hoeveel grond elke rechthebbende in welke deelgebieden moet krijgen. Per deelgebied wordt het dan kloppend gemaakt, of 'vereffend' zoals men het in geodetische termen noemt. Op dat moment is dus nog niet bepaald welke percelen de rechthebbenden gaan krij gen, alleen hoe hun gronden verdeeld worden over de verschillende deelge bieden. Vervolgens moet de grondver- deling nog worden omgezet in een concrete kavelindeling. Ondanks diverse pogingen is het tot nu toe niet goed gelukt om het kavel- indelingsontwerp te automatiseren. Weliswaar zijn er diverse handige di gitale hulpmiddelen, maar het blijft voornamelijk ambachtelijk handwerk. De automatisering In een landinrichtingsproject worden de eigendomsgegevens van vaak meer dan duizend rechthebbenden heror- dend. Om dit arbeidsintensieve proces efficiënter te laten verlopen, is men al in de jaren zestig begonnen het ontwik kelen van het systeem ARAK (Automa tisering RuilverkavelingsAdministratie Kadaster). In 1972 was het eerste ge deelte van het systeem klaar - lang voordat het AKR-systeem voor de ka dastrale registratie het levenslicht zag. Toen het AKR-systeem eenmaal klaar was, werd ARAK uitgebreid met een functie om de nieuwe toestand die met de notariële akte van toedeling bekrachtigd wordt, automatisch van ARAK naar AKR over te brengen. Ook kon het ARAK-systeem een concept tekst voor de akte van toedeling opleve ren. De eindverantwoordelijkheid voor de akte bleef natuurlijk bij de notaris liggen, maar deze werd (en wordt nog steeds) aanzienlijk ontlast door het kadastrale voorwerk. ARAK richtte zich vooral op admini streren. Maar landinrichten is ook ont werpen. Het proces om de nieuwe toe stand eerst per deelgebied kloppend te maken, is rond 1970 samen met de Technische Hogeschool Delft geauto matiseerd. Het hiervoor ontwikkelde ATOR-systeem (Automatisering Toede- lingsOntwerp Ruilverkaveling) bevatte een ingewikkeld, maar effectief, heu ristisch algoritme. Een later optimali- serings-algoritme op basis van lineair programmeren bleek in de praktijk niet goed te voldoen. Sinds 1998 is het systeem Transfer in gebruik waarin on derdelen van beide algoritmes gecom bineerd worden. Rij een herver kaveling worden veel belangentegen elkaar afgewogen. Ue terinzagelegging van het ruilplan is een belangrijke gebeurtenis. 201 Bijna twintig jaar nadat de ruilverkavelingsadministratie geautomatiseerd werd, stapte men ook voor de kaart over van analoog naar digitaal. Na een intensieve marktverken ning werd in 1987 het Finse systeem FINGIS aangeschaft. Bijzonder aan dit systeem was dat het niet alleen geschikt was voor digital mapping, maar dat ook de topologie van de percelen en kavels continu bijgewerkt werd. Dit is een cruciale eigenschap voor het ruilverkavelingsproces, want tijdens het ontwerpen van nieuwe kavels wil men steeds we ten of deze de juiste grootte hebben. Een andere bijzonderheid was de mogelijkheid om vanuit de kaart de administratieve database bij te werken en te raadplegen. ARAK werd daartoe vervangen door een moder ner systeem op basis van een netwerkdatabase. Die karto- grafisch-administratieve koppelingen moesten destijds nog helemaal zelf gebouwd worden, want op de markt was zo iets nog niet voorhanden. Wat toen hypermodern was, wordt nu nog steeds gebruikt, maar is technisch wel verouderd. In toenemende mate wordt dan ook Maplnfo als aanvullend systeem gebruikt. En binnenkort start de ontwikkeling van een geheel nieuw landinrichtingssysteem op basis van GeoMedia en Oracle. Zullen we daar ook weer twintig jaar mee vooruit kunnen? De toekomst 2007 is een belangrijke mijlpaal in de geschiedenis van de landinrichting. Op f januari van dit jaar is de Wet In richting Landelijk Gebied in werking getreden. Belangrijk kenmerk van de nieuwe wet is dat de zeggenschap over de inrichting van het landelijk gebied in belangrijke mate is verschoven van het Rijk naar de provincies. De provincies krijgen daartoe van het Rijk een Investeringsbudget Lande- GEO-INFO 2007-5

Geo-Info | 2007 | | pagina 8