Georadar De Leeuwarder Courant van 3 maart 2007 beschreef onder de kop 'Geo radar loopt als een trein' een nieuwe uitvinding voor het razendsnel in kaart brengen van de ondergrond van een be staande spoorweg. Dit nieuwe systeem is ontwikkeld na jaren denkwerk door Nederlandse ingenieurs bij Grontmij Maunsell ICS uit Zwolle, in samenwer king met de Duitse partner Ground Control. Hiermee kan het spoorbed tot twee meter diep en drie meter breed worden opgenomen en kan er een 'car diogram' worden getekend. Door een andere signaalkracht en afstelling te kiezen kan maximaal een diepte van tien meter worden bereikt. Onder de opnametrein hangen drie radars op veertig centimeter boven de rails, zoda nig dat er een lengteprofiel, een dwars profiel en een driedimensionaal beeld op het cardiogram zichtbaar kunnen worden gemaakt. Het betreft hier dus niet-zichtbare topografie. Op dat car- WËËi diogram lean worden afgelezen hoe de kwaliteit van het spoorbed is en aan welke trajectdelen er urgent onder houd of vernieuwing moet worden ge pleegd. Daarmee kan het ondergrondse deel van de 6.500 kilometer spoorweg in Nederland in een maand in kaart worden gebracht. De planning voor uit te voeren reparaties en het berekenen van het benodigde reparatiemateriaal kan geheel aan de uitkomsten van Ge oradar worden ontleend. Op Railtech 2007, een Europese beurs gehouden op 27, 28 en 29 maart van dit jaar in de jaarbeurs te Utrecht, kon met Georadar worden kennisgemaakt. Al rijdende op de werktrein met een snelheid van hon derd 1cm per uur kan op een laptop op het cardiogram worden geconstateerd in hoeverre het traject onderhouds- behoeftig is. Dat er behoefte kwam aan goed gereedschap om de kwaliteit van het spoorwegnet te onderzoeken, is begrijpelijk vanwege de soms hoge leeftijd van gedeelten van trajecten en de voortdurend grotere belasting door het toegenomen gebruik van het spoorwegnet. Extra kwetsbare plekken kunnen nu gemakkelijk in kaart wor den gebracht en worden gelokaliseerd. Deze ontwikkelingen lenen zich, aldus de Leeuwarder Courant, er ook wel voor om de onderhoudstoestand van wegen in kaart te brengen door middel van het aan de trekhaak van een personenauto bevestigde instrumentarium van Geo radar. Al met al een nieuwe loot aan het instrumentarium van de geodesie. De schrijver legt, analoog aan de in Geo- Info 2007-2 gepubliceerde bijdrage over de grondwatermeter, graag de vraag voor aan de lezers of hier sprake is van een nieuw geodetisch instrument. 2ÖO WEG VRIJ E RUIMTE IN KAART Dit is geen surrealistisch berglandschap maar een kaart van Denver (Colorado, VS) en omgeving, van 1937 en 1997. Het patroon weerspiegelt het typische haakse pa troon van de verharde wegen (in rood). Het reliëf geeft aan hoe ver op elke plaats de dichtstbijzijnde weg is. Hoe hoger het reliëf, hoe groter de afstand. In Science (4 mei 2007) introduceren onderzoekers van de US Geologi cal Survey een methode om 'wegvrije ruimte' (roadless space) te inventariseren. Als twee wegen die op een afstand van 4 1cm evenwijdig lopen haaks worden gesneden door twee eveneens op 4 1cm van elkaar gelegen evenwijdige we gen, dan ontstaat een vierkant waarin de dichtstbijzijnde weg nergens verder weg is dan 2 km. Gemiddeld is de af stand 0,67 km. Bron: NRC, 5/6 mei 2007 mHUWÉmül '/mmliïfwi'llitmwffl. GEO-INFO 2007-6

Geo-Info | 2007 | | pagina 18