Plattegrond van Moskou uit de Atlas Maior van Joan Blaeu, 1662 Plan of Moscow in the Atlas Maior by Joan Blaeu, 1662 Deze plattegrond van Moskou is te vinden in de Atlas Maior van Joan Blaeu uit 1662. De plattegrond was vijftig jaar eerder door Hessel Gerritsz. gegraveerd naar een Russisch origineel uit ca. 1597-1599 en is wellicht door kroonprins Feodor Godunov (1589-1605) als schoolwerk ge kopieerd. De Amsterdamse koopman Isaac Massa heeft die tekening mee naar Amsterdam genomen. De lange Latijnse tekst beschrijft vooral de verdedigingswerken, die de stad in vier secties verdelen: in het centrum Kitaygorod, met muren die tussen 1534 en 1538 zijn gebouwd, en het aangrenzende Kremlenagrad (het Kremlin). Daaromheen aan drie zijden Tzargorod, de stad van de tsaar, met haar negen kilometer lange muur met 28 torens, tussen 1583 en 1593. Daarbuiten ligt Skorodum, omgeven met een aarden wal met houten muur uit 1591. De kaarten en atlassen, uitgegeven door de Amsterdamse kartografen in de zeventiende eeuw, werden wereldwijd verspreid. De kaarten waren niet altijd originele Nederland se kaarten, zoals deze plattegrond van Moskou aantoont. Maar de voorbeelden waarnaar Amsterdamse uitgevers hun kaarten maakten zijn vaak nauwelijks bekend. De Neder landse commerciële lcartografie leverde daarmee een van de belangrijkste elementen in de verspreiding van geogra fische kennis in die periode. Het Utrechtse onderzoekspro gramma Explolcart (Peter van der Krogt) heeft als doel de door Nederlanders in het verleden geproduceerde kaarten te bestuderen, te analyseren en bekend te maken door mid del van lcartobibliografieën, facsimiles en boeken voor een groter publiek. De Atlas Maior, die in 2005 door de Keulse uitgeverij Taschen uitgegeven is, is een voorbeeld van deze laatste categorie boeken (origineel in Österreichische Natio- nalbibliothelc). This plan of Moscow can be found in the Atlas Major by Joan Blaeu from 1662. The plan was engraved 50 years before by Hessels Gerritsz after a Russian original from around 1597-1599 and may have been copied by the crown prince Feodor Godunov (1589-1605) as school work. The Am sterdam trader Isaac Massa took that drawing with him to Amsterdam. The long Latin text describe the fortifications that divide the city: in the centre Kitaygorod with the wall built between 1534 and 1538 and the adjacent Kremlena grad (the Kremlin). Tzargorod, the city of the tzar surrounds this from three sides with nine kilometers of wall and 28 towers, built between 1583 and 1593. Outside is Skorodum, surrounded by earthen walls and wooden fences from 1591. The maps and atlases, published by Amsterdam cartograp hers, were distributed across the world during the 17th century. The maps were not always Dutch originals, as highlighted by this plan of Moscow. However, the examples for the Amsterdam publishers are hardly known. Thus, the Dutch commercial cartography contributed significantly to the distribution of geographic knowledge in that period. The Utrecht research programme Explolcart (Peter van der Krogt) aims to investigate the maps produced by the Dutch in the past and to analyze and popularize these by cartobi- bliographies, facsimiles and books. The Atlas Maior, publis hed in 2005 by the Taschen publishers from Cologne, is one example (original from the Austrian National Library). http://cartography.geog.uu.nl/explokart/ CEO-INFO 2007-6 Special

Geo-Info | 2007 | | pagina 35