W -,w ""J Leens rol van het Kadaster dan ook nauwelijks 'M Het Kadaster heeft nooit de leiding gehad in landinrichtingsprojecten, maar trad altijd op als adviseur. Hierdoor heeft het zich een bescheiden rol aangemeten, waarbij enigs zins op de achtergrond ('in het backoffice', volgens modern taalgebruik) sober en seri eus gewerkt wordt. In de - overigens zeer le zenswaardige - boeken over de geschiedenis van de landinrichting. Kneedbaar landschap, kneedbaar volk en Land in aanleg, wordt de belicht. Het gebrek aan erkenning en waar dering datje hieruit zou kunnen afleiden, heeft bij de medewerkers wel eens zoge naamde 'Calimero-gevoelens' opgeroepen. Er zijn echter ook enkele gevallen bekend waarin tevredenheid of juist ontevreden heid in de streek aanleiding waren om de naam van de kadastermedewerker breed uit te meten. Het gebied rond het Gelderse Lievelde is in de jaren vijftig van de twintigste eeuw herverkaveld. Tijdens deze ruilverkaveling was daar namens het Kadaster landmeter Witt actief. We kennen hem beter als de latere professor Witt van de Technische Ho geschool Delft. Kennelijk heeft deze land meter dusdanig goed werk geleverd, dat er een weg naar hem genoemd is: de Landme ter Wittweg. Veertig jaar later is hetzelfde gebied opnieuw verkaveld. Bij de start van dat project is nadrukkelijk gesteld dat het uitvoeren van een tweede herverkaveling te maken had met gewijzigde omstandigheden en inzichten ten aanzien van landbouw en natuur. De eerste ruilverkaveling is geen broddelwerk geweest en de Landmeter Witt weg mocht zijn naam behouden. Het kan ook anders. In de ruilverkaveling De Marne in het noorden van Groningen moest volgens het landinrichtingsplan een bosje aangelegd worden in de omgeving van een boerderij. Een delegatie van de ruilverkave lingscommissie trad daarom in overleg met de betreffende boer om de exacte begrenzing voor het bosje te bepalen. Zij konden er niet uitkomen, omdat de boer er bij elk alterna tief op achteruit zou gaan en de ruilverka velingscommissie geen mogelijkheid had om het beplantingselement in het door het provinciebestuur vastgestelde plan te laten vervallen. De boer was boos. maar uitte dit gelukkig op een ludieke manier. Hij plaatste een groot bord voorzien van de tekst: 'Hier komt het Roggema-bos'. Dit was een recht streekse verwijzing naar de medewerker van het Kadaster, ook al was deze slechts de boodschapper van het slechte nieuws. Gelukkig ligt de waardering voor de Kadas termedewerkers doorgaans dichter bij het eerste voorbeeld dan bij het tweede. Het 'Roggemabos' is er wel gekomen. schalige herverkavelingen. Het ver plichtende karakter van de wettelijke herverkaveling is uit de mode. Hoewel gebiedsontwikkeling zeer in de aan dacht staat, is herverkaveling daar niet langer een vanzelfsprekend onderdeel van. En voor zover er gronden geruild worden, zal meer en meer geprobeerd worden dit kleinschalig en op vrijwil lige basis te realiseren. Voor dergelijke grondruilen zijn ook tal van regionale kavelruilstichtingen actief. Het Kadas ter is op deze ontwikkeling ingespron gen door samenwerkingsverbanden aan te gaan met zulke stichtingen, de land- en tuinbouworganisaties en de Dienst Landelijk Gebied. Veelal onder zoekt het Kadaster welke grondruilen bijdragen aan de realisatie van de ge stelde maatschappelijke doelen. Dit alles neemt niet weg dat er na 2010 waarschijnlijk veel minder verkave lingsopdrachten zullen zijn dan nu. Dit vooruitzicht maakt beleidskeuzes noodzakelijk. De dienst zou simpelweg kunnen accepteren dat het werkaan- S»! 0.8 04 Stort ,Op Stee 0.2 Douwen Moestop lijk Gebied (ILG). Weliswaar moeten van dit geld rijksdoelen ter attentie van het landelijk gebied gerealiseerd worden, maar de wijze van besteding van het budget wordt niet meer in detail door het Rijk voorgeschreven. Met het oog op het succesvol kunnen invoeren van het nieuwe beleid heeft de minister van LNV reeds enkele jaren geleden besloten dat lopende landinrichtingsprojecten versneld moeten worden afgerond. In 2010 mag er geen enkel 'oud' landinrichtings project meer gaande zijn. Voor het Kadaster heeft dit aanzienlijke consequenties. Zo moet er momenteel veel inspanning geleverd worden om de lopende projecten in verhoogd tempo af te ronden. Minstens 20 jaar lang is het aantal mensen dat in de land inrichting werkzaam is, gestaag afgenomen. De inzet van steeds meer ICT heeft geleid tot een aanzienlijke efficiency verbetering. Sinds een jaar of drie groeit het aantal mensen echter weer als gevolg van het hoge werkaanbod. Vanwege schaarste op de arbeidsmarkt zijn daarbij ook mensen met een niet-landmeetkundige achtergrond geworven. Wat be gonnen is als een noodsprong blijkt achteraf een zegen te zijn. Door de grotere spreiding in expertise van medewer kers kan een meer klantgerichte service verleend worden. Dc gevolgen van de nieuwe wet gaan voor het Kadaster echter veel verder dan het tijdelijk leveren van extra veel inspanning. Het is te verwachten dat er in de nieuwe pro jecten onder de WILG veel minder sprake zal zijn van groot- CEO-INFO 2007-5

Geo-Info | 2007 | | pagina 9