 1:25 miljoen, Afrika 1:37 miljoen, Azië 1:52 miljoen). Met een andere projectiekeuze en het eventueel door breken van het kader was een grotere schaal mogelijk geweest. Conclusie Het is door kleurstelling en de variatie aan thema's en in de atlas opgenomen foto's een levendige atlas geworden. Kartografisch gezien (en dat betekent dat we in Nederland gewend zijn aan, en verwend met een bepaald kwali teitsniveau) kan hij niet op tegen de concurrent. Didactisch gezien is de eilandkartografie verouderd maar verder is alles aanwezig om aan de be hoeften van basisscholen en de lagere klassen van het voortgezet onderwijs te voldoen. De geschiedenislcaarten ge ven de atlas een extra dimensie. Mede gezien de prijs lijkt aanschaf van de atlas daardoor vooral bepaald te zullen gaan worden door andere dan financi ële of kartografische motieven. David Cobb, Crossroads: bridging the digital divide; Jürg Bühler, Toporama IMS: ein in- teraktiver Kartenkatalog mit raum- lich-graphischer Suche mittels Koor- dinaten; Sjoerd de Meer, De schat van Corpus Christi: VOC-kaarten boven water. Onder redactie van Marc Hameleers en Marco van Egmond, uitgave GIN, 2007 (GIN-Publicatiereeks nr. 3. Gebruik, be heer en toekomst van kaartcollecties, 68 p., prijs 9,50 incl. porto. Dit deel is te bestellen via: info@geo-info.nl GIN-Publlcatie 3: Gebruik, beheer en Het merendeel van de artikelen in deze publicatie werd als lezing ge presenteerd op de studiedag 'Gebruik, beheer en toekomst van kaartcollecties' van de werkgroep Geschiedenis van de Kartografie die gehouden werd op 22 no vember 2006 in het Gemeentearchief en het Maritiem Museum, beide te Rotter dam. De artikelen van David Cobb en Jürg Bühler werden vanwege hun verwant schap met het dagthema toegevoegd. De publicatie bevat bijdragen van: Adri den Boer, Verslag van de studie dag Gebruik, beheer en toekomst toekomst van kaartcollecties van kaartcollecties; Erik Walsmit, De hulp van online databases bij historisch kartogra fisch onderzoek; Mare Hameleers, De visie van het Stadsarchief Amsterdam op de ontsluiting en toegankelijkheid van kaarten en ander topografisch beeldmateriaal; Frank Kenselaar, De kaart van Rotter dam: verleden - heden - toekomst; Jeanine Tieleman, Een nieuwe toe komst voor koloniale kaarten: www. kit.nl; VAN ELDERS IN DE WERELD... Zowel de stichting De Hollandse Cirkel als de re-enactors van Het Leege Land kennen hun tegenhangers elders in de wereld: 'Surveyor's Historical Society will hold its annual Rendezvous '07 on September 13-15, 2007, at the George Washington Birthplace National Park. Friday and Satur day will have classroom sessions in the morning with nati onally recognized speakers enlightening us about the life and times of George Washington - especially his work as a surveyor. Friday afternoon will see field exercises and the Friday evening picnic will feature Dave Ingram s barbeque chicken. Saturday afternoon will offer a number of activi ties including more field exercises, a swap meet, and other demonstrations. Re-enactors from around the country are invited to set up their survey camp on the grounds to educate and entertain visitors and school groups that come to the birthplace.' Bron: www.sun'eyhistory.org GEO-INFO 2007-5

Geo-Info | 2007 | | pagina 49