Een schat aan zeer zeldzame kaarten van de Verenigde Oostindische Compagnie kortgeleden ontdekt in het Corpus Christi College in het Engelse Oxford is terug in Nederland! Ze lagen driehonderd jaar opgeborgen en waren in de vergetelheid geraakt. Een deel is getekend door de vermaarde kaartenmaker JoanBlaeu. Het is belangrijk Nederlands erf goed en een rijke aanvulling op de internationaal befaamde kaartencollectie van het Maritiem Museum Rotterdam. De kaarten van de VOC waren topge heim. Ze werden niet gedrukt, maar met de hand getekend om de oplage zo klein mogelijk te houden. In Amsterdam en Batavia had de VOC haar eigen kaarten- makersbedrijf. Willem, Jansz. Blaen en diens zoon en kleinzoon, beide Joan Blaeu genaamd, waren gedurende het grootste gedeelte van de zeventiende eeuw de officiële kaartenmakers van de VOC. De kaarten werden vaak op duurzaam per kament getekend. Ze werden voor de duur van één reis aan de schipper en stuurlie den verstrekt. Daarna dienden ze weer bij de VOC te worden ingeleverd. Op het kwijtraken van de kaarten stonden hoge boetes. Desondanks vielen kaarten soms in handen van bijvoorbeeld de Engelse concurrent. De mooiste kaarten uit de Corpus Christi Collectie zijn nu in één unieke verzamel- map bijeengebracht. Prachtige kaarten van Indonesië, China, en India. Acht daarvan zijn getekend door JoanBlaeu, kaartenmaker van de VOC tussen 1638 en 1673. Bijzonder en uiterst belangrijk zijn de kaarten die in Batavia zijn vervaardigd. In de map bevindt zich ook een aantal andere unieke kaarten uit de collectie van het Maritiem Museum die een context bieden voor de Corpus Christi Collectie. Allereerst kaarten uit de zestiende eeuw, zoals een wereldkaart uit 15-15 en een blad van de beroemde wereldkaart van Gerard Mercator uit 15-69, waarvan het Maritiem Museum Rotterdam het enige eigentijds ingekleurde exemplaar ter wereld bezit. Vervolgens manuscriptkaarten van de Yortugees Bartelomeo de Lasso uit 15-90. Op basis hiervan vervaardigde Tetrus Plancius ondermeer zijn 'specerijenkaart' die ook is opgenomen. Verder treft u aan de unieke en fraai gekleurde plattegrond van Batavia door HendrickFokken en unieke landverkenningen van bijvoor beeld de westkust van Australië vervaar digd door VOC-personeel in de tweede helft van de de eeuw. De lijst van opgeno men kaarten geeft u een compleet over zicht van alle kaarten die de map bevat. De selectie van kaarten is gemaakt door Sjoerd de Meer en Frits Loomeijer die samen ook auteur van de handleiding zijn. Beide auteurs zijn verbonden aan het Maritiem Museum Rotterdam, Sjoerd de Meer als conservator en Frits Loomeijer als algemeen directeur. Graag stellen wij u in staat in te tekenen op deze exclusieve met de hand genum merde uitgave die in een gelimiteerde oplage verschijnt. De prijs waarvoor deze uitgave wordt aangeboden bedraagt 5-4.5-,De eerste 500 intekenaren profiteren echter van een speciale prijs en betalen 4.4.5-,[inclusief verzend kosten]. Een voordeel dus van maar liefst 100, U tekent in door onderstaande bon inge vuld op te sturen naar Uitgeverij Walburg Pers, Antwoordnummer 87,7x00 VB te Zutphen. Een postzegel is in dat geval niet nodig. Na ontvangst van uw intekening zenden wij u een bevestiging met een factuur. Het nummer dat uw exemplaar krijgt wordt bepaald door het moment waarop wij uw intekening ontvangen. Na ont vangst van uw betaling is uw intekening definitief. Indien uw betaling vóór 1 augustus 1007 is ontvangen, wordt uw naam opgenomen in de lijst van intekena ren die achter in de handleiding wordt opgenomen. Indien u hier geen prijs op stelt, geeft u dit dan aan op de bon. DE MOOISTE KAARTEN IN EF.N VERZAMELMAP BIJEENGEBRACHT... OVER DE AUTEURS TEKEN IN EN BESPAAR 1O0, wat moe:t u doen?

Geo-Info | 2007 | | pagina 55