Geo-Info in Onderzoek en Onderwijs De doos van Pandora Ramon Hanssen Ik word er erg ongelukkig van. Er was een tijd, het zal zo rond 1994 geweest zijn, dat email nog vooral een fantas tische uitbreiding van de gebruikelijke communicatievormen was. Ik zocht schoorvoetend contact met collega's aan de andere leant van de oceaan. Een mailtje terug was een feest, waar ik 's avonds thuis enthousiast over vertelde. Het leek, denk ilc, een beetje op het gevoel wanneer je nu de aarde eens nauwgezet bekijkt met Google Earth: euforie, fantastisch, wat een verbete ring in inzicht in vergelijking met die Bosatlas! Email kende ook zo'n tijd van euforie. De verbeteringen spraken voor zich: relatief laagdrempelig contact (zonder archaïsche aanhef, rechts uit gelijnde datum en hoogachtende af sluiting), meer to-the-point, meteen op de plaats van bestemming en dus een efficiëntere communicatie. En geen Tipp-Ex meer. Tegenwoordig is dat bij mij, en velen in mijn omgeving, anders. Ik noem mijn mailbox, in goed Nederlands de email-doos, ook wel de doos van Pan dora: liefst niet openen, want dan ko men alle rampen, zorgen en ziekten er uit. Als het dan echt moet, even schrap zetten: vijftig nieuwe mailtjes in een lijst waar er nog zevenhonderd zitten waar ik eigenlijk iets mee moet doen. Schuldgevoelens bekruipen me, eigenlijk was er gisteren ook nog een aantal waar ik op had moeten reage ren, en eergisteren was dat ook zo... Eerst maar eens de nieuwe wegwerken. Sommige kan ik meteen verwijderen, andere met een 'ja' of'nee' beantwoor den. Dan is er nog de categorie afspra ken, snel even via een email gemaakt: lijdzaam zie ik toe hoe mijn geplande onderzoekstijd wordt gereduceerd tot onder het nulpunt. Komt dit bekend voor? Ik hoor het in ieder geval wel steeds vaker. Wat zijn de consequenties, en wat is er aan te doen? Allereerst de consequenties. Dat zijn meestal primaire emoties zoals ir ritatie, schuldgevoel over niet nageko men afspraken, paniek, jachtigheid, uiteindelijk via slapeloosheid leidend tot stoïcisme. Natuurlijk zijn er ook de leuke berichten maar de balans is toch wel doorgeslagen, wat mij betreft. Een tweede consequentie is een dra matische omslag van kwaliteit van het geschrevene naar kwantiteit. Het is de paradox van de efficiëntie: doordat we efficiënter werken, kunnen we meer doen en met zeer veel partijen tegelij kertijd contact hebben. Maar alhoewel de communicatie sneller is, blijft de hoeveelheid tijd om projecten uit te voeren gelijk, waardoor de efficiëntie- winst weer teniet wordt gedaan. Een benedenwaartse spiraal dus. Het eerste slachtoffer hiervan is de kwaliteit van onze activiteiten, in mijn geval onder zoek en onderwijs. Omdat kwaliteits verlies veel minder objectief te meten is dan kwantiteitswinst, lijkt het alsof het saldo positief is. De vraag is hoever je hiermee kunt gaan. Zit er ergens een grens aan? Wat mij betreft wel. Ik denk dat de tijd rijp is voor een omke ring van de spiraal, in bovenwaartse richting. Dat betekent dus, controver sieel genoeg, bewust inefficiënter wer ken wat betreft kwantiteit en meer tijd voor kwaliteit. Wat is er aan te doen? Ooit heeft ie mand mij het DELLE principe geleerd: 'Durch einfach liegen lassen erledi- gen'. Het is een bruikbaar principe, be doeld voor stapeltjes nog te voltooien acties. Het bleek dat wanneer je deze stapeltjes maar lang genoeg laat lig gen, je na verloop van tijd de helft van deze acties gewoon kunt weggooien aangezien ze ondertussen blijkbaar al opgelost zijn. Voor email werkt het ook verbazingwekkend goed. Natuurlijk ontstaan er ook problemen maar wan neer deze urgent en belangrijk genoeg zijn, volgen er vanzelf herinneringen. De opstelling is weliswaar niet zo so ciaal, dat geef ilc meteen toe, maar compenseert de verlamming die zou ontstaan wanneer je op elke email zou moeten reageren. Op deze manier ont staat vanzelf de noodzakelijke inflatie van het belang van email. Van een be kende kreeg ilc de tip altijd slechts de emails van gisteren te beantwoorden, en niet die van vandaag. Ook het pro beren waard misschien. Toen Pandora uiteindelijk toch haar nieuwsgierigheid niet kon bedwingen, opende ze de van Zeus gekregen doos. 257 Alle rampen, ziekten en zorgen lcwa- men er uit tevoorschijn en verspreid den zich over de wereld, en aan het on bekommerde bestaan van de mensen kwam een einde. Pandora klapte het deksel snel dicht maar het was al te laat: alleen de hoop zat nog in de doos opgesloten. Deze zit dus blijkbaar nog ergens in mijn inbox... of misschien is zelfs de hoop door mijn spamfilter naar mijn junkmail gestuurd. Wanneer u op deze column wilt reage ren of goede adviezen wilt geven, stuur me gerust een email. Het lean even du ren voordat ilc antwoord. Ramon Hanssen, Universitair hoofddocent Instituut voor Aardobservatie en Ruimtevaartsystemen (DEOS), Technische Universiteit Delft E-mail: r.f.hanssen@tudelft.nl GEO-INFO 2007-6

Geo-Info | 2007 | | pagina 15