wém naventura aangepakt zoals de gemeentekaart en de topografische kaart op de schaal 1:250.000 ((TOP250vector). Ik kan hier kort over zijn want de recente ontwik kelingen liggen bij velen nog redelijk vers in het geheugen. Uiteindelijk wer den in de jaren negentig alle schalen digitaal gemaakt en zijn we inmiddels toe aan een nieuwe generatie objectge- richt topografische bestanden (fig. 5). Uiteindelijk verenigd In 1822 is al intensief gediscussieerd is over het instellen van een nationale lcarteringsdienst maar door verschil lende belangen is het toen niet tot stand gekomen. Na de tweede wereld oorlog is het onderwerp weer regelma tig aan de orde gekomen. In 1971 zijn er zelfs indringende kamervragen ge steld over de coördinatie op karterings- gebied, hetgeen toen geleid heeft tot de instelling van de Coördinatie Com missie voor Landmeetkundige en Kar- tografische Werkzaamheden (CCLK). Na de val van de Berlijnse muur en de algemene ontspanning tussen oost en west nam de militaire behoefte aan grote kaartoplagen af. Daarnaast nam het civiele gebruik van topogra fische kaarten en digitale bestanden sterk toe. De vraag of de Topografische Dienst onder het Ministerie van Defen sie op de juiste plaats zat, werd steeds sterker. Dit heeft uiteindelijk geleid tot het samengaan van de TD met het Kadaster in 2004 waarmee het Kadas ter er een belangrijke taakveld op geo- gebied heeft bij gekregen. Ik ga er van uit dat het samengaan van de Topogra fische Dienst en het Kadaster de juiste stap is om de nationale geo-informatie infrastructuur uiteindelijk na 175 jaar succesvol vorm te geven.1' Geudelce, P.W., De Topografische Dienst: een nationaal geo grafisch instituut? Kartografisch Tijdschrift jaargang XVI, nr. 3, 1990. Zuijlen, L. van, 175 jaar kaarten en kaartenmakers. Kartografisch Tijdschrift jaargang XVI, nr. 3,1990. Linden, J.A. van der, Topographische en Militaire Kaart van het Koningrijk der Nederlanden. Fabula-van Dishoeclc, 1973. Evers, G.G., De topografische kaartserie op de schaal 1:250.000. Kartografisch Tijdschrift jaargang XVI, nr 3,1990. Fig. 5. Fragment topografische kaart 1:25.000, gebaseerd op objectgericht to pografisch bestand TOP10NL/ Basisregi stratie Topografie, 2006. Deze bijdrage beschrijft de relaties tussen de Topografische Dienst en het Kadaster vanaf het begin van de negentiende eeuw tot op heden. Voorts wordt een overzicht gegeven van de belangrijkste kaartseries die de Topografische Dienst in de afgelopen 175 jaar heeft geproduceerd, met aandacht voor de technische ontwikkelin gen die daarbij een rol hebben gespeeld. This article describes the relations between the Topographical Ser vice and the Cadastre from the 19th century till the present day. It also gives an overview of the main map series that the Topographi cal Service has produced in this period, including details about the relevant technical developments. Résumé Cette contribution décrit les relations entre le Service Topographi que et le Cadastre depuis le début du 19ième siècle jusqu'a cejour. On donne aussi un apergu des séries les plus importantes produi- tes par le Service Topographique ces derniers 175 ans, en attachant une attention particulière aux évolutions techniques qui ontjoué un role. VERWARRING ROND KOMPASROOS VOOR MOSLIMS IN CEL Een kompasroos in de cellen van een politiebureau in Den Haag heeft tot grote verwarring geleid. Bij het aan brengen van de roos zouden het oosten en het westen ver wisseld zijn, waardoor moslimarrestanten mogelijk met hun billen naar Mekka hebben gebeden. Een woordvoer ster meldde aanvankelijk dat er een menselijke vergissing was gemaakt. Later werd dit weer tegengesproken. De bron van verwarring bleek een foto te zijn in het korps blad waarop oost en west ogenschijnlijk omgedraaid zijn maar dat blijkt slechts een optische vertekening. Om toch helemaal zeker te zijn heeft een agent met een kompas op zijn horloge alle cellen gecheckt. En, aldus het korps, het blijkt gewoon te kloppen. Bron: PZC, 14 april 2007 \<i \W> Literatuur Samenvatting 175 jaar Kadaster en Topografische Dienst Summary 17S years Cadastre and Topographical Service 175 ans de Cadastre et Service Topographique 1) Als oprichtings datum van de TD wordt 1815 gehanteerd, zodat de TD in 1990 haar 175 jarig bestaan vierde. We hoeven dus geen 25 jaar te wachten tot het volgende jubileum, want dat kan prima in 2015 plaatsvinden. GEO-INFO 2007-6

Geo-Info | 2007 | | pagina 9